Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli jest sobotni wieczór, wybierz się na Noc Muzeów!

(uk)
Muzeum Ikon w Supraślu.
Muzeum Ikon w Supraślu. fot. muzeum.bialystok.pl/suprasl/
Białystok: Zobacz jakie atrakcje przygotowały białostockie (i nie tylko) placówki.

Zwiedzanie nocną porą jest inne. Czy ciekawsze? Dla wielu tak. To właśnie w sobotę, 15 maja wszystkie jednostki muzealnicze otwierają swoje podwoje dla zwiedzających. I to za darmo. A co czeka nas w tym roku podczas Nocy Muzeów?

Muzeum Wojska (ul. Kilińskiego 7) proponuje w godz. 16.30-24 zwiedzanie wystawy czasowej "Pamięci nie da się zgładzić“ i ekspozycji okolicznościowych "Do cywila marsz!“ i "Współczesny mundur wojskowy“. Od godz. 16.30 do 18 czeka nas Laserowy celownik - strzał w dziesiątkę. Od 19 do 20 godzina gier i zabaw zręcznościowych, o 20 - koncert zespołu rockowego Tempelhof, a o godz. 21 - militarny seans filmowy - komedia wojenna "Giuseppe w Warszawie“. Dodatkowo jedna z wystaw w muzeum będzie posiadała audiodeskrypcję, dzięki czemu "zobaczyć" ją będą mogli niewidomi.

Centrum im. Ludwika Zamenhofa (ul. Warszawska 19) zaprasza na Grę Terenową Poznaj Białystok. Chcesz wziąć w niej udział? To ostatnia chwila, żeby się zarejestrować. Zostało niewiele miejsc. Rejestracji można dokonać telefonicznie (85) 6767367 lub osobiście w godz. 12 - 16. A w Centrum wśród dodatkowych atrakcji o godz. 20.15 koncert Chanajki Klezmer Band oraz zwiedzanie wystaw - "Białystok Młodego Zamenhofa" i "Starowiercy".

Muzeum Podlaskie w Białymstoku (Ratusz, ul. Rynek Kościuszki 10) Zaprasza zwiedzających w godz. 18-24. Czynne będą: stała ekspozycja Galeria Malarstwa Polskiego i wystawa czasowa "Glina". Ale to nie wszystkie atrakcje. O godz. 18 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu fotograficzno - filmowego "Białystok w kadrze" oraz otwarcie pokonkursowej wystawy fotograficznej, pokaz zdjęć i filmów konkursowych; w godz. 18-24 - "Rekonstrukcja i konserwacja zabytkowej ceramiki" spotkanie z muzealnymi konserwatorami na wystawie "Glina". O godz. 19, 20, 21, 22 i 23 - "Nie święci garnki lepią" - zajęcia plastyczne dla dzieci - ręczne wylepianie naczyń z gliny (o każdej godzinie na zajęcia przyjmujemy maksymalnie 15 osób).
A o godz. 24 na dziedzińcu przed Ratuszem wystąpi Zespół PIF PAF (w razie deszczowej pogody, koncert odbędzie się w Ratuszu).

Muzeum Historyczne (ul. Warszawska 37) - w godz. 18-24 czynne będą stałe ekspozycje "W Białostockiej kamienicy" i "Białostocki Salon Artystyczny" oraz wystawa czasowa "95 lat Jagiellonii". Natomiast o godz. 22 czeka nas spacer historyczny po ulicy Warszawskiej. Poprowadzi go dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski (spotykamy się na rogu ul. Warszawskiej i Sienkiewicza).

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (ul. Świętojańska 17). W godz. 18-24 czynna będzie ekspozycja stała "Alfons Karny Opus Vitae" i wystawa czasowa "Prace absolwentów Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu". Ekspozycji czasowej towarzyszyć będą multimedialne prezentacje
Szkoły Plastycznej w Supraślu.

Galeria im. Sleńdzińskich (ul. Waryńskiego 24A) od 18 do 24 zaprasza na zwiedzanie ekspozycji czasowej "Ludomir Sleńdziński i Felicjan Szczęsny Kowarski - uczniowie Akademii Petersburskiej“. O godz. 19.30 czeka nas zwiedzanie wystawy z kuratorem. W godz. 20.30, 21, 21.30 czas na pieśni Rachmaninowa i Czajkowskiego oraz pieśni włoskie w wykonaniu Michała Skiepko i gości, akompaniament Krzysztof Kiercul. W godz. 19.-24 - herbatka z samowara oraz loteria.

Galeria Arsenał (ul. Mickiewicza 2) zaprasza o godz. 19 na wernisaż prac powstałych na warsztatach z dziećmi ze szkół podstawowych. Prowadzenie warsztatów: studenci Wydziału Architektury PB i Pedagogiki Kulturoznawczej UwB - "Cztery pory roku" - Plac zabaw Arsenał. O godz 21.30 rozpocznie się
koncert Marka Chołoniewskiego. Dodatkowo odbędzie się akcja 1% na Kulturę. W trakcie Nocy Muzeów w Galerii Arsenał będą zbierane podpisy pod petycją do Premiera RP w sprawie zwiększenia wydatków Państwa na kulturę.

Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku (ul. Warsztatowa 1a) zaprasza na przegląd filmów historycznych. I tak o godz. 19 zobaczymy "Zbyszek Trzynastka“, o 20 "Karaś“, o godz. 21 "Grom“, a następnie "P-8“. Dodatkowo będzie można zwiedzić magazyny Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów; obejrzeć wystawę eksponatów - pomocy ewidencyjnych stosowanych w instytucjach prokuratury i sądu w okresie Polski Ludowej oraz prezentację funkcjonowania baz danych (Zeus, Nexus) do zasobów archiwalnych przechowywanych w IPN.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (ul. Kilińskiego 1) zaprasza w godz. 17-18 na prezentację Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego oraz Białostockiej Komandorii Zakonu Templariuszy (dziedziniec Pałacu Branickich). O godz. 18 rozpocznie się przemarsz Chorągwi w kierunku Muzeum Wojska w Białymstoku. W godz. 17-24 będzie można zwiedzać pałac. Od 18 do 21 występować będzie Zespół Muzyki Dawnej Capella Antiqua Bialostociensis oraz Zespół Fletów Prostych Cantio Polonica (Aula Magna Pałacu Branickich). W godz. 17-24 czeka nas zwiedzanie Muzeum Anatomicznego (Zakład Anatomii Prawidłowej Człowieka, ul. Mickiewicza 2 A) oraz wystawa prac rzeźbiarza Stanisława Wakulińskiego (godz. 17-24).

Z atrakcji poza Białymstokiem warto polecić imprezy przygotowane przez Muzeum w Tykocinie (ul. Kozia 2). O godz.20 - Wielka Synagoga - zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem. O godz. 21- Dom Talmudyczny - premierowy pokaz filmu "Przyjaciółki" w reżyserii Wandy Różyckiej-Zborowskiej. Film jest fabularyzowanym dokumentem opowiadającym o głębokiej przyjaźni w trudnych latach okupacji niemieckiej dwóch dziewczynek - Polki i Żydówki. O godz. 22.15 - Wielka Synagoga - prezentacja muzyki żydowskiej i spotkanie z Wandą Różycką- Zborowską, reżyserką filmu "Przyjaciółki" oraz Beatą Czerniak, dyrektor muzeum w Słupcy.

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy zaprasza w godz. 18-24 na zwiedzanie ekspozycji stałej i wystawy czasowej - "Salonowy telegraf, czyli oblicza wachlarza". Oprócz tego: godz. 18 i 18.30 - plenerowe zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży "Rośliny i zwierzęta parku w Choroszczy".
W godz. 18 - 22 - "Biżuteria artystyczna Anny Kamińskiej" spotkanie z autorką, pokaz tworzenia biżuterii (będzie możliwość zakupu). O godz. 20 rozpocznie się koncert "Operowy Wolfgang Amadeusz". Arie operowe Mozarta wykonają: Małgorzata Trojanowska - sopran, Przemysław Kummer - bas, Paweł Pecuszok - tenor, AnnaKrzysztofik-Buczyńska - klawesyn.

Muzeum Ikon w Supraślu (ul. Klasztorna 1) o godz. 19.30 zaprasza na koncert dzwonów - dzwonnica Monasteru. Zwiastowania NMP w Supraślu (dziedziniec). Od godz. 20 do 24 będzie można zwiedzać ekspozycję stałą (na której po raz pierwszy wyeksponowany będzie zespół ikon określanych mianem krasnuszki) oraz wystawę czasową "Ikony w Zbiorach Muzeów Polskich - Muzeum Sztuki w Łodzi" (refektarz Pałacu Archimandrytów). W godz. 20.30 - 22 odbędą się warsztaty pisania ikon - wstęp dla pierwszych 20 osób (bilety rozdawane będą w recepcji muzeum). O godz. 21.30 rozpocznie się projekcja filmu "Wyspa".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna