Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 25-lecia zespołu szkół w Czyżewie. Na uroczystości był wiceminister edukacji, nauczyciele, rodzice i uczniowie (ZDJĘCIA)

OPRAC.:
Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Jubileusz 25-lecia zespołu szkół w Czyżewie
Jubileusz 25-lecia zespołu szkół w Czyżewie Starostwo Wysokie Mazowieckie
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Czyżewie obchodził jubileusz 25-lecia istnienia. Uroczystość była okazją do wspomnienia historii powstania placówki i zaprezentowania nowego sztandaru szkoły. Nie zabrakło również gości.

Uroczystość rozpoczęła się mszą w Kościele pw. św. ap. Piotra i Pawła, połączoną z przyjęciem sakramentu bierzmowania przez czyżewską młodzież.

Razem z absolwentami, uczniami i kadrą szkoły jubileusz 25-lecia świętował wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, senator RP Jacek Bogucki, wiceprzewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego Łukasza Siekierko, podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka i lokalni samorządowcy.

Zobacz też:Wysokie Mazowieckie. Jarosław Kaczyński w miejscowej szkole przedstawił założenia Polskiego Ładu. "Musimy wykorzystać nasz potencjał"

Podczas spotkania przypomniano historię szkoły, utworzonej w 1996 roku z inicjatywy ówczesnego wójta gminy Czyżew, Jacka Boguckiego.

- Ta decyzja wynikała po części z trochę grzesznego uczucia, czyli z zazdrości w stosunku do miejscowości porównywalnych do Czyżewa, które miały swoje szkoły, a tu w Czyżewie takiej szkoły nie mieliśmy - mówił senator Jacek Bogucki, podczas uroczystości. - Dla rozwoju gminy i miejscowości powinna być szkoła średnia, wtedy młodzież zostaje blisko domu, a miejscowość nie zamiera. Tu na tej ziemi nie było wątpliwości co do wyboru patrona szkoły, nie tylko wśród dyrekcji i nauczycieli, ale także uczniów i rodziców - podkreślił senator.

Szkoła nosi imię Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Pierwszy dzwonek zabrzmiał dla stu uczniów, zaś w drugim roku istnienia do szkoły uczęszczało już 261 uczniów. W ciągu 25 lat mury szkoły opuściło już ponad 3000 absolwentów, a sama szkoła przeszła wiele przeobrażeń. Zmieniały się m.in. kierunki kształcenia stosownie do wymagań środowiska i potrzeb rynku pracy.

- Szkoła powinna z jednej strony nauczać, przygotowywać do zawodu i dorosłego życia, a z drugiej strony wychowywać - podkreślił Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki. - Ta funkcja wychowawcza szkoły jest bardzo istotna. Patron szkoły w ogromnej mierze wyznacza kierunki pracy wychowawczej. Przy takim patronie nie można inaczej wychowywać młodzieży, niż w ten sposób, by kolejne pokolenia pamiętały, że są chrześcijanami i Polakami, a wartości wiążące się z miłością ojczyzny i dekalogiem, powinny także towarzyszyć w dorosłym życiu - przekonywał.

Dyrektor, nauczyciele, rodzice i uczniowie złożyli przyrzeczenie na nowy sztandar i obiecali: „godnie się nim opiekować, sumiennie wykonywać swoje obowiązki i uczynić wszystko, aby żadna plama nie powstała na jego honorze”. Honorowi goście i fundatorzy wbili pamiątkowe gwoździe w drzewiec sztandaru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna