Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy bogaci. Na papierze

Tomasz Kubaszewski [email protected]
Archiwum
Od Białegostoku bogatsza jest tylko Warszawa. A Mielnik należy do najzamożniejszych gmin wiejskich w kraju.

- Wcale nie jesteśmy bogaci - mówi wójt Mielnika Eugeniusz Wichowski. - Przeliczanie dochodów na głowę jest niesprawiedliwe dla gmin o dużej powierzchni i małej liczbie mieszkańców.

Miesięcznik "Wspólnota" opublikował ranking zamożności polskich samorządów za 2014 r. Robi to od kilkunastu lat. Pod uwagę brane są dochody własne gminy oraz otrzymane subwencje. Dzieli się to przez liczbę mieszkańców. Autorzy nie uwzględniają natomiast pozyskanych środków unijnych, traktując je jako incydentalny, a nie trwały element bogactwa danej miejscowości.

Największy skok w stosunku do 2013 r. lat wykonał Białystok - z 12. pozycji na drugą. W rankingu miast wojewódzkich ustępuje tylko stolicy.
- To znak, że zmierzamy we właściwym kierunku, że stajemy się przykładem nowoczesnego, europejskiego miasta - komentuje prezydent Tadeusz Truskolaski. - Dzisiaj najważniejszy cel to kreowanie przyjaznych warunków dla przedsiębiorców do tworzenia nowych, atrakcyjnych miejsc pracy.
W ubiegłym roku dochody białostockiej kasy miejskiej zwiększyły się dzięki m.in. wyższym wpływom z podatku od nieruchomości oraz sprzedaży Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Pozostałe miasta w regionie nie mają się co równać z leżącą na Pomorzu Krynicą (dochód na mieszkańca - 13,8 tys. zł), dolnośląskimi Polkowi-cami (6,7 tys. zł), Warszawą (6,3 tys. zł) czy z Sopotem (6,1 tys. zł).

Wszystkich na głowę bije natomiast wiejska gmina Kleszczów (woj. łódzkie) z 44,3 tys. zł na obywatela. Dlaczego? Na jej terenie działają bełchatowska kopalnia i elektrownia, które odprowadzają potężne podatki.

Najzamożniejsza gmina w województwie podlaskim - Mielnik wysokie dochody zawdzięcza przede wszystkim podatkom od przebiegającego przez jej teren rurociągu. Wójt Wichowski twierdzi jednak, że nie są to wcale gigantyczne pieniądze.

- Takie rankingi mają sens, ale w stosunku do miejskich aglomeracji - uważa. - Ja mam rozległy teren i mało mieszkańców. Jeden dom od drugiego dzielą czasami setki metrów. Koszty budowy choćby takiego wodociągu są więc u nas nieporównywalnie większe niż w mieście. Nie uważam więc, żebyśmy byli zamożną gminą.

Wśród wiejskich samorządów Mielnik zajmuje 10. miejsce w Polsce.

Na ostatnim wśród powiatów znalazł się natomiast łomżyński powiat ziemski. Podobnie było też w poprzednich latach.
- Za bogaci to nie jesteśmy - przyznaje wicestarosta Lech Szabłowski. - Tak są skonstruowane przepisy, że mamy bardzo ograniczone źródła dochodów. Poza tym, większość naszych mieszkańców to rolnicy. Oni nie płacą podatku dochodowego, a my nie otrzymujemy stosownych odpisów z tego tytułu.

Dochody na mieszkańca

Mielnik 5835,99 zł
Białystok 4936,50 zł
Orla 3752,50 zł
Suwałki 3751,76 zł
Łomża 3563,77 zł
Gołdap 2845,69 zł
Wysokie Mazowieckie 2832,84 zł
Ełk 2534,57 zł
Augustów 2350,40 zł
Bielsk Podlaski 2213,21 zł

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna