MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeżdżąc hulajnogą elektryczną musisz znać te przepisy. Za nieprzestrzeganie grożą surowe kary! Przepisy dotyczące hulajnóg w 2022 roku

Piotr Szymański
Jeżdżąc hulajnogą elektryczną musisz znać te przepisy. Za nieprzestrzeganie grożą surowe mandaty
Jeżdżąc hulajnogą elektryczną musisz znać te przepisy. Za nieprzestrzeganie grożą surowe mandaty Szymon Starnawski
Hulajnogi na polskich ścieżkach i chodnikach to coraz powszechniejszy obrazek. Te małe pojazdy elektryczne zyskują nowych zwolenników w zaskakującym tempie. Chyba nie ma wśród fanów nowych technologii osoby, który już by nie spróbowała jazdy na własnej skórze lub tego nie planuje w najbliższym czasie. Już ponad rok temu, 20 maja 2021 roku, weszły w życie nowe przepisy regulujące jazdę hulajnogami w Polsce. Co należy wiedzieć przez wejściem na hulajnogę? Jakie obowiązki posiadają kierujący hulajnogą? I wreszcie, jakie mandaty grożą za nieprzepisową jazdę hulajnogą? Sprawdźcie!

Hulajnogi elektryczne coraz popularniejsze w Polsce

Hulajnogi elektryczne stały się prawdziwym fenomenem, także w Polsce. Dzięki nim bez problemu można pokonywać znaczne dystanse i docierać do wielu miejsc. Najpopularniejsze hulajnogi mają od ok. 35 do nawet 100 km zasięgu. Większość modeli da się złożyć i przewozić w bagażniku samochodu czy komunikacji miejskiej. Są więc niesamowicie użyteczne, również ze względu na sposób ładowania energią elektryczną.

Jeśli dodamy do tego cenę - najtańsze zaczynają się od ok. 500 zł, a za niespełna 1000 zł kupimy już całkiem niezły sprzęt, to hulajnogi elektryczną jawią się jako idealny środek transportu w większych miastach. By wykorzystywać ich możliwości w pełni mile widziana jest odpowiednia miejska infrastruktura, czyli ścieżki rowerowe.

Korzystanie z hulajnóg elektrycznych stało się zwyczajnie modne. Te małe pojazdy elektryczne są wręcz synonimem nowoczesnego stylu życia i bycia "na czasie".

Hulajnogi elektryczne - nowe przepisy 2022

Już od ponad roku, dokładnie od 20 maja 2021 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące elektrycznych hulajnóg na minuty oraz innych urządzeń transportu osobistego (UTO). Przepisy mają przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo ich użytkowników i innych uczestników ruchu.

Nowe przepisy dokładnie określiły, czym jest hulajnoga elektryczna. Tak więc jest to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez jednego kierującego. Przepisy nie dopuszczają przebywania na hulajnodze elektrycznej więcej niż jednej osoby.

Natomiast od 1 stycznia 2022 roku hulajnogi elektryczne w Polsce muszą spełniać określone warunki techniczne. Absolutną podstawą jest przynajmniej jeden hamulec. Wymagane jest także przednie i tylne oświetlenie, zamontowanie sygnału dźwiękowego, stopki oraz danych identyfikujących producenta. Hulajnoga elektryczna może mieć maksymalnie 140 centymetrach długości, 90 szerokości, a także 30 kilogramach wagi.

Gdzie należy poruszać się hulajnogą elektryczną?

W maju 2021 roku określono dokładnie, gdzie mogą poruszać się w ruchu hulajnogi elektryczne. Nominalnym miejscem dla tych pojazdów są drogi dla rowerów lub pasy ruchu dla rowerów (czyli tzw. ścieżki rowerowe), jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszasz lub zamierzasz skręcić. Obowiązuje na nich ograniczenie prędkości do 20 km/h.

Co z chodnikami? Czy wolno jeździć hulajnogą elektryczną po chodniku? Tak, jeśli chodnik usytuowany jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej ścieżki rowerowej. Pamiętajcie, że po chodniku hulajnoga musi się z prędkością dostosowaną do pieszych, czyli ok 3-5 km/h.

Duże kontrowersje budzi natomiast przepis o możliwości jazdy hulajnóg elektrycznych po jezdni. Wielu kierowców samochodów osobowych uważa, że powinno być to całkowicie zabronione. Natomiast prawo dopuszcza wjazd hulajnóg elektrycznych na jezdnię, która ma ograniczenie prędkości pojazdów do 30 km/h.

Podsumujmy: kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z:

  1. drogi dla rowerów, drogi dla rowerów i pieszych lub pasa ruchu dla rowerów (jeżeli są one wyznaczone dla kierunku w którym się porusza lub zamierza skręcić),
  2. jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, gdy brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  3. chodnika lub drogi dla pieszych, wyjątkowo, gdy chodnik usytuowany jest wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Kto może jeździć hulajnogą elektryczną?

Hulajnogi elektryczne największą popularnością cieszą się w grupie nastolatków i młodzieży. Przepisy jasno określają, by legalnie poruszać się hulajnogą elektryczną użytkownik musi być pełnoletni, czyli mieć ukończone 18 lat. Natomiast dzieci po 10 roku życia mogą jeździć hulajnogami elektrycznymi pod warunkiem, że posiadają kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci do lat 10 mogą z kolei cieszyć się z jazdy tylko w strefie zamieszania (nie po ścieżkach rowerowych) i tylko pod opieką osoby dorosłej.

Jakie są kary za nieprzepisową jazdę hulajnogą elektryczną?

Nowe przepisy z maja 2021 roku oraz taryfikator obowiązujący od 1 stycznia 2022 roku wprowadziły i określiły wiele kar czyhających na użytkowników hulajnóg elektrycznych. Należy pamiętać, że przede wszystkim należy posiadać uprawnienia do kierowania takim pojazdem (wiek lub karta rowerowa). Wypożyczony lub posiadany przez nas pojazd musi być odpowiednio wyposażony, a my – jako uczestnicy ruchu – musimy przestrzegać szeregu obowiązków. Ważne jest także poprawne odstawienie (zaparkowanie) hulajnogi - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, przy szerokości chodnika co najmniej 1,5 m. Oczywiście bardzo surowo karane jest również prowadzenie hulajnogi po wypiciu alkoholu.

Kary za łamanie przepisów dla użytkowników hulajnóg elektrycznych:

  • 100 zł - niekorzystanie z drogi dla rowerów (jeżeli jest ona wyznaczona),
  • 100 zł - nieprawidłowe miejsce odłożenia (zaparkowania) hulajnogi,
  • 100 zł - nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w strefie zamieszkania i na drodze publicznej,
  • 200-500 zł - naruszenie przepisów dotyczących korzystania z chodnika, zbyt szybka jazda po chodniku, nieustąpienie pierwszeństwa, utrudnianie ruchu,
  • 300 zł - poruszanie się na hulajnodze z pasażerem,
  • 1000-2500 zł – prowadzenie hulajnogi po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) oraz w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila).

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna