Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Jeśli my zapomnimy, kamienie wołać będą!" - 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Opr. Andrzej Matys
Wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski. Skutkował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. W hołdzie walczącym o wolną Polskę wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewoda Bogusława Szczerbińska złożyli kwiaty w miejscach związanych z wydarzeniami sprzed ponad 40 lat oraz wzięli udział w koncercie "Jeśli my zapomnimy, kamienie wołać będą!".

Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Przyczyną było malejące poparcie dla polityki władz państwa polskiego i rosnąca zależność od Związku Radzieckiego. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Władza nie miała skrupułów, by strzelać do ludzi stawiających opór.

- Dziś chcemy oddać cześć wszystkim osobom, które aktywnie przeciwstawiły się temu, aby Polska w dalszym ciągu była krajem zniewolonym, żeby była pod rygorami komunizmu uciemiężona. Pamiętajmy o tych, którzy ponieśli w czasie stanu wojennego różnego rodzaju ofiary i o tych, którzy wyzwolenia nie doczekali - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Czytaj również:

Wraz z wicewojewodą Bogusławą Szczerbińską oraz przewodniczącym białostockiego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych Krzysztofem Nowakowskim złożyli kwiaty przed pomnikami: "Solidarności" przy kościele pw. św. Kazimierza i bł. ks. Jerzego Popiełuszki - męczennika i ofiary komunizmu oraz pod tablicą memoratywną przy ul. Suraskiej, znajdującą się na budynku Podlaskiego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”.

Hołd ofiarom reżimu komunistycznego oddali także: dyrektor gabinetu marszałka województwa podlaskiego Robert Jabłoński, członkowie NSZZ "Solidarność" z przewodniczącym Józefem Mozolewskim oraz przedstawiciele białostockiego Oddziału IPN z dyrektorem Markiem Jedynakiem na czele.

"Jeśli my zapomnimy, kamienie wołać będą!"

Pod tym hasłem w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego odbył się koncert słowno-muzyczny, którego organizatorami była Solidarność, IPN oraz Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku.

Na scenie wystąpili zarówno uczniowie, jak i nauczyciele szkoły. Była to żywa lekcja historii, której celem było przybliżenie młodemu pokoleniu tragizmu tamtych czasów, jak również uzmysłowienie ich wpływu na ówczesne życie przeciętnego człowieka. Koncertu wysłuchali uczniowie podlaskich szkół oraz działacze opozycji antykomunistycznej.

"Stan wojenny 1981–1983"

Dodajmy, że przed budynkiem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, Instytut Pamięci Narodowej prezentuje wystawę "Stan wojenny 1981–1983", której autorami są IPN Oddział w Katowicach i Śląskie Centrum Wolności. Wystawa przy pomocy krótkich, syntetycznych tekstów, archiwalnych fotografii i wybranych dokumentów, przybliża okoliczności ogłoszenia stanu wojennego, opisuje represje wprowadzone na mocy nadzwyczajnego ustawodawstwa, informuje o ofiarach pacyfikacji i brutalności milicji oraz ZOMO, a także o instytucjach i formacjach, na których ciąży zarzut złamania obowiązującego prawa i które były znane z brutalnych represji. Na wystawie nie zabrakło też informacji o oporze polskiego społeczeństwa i wsparciu płynącym dla Polaków zza granicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Jeśli my zapomnimy, kamienie wołać będą!" - 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna