MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Joga - jakie przynosi korzyści dla ciała? Wyjaśniamy, jak zacząć przygodę z jogą

Red.
Freepik/zdjęcie ilustracyjne
Joga w ostatnich latach stała się bardzo popularną praktyką. Nic dziwnego, korzyści płynących z tego typu aktywności jest mnóstwo. Pozytywny wpływ obserwuje się nie tylko w przypadku zdrowia fizycznego, ale i psychiki. Jogę chętnię ćwiczą kobiety oraz mężczyźni. To w pełni bezpieczna dziedzina, którą można praktykować w każdym wieku. Co warto wiedzieć? Jak przygotować się do ćwiczeń?

Co to jest joga i na czym polega? Jak zacząć?

Joga jest systemem ćwiczeń wywodzącym się z dawnych Indii. Pozycje wykonywane podczas praktyki nazywamy asanami. Są to odpowiednie postawy, które prowadzą do poznania własnego ciała oraz zlikwidowania wszelkich napięć, wewnętrznych blokad i bólu. Osoby, które regularnie praktykują jogę uważają, że zapewnia równowagę w życiu. W tej dyscyplinie bardzo ważne są też techniki oddechowae zwane pranayama.

Przyjęcie określonej pozycji wymaga pozostania w niej przez pewien czas. Warto połączyć ją z medytacją, wtedy zaobserwujemy jeszcze więcej korzyści oraz odzyskamy spokój. Przez cały czas, a szczególnie podczas wychodzenia z asany należy pamiętać o prawidłowym oddechu. Na początku warto udać się na kilka lekcji, aby instruktor mógł nas prowadzić. To ważne, aby ćwiczenia były wykonywane dokładnie, tym bardziej jeśli nie miałeś wcześniej styczności z jogą. Oczywiście możesz również ćwiczyć w domowym zaciszu. W Internecie jest dostępnych bardzo dużo filmików, gdzie instruktorzy dokładnie tłumaczą wszystko krok po kroku. Na rynku dostępne są również książki wraz z płytami.

Zadbaj o swoje zdrowie w domowym zaciszu

Materiały promocyjne partnera

Jogi nie wymaga na początku specjalnego sprzętu czy przygotowań. Najważniejsze są wygodne ubrania, odpowiednia przestrzeń i mata antypoślizgowa. Do ćwiczeń nie potrzebujemy obuwia, wręcz zalecane jest, aby ćwiczyć na boso.

Korzyści płynące z jogi

Chociaż pozornie joga może wydawać się monotonna, można się przy niej naprawdę zmęczyć, a przy regularnej praktyce wiele zmieni w naszym życiu. Tak jak podczas wykonywania innych sportów poprawi się nasza wydolność oraz możliwości kondycyjne. Ciało będzie silniejsze oraz bardziej gibkie. Praktykujący doceniają również poprawę krążenia, elastyczności oraz ogólnego samopoczucia. Dzięki regularnym ćwiczeniom zaczniemy zwracać uwagę na nasz oddech i jego dobroczynny wpływ w różnych stresujących sytuacjach. Umiejętność głębokiego oddychania zadziała na nas uspokajająco i relaksująco.

Monitoruj swoje postępy w ćwiczeniach

Materiały promocyjne partnera

Jeśli zagłębimy się bardziej, ćwiczenia mogą być też wyjątkowym przeżyciem duchowym. To świadomy relaks połączony z praktyką uważności, byciem tu i teraz. Podczas praktyki mogą pojawić się różne myśli, nierzadko zmartwienia. Dzięki świadomemu oddechowi i kontroli myśli, które przychodzą można poradzić sobie z niejednym problemem lub chociaż spojrzeć na niego z innej perspektywy. Zatem joga uczy nas zarządzania emocjami.

Kolejną zaletą jest korekcja wad postawy. Związane jest to z wzmocnieniem mięśni wokół kręgosłupa, ich praca zwiększa przepływ krwi w organizmie. Regularne ćwiczenia zredukują ból kręgosłupa oraz zabezpieczą dysk przed uszkodzeniami. Podobnie jak w przypadku innych ćwiczeń, nasze ciało będzie bardziej jędrne. Przy właściwej diecie znikną dodatkowy kilogramy.

Zapachy, które pozwolą Ci się skupić i ukoić nerwy

Joga dla kobiet

Korzyści płynących z uprawiania jogi jest naprawdę wiele. Obserwują je również kobiety. Niektóre z pozycji dostarczają świeżej krwi macicy oraz jajnikom. Te z wygięciami do tyłu stymulują jajniki, co ma nieoceniony wpływ na nieregularne miesiączkowanie. Fizjoterapeuci wskazują też na rozluźnianie mięśni dna miednicy, co łagodzi dolegliwości bólowe.

Joga o poranku pobudzi naszą przemianę materii oraz doda nam energii. Z pewnnością pomoże w rozładowaniu stresu np. przed ważnym spotkaniem. Z kolei ćwiczenia przed snem pomogą nam się wyciszyć oraz zrelaksować po całym dniu.

Jak często praktykować jogę?

Miłośnicy jogi nie wyobrażają sobie bez niej dnia. Są to często osoby, które łączą ćwiczenia z medytacją. Dzięki jodze w ich życiu panuje spokój i harmonia. Wszystko zależy jednak od naszych preferencji. Najważniejsze, aby ćwiczenia były regularne. Na początku można zacząć od praktykowania dwa razy w tygodniu. Efekty z pewnością zobaczysz już po treningach dwa razy w tygodniu. Zestaw ćwiczeń powinien wystarczyć na około 45 minut.

Joga: Najpopularniejsze asany

Joga jest zalecana każdemu, kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do tego typu ćwiczeń. Znajdziemy pozycje bardzo skomplikowane dla zaawansowanych joginów lub prostsze, z którymi poradzi sobie każdy laik. Możemy ćwiczyć na stojąco, leżąco oraz siedząco. Znaną pozycją, która świetnie rozciąga nasze mięśnie jest Pies z głową w dół. Pozycja regeneruje, wzmacnia łydki i ramiona.

Joga - jakie przynosi korzyści dla ciała? Wyjaśniamy, jak zacząć przygodę z jogą
Freepik/zdjęcie ilustracyjne

Lubianą pozycją jest kwiat lotosu. Pomaga praktykującym się wyciszyć i zrelaksować. Pozycja świetnie dotlenia organizm, pozytywnie wpływa też na mięśnie i kości. Półpozycja skrętu mędrca Matsyendra wykonywana jest w pozycji siedzącej. Energetyzuje kręgosłup, pomaga otworzyć biodra oraz rozciąga ramiona. Poprawna praktyka polega na trzymaniu prostych pleców, nie należy na siłę pchać ciała do skrętu. W przeciwnym razie może dojść do kontuzji.

Praktykujący doceniają pozycję kobry. Aby ją wykonać należy połóżyć się na brzuchu, wyciągnąć prosto złączone nogi i skierować twarz na matę. Dłonie powinny być położone na macie, pod barkami. Następnie podnieś się z pleców i odepchnij dłońmi od maty. Pamiętaj o świadomym oddechu. Pozycja pomoże otworzyć klatkę piersiową oraz rozciągnąć kręgosłup, brzuch i ramiona.

Wygodny strój to podstawa

Materiały promocyjne partnera

Jak widać, w jodze każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze, aby czerpać z ćwiczeń przyjemność i korzyści zdrowotne. Pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek przeciwwskazania, skonsultuj to z lekarzem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna