Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest kolejka do lekarza? Zgłoś się do położnej

Urszula Ludwiczak
Zgodnie z przepisami, położna środowiskowa sprawuje kompleksową pielęgnacyjną opiekę położniczą i ginekologiczną nad zapisanymi do niej kobietami oraz noworodkami do 2. miesiąca życia.
Zgodnie z przepisami, położna środowiskowa sprawuje kompleksową pielęgnacyjną opiekę położniczą i ginekologiczną nad zapisanymi do niej kobietami oraz noworodkami do 2. miesiąca życia. Piotr Idem
Pracujące z lekarzami rodzinnymi położne środowiskowe mają nowe możliwości: mogą samodzielnie prowadzić ciąże, a także zlecać ciężarnym badania czy wizyty u specjalisty.

- To dobre rozwiązanie - nie ma wątpliwości Elżbieta Wasilko, podlaski konsultant w zakresie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego, położna w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. - Położne środowiskowe, które na co dzień pracują w podstawowej opiece zdrowotnej, są przecież dobrze przygotowane do prowadzenia pacjentek w ciąży. Mają w zakresie obowiązków wizyty u ciężarnych, przygotowanie do porodu. Teraz ich kompetencje będą większe. Do tego NFZ za taką opiekę dodatkowo im zapłaci.

Dotychczas położne środowiskowe, które najczęściej odwiedzają swoje podopieczne w domach, głównie edukowały ciężarne w zakresie tego, jak przygotować się do porodu i połogu. I nadal będą to robić, ale na mocy zarządzenia prezesa NFZ od stycznia mają nowe możliwości. Teraz - pod warunkiem spełnienia wymagań zapewniających wykonywanie świadczeń zgodnie z obowiązującym standardem - mogą sprawować samodzielną opiekę nad kobietą w przebiegu prowadzenia ciąży. Taka położna może też zlecić ciężarnej wykonanie badań diagnostycznych (np. badania moczu i krwi) oraz konsultacji medycznych. W sytuacji wystąpienia wskazań medycznych, zapewni dodatkowo wykonanie pacjentce jednorazowo 24-godzinny ciągły pomiar ciśnienia krwi w warunkach domowych (tzw. Holter).

Interwencja i pobicie na Barszczańskiej. Paweł Klim nie żyje. Śledztwo umorzone (zdjęcia)

Za wszystkie te świadczenia NFZ zapłaci położnej dodatkowe pieniądze, od 135 do 207 zł.

Ciężarne, które wybiorą prowadzenie ciąży przez położną rodzinną, będą musiały przyjść do lekarza - jeśli wszystko będzie przebiegać dobrze - tylko na początku ciąży (aby lekarz ją potwierdził) i w 24. tygodniu, gdy wykonywane jest badanie USG, wykrywające ewentualne wady płodu.

- Ale też w każdym innym momencie położna, jeżeli wykryje jakąkolwiek nieprawidłowość, będzie kierować do specjalisty - zaznacza Elżbieta Wasilko.

Na razie nie wiadomo, ile położnych zdecyduje się na prowadzenie ciąży, a także ile ciężarnych wybierze taką opiekę.

- Według mnie jest to jednak rozsądne rozwiązanie - mówi Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny z Białegostoku. - Do ginekologa nie zawsze można dostać się bez kolejki. A w tym przypadku pacjentka zyska szybszy i łatwiejszy dostęp do opieki.

Opieka położnej

Zgodnie z przepisami, położna środowiskowa sprawuje kompleksową pielęgnacyjną opiekę położniczą i ginekologiczną nad zapisanymi do niej kobietami oraz noworodkami do 2. miesiąca życia. Wyboru lub zmiany położnej można dokonać do trzech razy w roku, w nowym miejscu udzielania świadczeń.

Zadaniem położnej była do tej pory w przypadku ciężarnych głównie edukacja, przygotowująca kobiety od 21. tygodnia ciąży do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna