Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Joga - co to właściwie jest?

Ilona Stec
Joga to nie tylko "kwiat lotosu". Można znacznie więcej.

Wielu kojarzy się z siedzącym po turecku joginem, tkwiącym w bezruchu i pogrążonym w rozmyślaniach lub z budzącym podziw "kwiatem lotosu" - wymyślną figurą, będącą skomplikowaną plątaniną nóg.

- Umiejętność wykonania "kwiatu lotosu" to jeszcze nie wszystko. Joga to coś znacznie więcej. To odpowiedni oddech i specjalne ćwiczenia, które pozwalają oczyścić nasze wnętrze, uwolnić się od stresów, gromadzonych w nas żalów - mówi Agata Urbańska instruktorka jogi z Koszalina.

Sama uprawia ją od siedmiu lat. - Szukałam w jodze pomocy, gdy miałam trudne życiowe chwile, problemy ze snem. Słyszałam, że joga wycisza, uspokaja. Tak trafiłam na pierwsze zajęcia - wspomina Agata Urbańska.

Z początku mój kontakt z jogą ograniczał się tylko do ćwiczeń. Była to bardzo ciężka fizyczna, praca. Dopiero z czasem odkryłam i doceniłam wewnętrzną stronę jogi,

Joga - według najpopularniejszych interpretacji tego terminu - to połączenie ciała, umysłu i duszy, filozofia życiowa, która ma doprowadzić do harmonii pomiędzy ciałem, umysłem i duszą .

Samo określenie pochodzi z sanskrytu (języka staroindyjskiego) - jak czytamy w "Słowniku wyrazów obcych" Władysława Kopalińskiego - yoga oznacza: ujarzmienie, rygor, dyscyplina duchowa.

- Stan ciała i umysłu są ściśle ze sobą powiązane . Kiedy rozluźniają się mięśnie uspokojony jest umysł. Kiedy przeżywamy stresy, cierpi też ciało. Każdy ma swój sposób reagowania na problemy - jedni zaciskają zęby, pięści, inni marszczą brwi, napinają kark lub całe ciało.

To niepotrzebne napięcie jest główną przyczyną zmęczenia, złego stanu zdrowia - zwraca uwagę Agata Urbańska.

W dzisiejszych czasach, przy obecnym tempie życia wielu ludzi coraz częściej sięga po leki, które mają pomóc organizmowi sprostać stojącym przed nim wyzwaniom lub przeciwnie - uspokoić go, wyciszyć. A może zamiast leków, lepiej spróbować jogi?
reklama

Dla kogo joga?

Ci, którzy uprawiają i trenują jogę twierdzą, że może uprawiać ją każdy - kobiety i mężczyźni, ludzie młodzi i starsi, zdrowi i cierpiący na różne dolegliwości.

Są oczywiście pewne ograniczenia wynikające z specyfiki tych dolegliwości i wieku osoby ćwiczącej, ale w takim przypadku wystarczy po prostu dobrać odpowiednie ćwiczenia.

Dobry instruktor potrafi znaleźć rozwiązanie wszelkich problemów fizycznych, z którymi ludzie się do niego zgłoszą.

A z czasem - także mentalnych, bo gdy regularnie uprawia się ćwiczenia fizyczne, to w jakimś momencie zaczyna się panować także nad umysłem.

- Każdy dostaje od jogi to, czego oczekuje. Jedni przychodzą na zajęcia tylko po to, by wzmocnić kręgosłup, mięśnie stawy. Inni po to, by zrelaksować się psychicznie, znaleźć ukojenie, uspokojenie, zatrzymać choć na chwilę w swoim życiowym pędzie.

W jodze człowiek koncentruje się nad tym, co się dzieje tu i teraz. Nie myśli o tym, co się kiedyś wydarzyło, ani o tym, co będzie.

Ciągle wydaje nam się, że nasze życie jest już za nami albo myślimy o tym, co przed nami. Nie potrafimy cieszyć się tym, co dane jest nam w tej chwili, nie umiemy skupić na tym. Joga uczy nas innego przeżywania życia - mówi Agata Urbańska.

Ważny oddech

Oddech w jodze to podstawa. Odpowiedniego oddychania trzeba się nauczyć. Najczęściej oddychamy górną częścią płuc. W jodze oddech jest głęboki, sięga aż do przepony.

Uprawiający jogę mawiają, że oddech niesie życie - jaki oddech takie życie. - Jeśli oddychamy płytko, szybko, to szybko i płytko żyjemy. Jeśli głęboko, powoli, spokojnie oddychamy, takie też staje się nasze życie. Jesteśmy w stanie zauważyć je, docenić, nie przelatuje nam ono przez palce - dodaje Agata Urbańska.

Asany

Charakterystyczne pozycje przybierane w trakcie ćwiczeń zwane są asanami. Każda coś wyraża Zapewniają one stabilność, zdrowie, lekkość. Rozluźniają, rozciągają mięśnie, stawy, masują narządy wewnętrzne, ułatwiają oddychanie, poprawiają krążenie, rozwijają sprawność.

Asany mają odblokowywać, odrzucać to wszystko, co nie pozwala na swobodny przepływ energii życiowej. Blokują go stresy, żale, które gromadzą się w naszym wnętrzu, w naszej świadomości.

Pozycje wyglądają statycznie, ale wewnątrz cały czas toczy się ruch, cały czas organizm ciężko, intensywnie pracuje. Czasem nawet można poczuć ból. Asany zmuszają do ćwiczenia każdej części ciała.

Stosowanie ich wzmacnia je, jednocześnie czyniąc ciało giętkim. Działa też kojąco na układ nerwowy, usuwa zmęczenie, dodaje energii. Dobre samopoczucie jednak nie pojawia się od razu podczas ćwiczeń. Wyraźną poprawę można dostrzec dopiero po ćwiczeniach.

Pod kontrolą umysłu

W jodze oddycha się i ćwiczy świadomie, wszystko dzieje się pod kontrolą umysłu. - Gdy idziemy na aerobik, siłownię czy rowerek - najważniejsza jest praca mięśni, chcemy w trakcie ćwiczeń pozbyć się kalorii.

W jodze ta praca jest świadoma. Przy każdym ćwiczeniu i każdym oddechu trzeba się koncentrować, być świadomym tego, co zachodzi w naszym ciele, umyśle - wyjaśnia instruktorka. Stan który z czasem można osiągnąć po jodze, to efekt ciężkiej pracy.

Joga może pomóc

Joga pomaga na wszelkie choroby. - Oczywiście nie znaczy to, że - gdy się ją uprawia - można , zrezygnować z pomocy lekarza. Nic podobnego, wręcz przeciwnie. Joga jednak znakomicie wspomaga zdrowie. Są wprawdzie dolegliwości - na przykład kręgosłupa - przy których nie można stosować wielu pozycji.

Gdy ktoś ma problemy z kręgosłupem szyjnym, nie może stawać na głowie. Niektórzy mają problemy z kolanami. Trzeba uważać na to dobierając ćwiczenia, ale z drugiej strony po to są ćwiczenia, by te dolegliwości łagodzić.

Trzeba dostosowywać trening do indywidualnych potrzeb i możliwości osób ćwiczących. Nie wolno niczego robić na siłę - twierdzi Agata Urbańska. Joga może doprowadzić do tego, że z czasem w naturalny sposób zmienia się dietę. Jogini często przechodzą na wegetarianizm, bo mięso po prostu przestaje im smakować. Zaczyna męczyć siedzenie przed telewizorem, wolą wyjść na spacer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna