MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś na diecie i ćwiczysz, a waga stoi w miejscu? Przyczyną może być choroba. Zobacz, czy nie cierpisz na jedno z tych schorzeń

Martyna Jaros
Dbasz o ruch, odżywiasz się zdrowo i kontrolujesz wielkość spożywanych porcji, a mimo to waga wciąż stoi w miejscu? Zobacz na kolejnych slajdach, które choroby mogą się do tego przyczyniać.
Dbasz o ruch, odżywiasz się zdrowo i kontrolujesz wielkość spożywanych porcji, a mimo to waga wciąż stoi w miejscu? Zobacz na kolejnych slajdach, które choroby mogą się do tego przyczyniać. MART PRODUCTION / Pexels
Jeśli dieta i ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, może być to znak, że cierpisz na jedną z chorób, które utrudniają zrzucenie zbędnych kilogramów. W niektórych przypadkach mogą one nawet powodować tycie! W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z porady lekarza, który zleci odpowiednie badania i postawi diagnozę. Zobacz, które schorzenia utrudniają zrzucenie wagi.

Spis treści

Choroby, które utrudniają odchudzanie. Te schorzenia mogą być wrogiem zrzucania kilogramów

Istnieje wiele przyczyn rozwoju nadwagi i otyłości. Jednak przeważnie problemy z nadmierną masą ciała są wynikiem nieprawidłowo zbilansowanej diety, która przez wiele miesięcy zapewnia więcej kilokalorii niż ilość, której organizm potrzebuje do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych i wykorzystuje podczas aktywności fizycznej. Nadmiar dostarczanych kilokalorii zostaje odłożony w postaci zapasowej tkanki tłuszczowej.

Jednak tycie nie zawsze jest efektem stosowania diety niedopasowanej do indywidualnych potrzeb. Są bowiem pewne schorzenia, które zmieniają metabolizm lub w inny sposób utrudniają odchudzanie. Poniższa galeria przedstawia aż 9 takich dolegliwości. W razie podejrzeń, że dotyczy Cię któraś z tych chorób, skonsultuj się z lekarzem.

Schorzenia, które mogą być odpowiedzialne za problemy ze schudnięciem

Te nawyki i produkty sprzyjają tyciu

Wbrew pozorom o zjedzenie za dużej ilości pożywienia nie jest trudno, zwłaszcza przy niewielkiej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Bilans kaloryczny łatwo przekroczyć sięgając po słodycze oraz zastępując zdrowe posiłki gotowymi, których przygotowanie do spożycia wymaga jedynie wstawienia do mikrofalówki, odgrzania w piekarniku lub na patelni. Dania tego typu zapewniają niewiele błonnika pokarmowego, są za to pełne oczyszczonych węglowodanów, które niestety nie dają długotrwałego uczucia sytości.

W takich posiłkach zawarte jest sporo soli, tłuszczu a nawet cukru, są smaczne i ciężko powstrzymać się, by nie zjeść do końca nawet zbyt dużej porcji. Dodatkowo, solenie potraw oraz spożywanie przetworzonych produktów w nią zasobnych powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Jej bogatym źródłem są wędliny, kiełbasy, parówki, ryby w puszce, warzywa konserwowe, a także pieczywo i kiszonki.

Nadprogramowe kalorie zapewniają ponadto słodzone napoje, kawowe desery sowicie doprawione śmietanką, pełnotłustym mlekiem, syropami smakowymi i cukrem. A także jadane do nich ciasta i ciasteczka, drożdżówki, bezy i torty.

Dodaj firmę Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna