Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzealna noc będzie pełna atrakcji

Grzegorz LIPIEC [email protected] Gerard STAŃCZYK [email protected]
W sobotę w polskich muzeach będzie można zwiedzać wystawy za darmo, a także oglądać występy znanych artystów

Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega:

Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega:

- W tarnobrzeskim muzeum po raz drugi będziemy obchodzić Europejską Noc Muzeów. W ubiegłym roku zainteresowanie było ogromne, zamek odwiedziło 400 osób. W sobotę liczę na podobne, albo jeszcze większe zainteresowanie ze strony mieszkańców miasta. Rocznie podziemia zamku dzikowskiego i zabytkowy Spichlerz odwiedza prawie dwa tysiące osób.

Noc muzeów została zorganizowana po to, aby zachęcić ludzi do częstszego odwiedzania muzeów. Tylko w tą jedną noc możemy zwiedzać muzealne ekspozycje za darmo.

Czy rzeczywiście jest tak źle z naszą chęcią do zwiedzania muzeów? W dużych ośrodkach miejskich ruch jest duży, ale w mniejszych miastach zainteresowanie kulturą jest o wiele mniejsze.

WIELE CIEKAWYCH WYSTAW

Zainteresowanie kulturą i sztuką deklaruje zaledwie co czwarty Polak. Najwięcej z nich obcuje z nią za pośrednictwem odbiornika telewizyjnego. Do oglądania telewizji przyznaje się prawie 98 proc. naszych rodaków - wynika z raportu badania Sponsoring Monitor przeprowadzonego przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia. Tyle, że nawet w muzeach w naszych rodzinnych miejscowościach jest wiele ciekawych wystaw, na które warto zwrócić swoją uwagę.

W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli miłośnik każdego nurtu sztuki znajdzie coś dla siebie. Zamek w Baranowie Sandomierskim to prawdziwa "perła" naszego regionu, która jest odwiedzana przez tysiące turystów.

Zamek dzikowski w Tarnobrzegu pięknieje z każdym dniem. Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega ma swoją siedzibę w dawnej rezydencji rodu Tarnowskich, a w historycznym Spichlerzu na osiedlu Dzików od 2009 roku można podziwiać unikatową wystawę "Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe".

Wystawa ta jest tylko wstępem do stworzenia w ciągu kilku najbliższych lat Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego w Tarnobrzegu.

- Rocznie nasze muzeum odwiedza prawie dwa tysiące osób, ale po zakończeniu prac na zamku dzikowskim zwiedzających będzie o wiele więcej - mówi Adam Wójcik, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Dyrektorzy muzeów podkreślają, że w ciągu roku są takie dni, kiedy na oglądanie wystaw przychodzą pojedyncze osoby. Kolejki oczekujących są rzadkością.

BOGATY REPERTUAR W NASZYM REGIONIE

Stalowowolską edycję tak jak w poprzednich latach tak i w tym organizuje Muzeum Regionalne. Noc Muzeów to noc zwiedzania wystaw oraz imprezy towarzyszące. W Stalowej Woli będą to koncerty wspomnianych artystów, którzy zostali dobrani tak, aby i młodzi i starsi słuchacze przeżyli miłe, niezapomniane chwile obcując z muzyką o dobrym artystycznym poziomie.

Przebojowo zapowiada się występ Audiofeels. Grupa zdobyła olbrzymią popularność uczestnicząc w telewizyjnym programie "Mam Talent", zdobywając w nim trzecie miejsce. Audiofeels to ośmiu młodych wokalistów, śpiewających oraz naśladujących głosem instrumenty muzyczne.

Michał Bajor przyjedzie do Stalowej Woli z repertuarem utworów Marka Grechuty i Jonasza Kofty, dwóch wielkich postaci polskiej piosenki, autorów niezliczonych przebojów.

Trzeci z artystów to Astrid Monroe, czyli projekt stalowowolskiego twórcy muzyki elektronicznej Pawła Gielarka. Jest miłośnikiem muzyki industrialnej i mrocznych "klimatów". Koncerty odbywać się będą na dziedzińcu muzeum.

Noc Muzeów będzie okazją do bezpłatnego obejrzenia wystaw stalowowolskiej placówki. Na pierwszy plan wybija się ostatnia ekspozycja czasowa "Matki, żony i… traktorzystki". Pokazuje ona kobiety w propagandzie, sztuce, życiu publicznym i prywatnym za czasów "minionego ustroju".

Warta poznania jest interaktywna wystawa - zabawa "Poczuj sztukę". Tu eksponaty się dotyka, słucha, czuje się ich zapach, bierze się udział w grze. Idealna propozycja zwłaszcza dla dzieci.

Stalowowolska Noc Muzeów potrwa od godziny 18 do 24. Gros atrakcji czeka na widzów w siedzibie muzeum przy ulicy Sandomierskiej 1, ponadto przy ulicy Hutniczej 17 czynna będzie znakomita wystawa o COP-ie a na placu przed kinem Ballada zostanie otwarta ekspozycja fotografii "Portret rodzinny".

W nocy z soboty na niedzielę będzie można zwiedzać podziemia zamku dzikowskiego. Główną atrakcją Europejskiej Nocy Muzeów w Tarnobrzegu będzie recital Wojciecha Kordy.

Impreza rozpocznie się o godzinie 19 w piwnicach zamku dzikowskiego w Tarnobrzegu.

Wojciech Korda to legenda polskiego rocka, wokalista, kompozytor, znany z występów w kapeli Niebiesko-Czarni wystąpi w Tarnobrzegu w ramach obchodów Europejskiej Nocy Muzeów. Po koncercie każdy będzie mógł zwiedzać zamek dzikowski w towarzystwie… duchów.

W Polsce pierwsza noc muzeów miała miejsce w 2003 roku w poznańskim Muzeum Narodowym. W Tarnobrzegu sobotnia noc będzie drugą w historii Muzeum Historycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie