Parafia w Goniądzu jest jedną z najstarszych, jeżeli nie najstarszą, placówką duszpasterską w Archidiecezji Białostockiej. Jej terytorium, zanim w początkach XV w. weszło w granice Wielkiego Księstwa Litewskiego i diecezji wileńskiej, pozostawało częścią Mazowsza i znajdowało się pod jurysdykcją biskupów płockich. Zachowany materiał archiwalny i ten, będący wynikiem badań archeologicznych, daje dość dowodów na stwierdzenie, że już wówczas istniał tu ośrodek duszpasterski, zapewne w randze parafii bez określonych granic wschodnich - czytamy na stronie Archidiecezji Białostockiej.
Do parafii w Goniądzu należy 17 miejscowości. Są to:
Goniądz
Białosuknia
Dawidowizna
Doły
Jaski
Klewianka
Kosiorki
Krzecze
Łazy
Mierkienniki
Ołdaki
Piwowary
Pyzy
Smogorówka Goniądzka
Szafranki
Wójtowstwo
Zyburty.
Historia kościoła w Goniądzu
To niejedyny jubileusz, jaki w tym roku obchodzi parafia. Obecnie przypada także setna rocznica konsekracji kościoła. Warto wspomnieć, że świątynie w Goniądzu często padały ofiarą różnego rodzaju historycznych zawirowań. Kościoły goniądzkie zostały poważnie uszkodzone podczas potopu szwedzkiego w latach 1655-60. Odbudowano je w 1676 r.
Sto lat później, w 1779 r. kościół parafialny spłonął. Nową, również drewnianą świątynię barokową, usytuowano tym razem nieco poza centrum miasta. Na skarpie w południowej jego części wzniósł ją w latach 1779-1780 biskup sufragan przemyski i tytularny proboszcz goniądzki, Antoni Wacław Betański przy finansowym wsparciu Izabeli z Poniatowskich Branickiej. Budowlę zaprojektował nadworny architekt Branickich Jan Sękowski. Świątynia przetrwała półtora wieku, aż do 26 września 1921 r., gdy doszczętnie strawiły ją płomienie pożaru.
Obecnie istniejący kościół w rodzimym tzw. polskim stylu dworkowym, z neorenesansowym wyposażeniem wybudował ks. Adam Abramowicz w latach 1922-24 z materiału pozyskanego z rozbieranych właśnie carskich koszar wojskowych w Downarach i Hornostajach. Projekt świątyni wykonał prof. Oskar Sosnowski. Ten sam, który zaprojektował kościół św. Rocha w Białymstoku.
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów:
Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu
Antoniny Rosińskiej (Sosnowskiej)
Barbary Pełszyńskiej z rodzinnego albumu
Celiny Okulczyk
Heleny Gromkowskiej
Heleny Wiejak (Sosnowskiej)
Lucyny Pawelskiej (Kuczewskiej)
Katarzyny Nowickiej (Klukowskiej)
Piotra Laskowskiego
Ryszarda Rosińskiego
Marka Nowickiego.
Sportowcy dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?