MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jezioro Dejguny

Marek Dolecki
Z Giżycka jadąc w kierunku Kętrzyna, po 7 kilometrach skręcamy oznakowaną szosą do wsi Bogacko. Po lewej stronie widoczne jezioro. Nadbrzeże portu rybackiego to pozostałość po miejscu ćwiczeń zespołu szkół rybackich, stąd popularna nazwa "jezioro szkolne".

W odległości 800 metrów widoczna wyspa porośnięta starodrzewem. Wiele miejsc umożliwiających wędkowanie z brzegu, jednak ukształtowanie dna ogranicza nasze plany: około 30-40 metrów ciągnie się płytka (do 1 metra) ławica i dopiero dalej następuje spadek dna. Dobre połowy możliwe więc tylko łodzi. Ich wynajęcie możliwe we wspomnianym Bogaczu lub położonych na zachodnim brzegu Grzybowie i Kronowie.

I tu ciekawostka: u nasady półwyspu pomiędzy tymi miejscowościami, miejscowościami lesie znajdują się bunkry. W czasie II wojny światowej tutaj mieściło się centrum łączności Wilczego Szańca. Od kilku lat jezioro nie odławiane sieciami adeptów szkolnych. Aktualnie administrowane przez Gospodarstwo Rybackie Łomża. Wykupiona licencja pozwala na wędkowanie w dolnej Narwi, Pisie i kilkunastu jeziorach. W Dejgunach występuje ładny szczupak, okoń, poć, leszcz. W miejscowościach wokół jeziora wiele kwater. Jeżeli zaplanowałeś pobyt pod namiotem to polecam pole biwakowe otoczone borem sosnowym przylegające do osłoniętej od wiatrów zatoki w północno-wschodniej części jeziora. Na końcu wsi Bogacko dalej jedziemy piaszczystą drogą przez las 1,5 kilometra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna