Spis treści
Czy można pić wodę z potoku? Apel Sanepidu w Zakopanem
Górskie wędrówki mogą skończyć się zatruciem pokarmowym. Chwila zapomnienia i schylenie się do źródełka, żeby zaczerpnąć z niego wody, może skończyć się biegunką, wymiotami i osłabieniem.
– Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem apeluje do wszystkich turystów odwiedzających Tatrzański Park Narodowy, aby nie pić wody z potoków, stawów, źródeł, wywierzysk. Woda z górskiego potoku może zawierać mikroorganizmy, bakterie i wirusy, które mogą powodować choroby układu pokarmowego – czytamy na stronie internetowej zakopiańskiego sanepidu.
Apel sanepidu pojawił się po ewakuacji 20 osób z Doliny Pięciu Stawów.
– Turyści cierpieli z powodu biegunki, wymiotów i ogólnego osłabienia. Wielu było tak chorych, że nie mogli wydostać się z Doliny Pięciu Stawów, ani nawet samodzielnie dojść do miejsca lądowania śmigłowca – pisze Emil Hoff na Stronie Podróży.
Choć wszyscy twierdzą, że nie pili wody z potoków, a przyczyną prawdopodobnie jest wirus, to Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem przypomina, dlaczego nie powinno się pić wody z potoków, stawów, źródeł i wywierzysk.
Czy woda ze strumienia jest bezpieczna do picia?
Sanepid rozesłał też pisma do przewodników z prośbą o wzbranianie turystów przed spożywaniem wody w Tatrach, o czym na swoim Facebooku poinformowała Maja Sindlarska, przewodniczka tatrzańska.
– Próbka pobrana [Wywierzysko Olczyskie] w dniu 16 lipca 2024 r. [...] wykazała zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody w ilości: liczba bakterii grupy coli – 14 jtk/100ml, liczba Escherichia coli – 3 jtk/100ml, liczba enterokoków kałowych – 4 jtk/ ml. [...] Woda ze zbadanej próbki jest niezdatna do spożycia i nie jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego – informuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem.
Najczęstszymi objawami zatrucia pokarmowego są nudności, wymioty i biegunka, ale mogą też wystąpić:
osłabienie,
ból głowy,
utrata apetytu,
łagodna gorączka.
Spożywanie wody z potoków, źródeł, wywierzysk i stawów na trenie Tatrzańskiego Parku Narodowego „z uwagi na brak badań jakości wody w tych miejscach, należy domniemać o jej potencjalnej niezdatności do picia”.
Czy woda w górach jest pitna?
Do tej pory panowało przekonanie, że woda, która wypływa spod ziemi i jest ponad wszelkimi zabudowaniami (schroniskami, kolejkami itd.), najprawdopodobniej jest czysta, a wszystkie źródła wody poniżej schronisk – brudna, o czym przypomina Maja Sindlarska.
– Teraz, być może przez ilość ludzi i ogrom z nich załatwiający swoje potrzeby w krzakach, wszelkie wody tatrzańskie uznajemy za skażone i należy pić tam tylko wodę butelkowaną – dodaje przewodniczka.
Również woda z kranu np. w schroniskach, nie zawsze jest zdatna do picia i należy pytać o to obsługę. Przewodniczka radzi, by pić tylko wodę przyniesioną z sobą, wrzątek ze schroniska lub kupować wodę butelkowaną w schroniskach – bez względu na jej cenę.
– Do wody dodajemy tabletki z elektrolitami! – radzi Maja Sindlarska.
Pamiętaj, aby w górach nie pić wody z potoków, stawów, źródeł, wywierzysk. Może się to skończyć zatruciem pokarmowym.
Źródło:
Uwaga – Nie pij wody ze stawu, potoku, źródła Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Zakopanem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?