Joao Almeida wygrał górski etap wyścigu Giro d'Italia

Łukasz Konstanty
Joao Almeida, zwycięzca 16. etapu Giro d'Italia.
Joao Almeida, zwycięzca 16. etapu Giro d'Italia. Fot. PAP/EPA/Luca Zennaro
Portugalczyk Joao Almeida (UAE Team Emirates) wygrał 16., górski etap kolarskiego wyścigu Giro d'Italia, który zakończył się 20-kilometrowym podjazdem na Monte Bondone. Tuż za nim do mety dojechał Geraint Thomas (INEOS Grenadiers). Brytyjczyk został nowym liderem wyścigu.

Almeida triumfował czasem 5:53.27. Na sześć kilometrów przed metą w czołówce było pięciu kolarzy: Almeida, Thomas oraz Słoweniec Primoz Roglić (Team Jumbo-Visma), Irlandczyk Edward Dunbar (Team Jayco-AlUla) i Amerykanin Sepp Kuss (Team Jumbo-Visma). Ostatecznie Roglić i Dunbar stracili 25 sekund do czołowej dwójki. Piąty był Kuss ze stratą 63 sekund do zwycięzcy.

Bruno Amirail stracił pozycję lidera

Dotychczasowy lider wyścigu - Francuz Bruno Armirail podczas 16. etapu był wolniejszy od Almeidy o ponad cztery minuty, spadł na siódme miejsce w generalnej klasyfikacji i musiał pożegnać się z różową koszulką.

Mający polski paszport Cesare Benedetti (Bora-hansgrohe) był wolniejszy od zwycięzcy o 24.42 i uplasował się na 56. pozycji.

W środę kolarze opuszczą Dolomity. Podczas 17. etapu będą mieli do przejechania 197 km. Z Pergine Valsugana w Trydencie dojadą do leżącego nad Morzem Adriatyckim Caorle.