MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Miar i Wag. Stulecie powstania Urzędu Miar w Białymstoku i Światowy Dzień Metrologii

Andrzej Matys
/twitter.com/gumgovpl
Światowy Dzień Metrologii, czyli Święto Miar i Wag obchodzone jest 20 maja każdego roku. W Białymstoku uroczystość ta odbędzie się na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Święto metrologów zbiega się ze 100-leciem białostockiego Urzędu Miar. Główne uroczystości z tej okazji odbędą się w poniedziałek 23 maja, również na wydziale elektrycznym.

Światowy Dzień Metrologii jest corocznym świętem od 20 maja 1875 roku, gdy przedstawiciele 17 krajów podpisali Konwencję Metryczną. Ustanowiła ona ramy globalnej współpracy w dziedzinie nauk o pomiarach oraz w jej zastosowaniach przemysłowych, handlowych i społecznych. Pierwotny cel Konwencji Metrycznej – czyli ogólnoświatowa jednolitość pomiarów – jest równie ważny jak w 1875 roku.

W tym roku Politechnika Białostocka wspólnie z Okręgowym Urzędem Miar w Białymstoku przygotowała cykl wydarzeń podkreślających znaczenie metrologii we wszystkich dziedzinach życia.
Tematem Światowego Dnia Metrologii 2022 jest Metrologia w Erze Cyfrowej. Wybrano go, ponieważ technologia cyfrowa rewolucjonizuje naszą społeczność. Z tej okazji dyrektor BIPM Martin Milton oraz dyrektor OIML Anthony Donnellan napisali do metrologów LIST.

Nauka o pomiarach, czyli metrologia odgrywa kluczową rolę w odkryciach naukowych i innowacjach, produkcji przemysłowej, handlu czy jakości życia. Tymczasem wiele osób myli METROLOGIĘ z METEOROLOGIĄ. Dlatego, że ta druga jest powszechnie znana z prognoz pogody w internecie, prasie, radiu i telewizji. Metrologia jest zaś nauką zajmującą się teorią i praktyką pomiarów. I choć trudno dzisiaj wyobrazić sobie funkcjonowanie państwa bez setek tysięcy pomiarów (także meteorologicznych) metrologia pozostaje niezauważana w cieniu innych dziedzin życia społecznego.

Regionalne obchody 100-lecia Urzędu Miar w Białymstoku i Światowego Dnia Metrologii są doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć o dziedzinie, która pozwala funkcjonować każdemu państwu i społeczeństwu oraz zaprezentować działalność regionalnej administracji miar.

Miejscowy Urząd Miar w Białymstoku powstał 21 maja 1922 r. na mocy Dekretu o miarach, który podpisał Marszałek Józef Piłsudski. Dekret ów ujednolicił system miar na terenach Rzeczypospolitej, gdyż każdy zabór używał własnych miar.

Obwodowy Urząd Miar w Białymstoku ul. Kopernika 89 (działający w ramach Okręgowego Urzędu Miar w Warszawie), funkcjonował w Podlaskiem. Pierwszego stycznia 2019 roku został przekształcony w Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku z Wydziałami Zamiejscowymi w Ostrołęce, Ełku i nowopowstałym w Suwałkach. Swym zasięgiem obejmuje województwo podlaskie, siedem powiatów Mazowsza i sześć powiatów warmińsko-mazurskich.

Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku zajmuje się legalizacją (wzorcowaniem i ekspertyzami różnorodnych przyrządów pomiarowych) m.in.:

 • wag, odważników,
 • taksometrów, tachografów samochodowych,
 • odmierzaczy paliw, instalacji pomiarowych do mleka i paliw,
 • wodomierzy, zbiorników pomiarowych,
 • analizatorów spalin samochodowych,
 • manometrów (ciśnieniomierzy), luksomierzy, mierników poziomu dźwięku, fotoradarów,
 • przeliczników do gazomierzy, liczników energii elektrycznej i wielu innych.

- Serdecznie zapraszamy na wydarzenia organizowane wspólnie przez Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku oraz Politechnikę Białostocką w ramach Regionalnych Obchodów Światowego Dnia Metrologii oraz 100-lecia utworzenia Urzędu Miar w Białymstoku, w dniach 20 i 23 maja – informują organizatorzy uroczystości.

Dla uczczenia Światowego Dnia Metrologii Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku wraz z Politechniką Białostocką zorganizował Konkurs Wiedzy o Metrologii "METROLIGA" skierowany do uczniów podlaskich szkół średnich. Finał konkursu odbędzie się 23 maja w ramach jubileuszu 100-lecia Urzędu Miar w Białymstoku.
Patronatu konkursowi udzielili: Minister Edukacji i Nauki, Prezes GUM, Rektor Politechniki Białostockiej, Podlaski Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Podlaskiego i Polska Unia Metrologiczna.

?enablejsapi=1" type="text/html" width="425" height="344" allowfullscreen frameborder="0">

Harmonogram obchodów 100–lecia utworzenia Urzędu Miar w Białymstoku i Światowego Dnia Metrologii

Wydarzenia towarzyszące – 20 maja 2022 roku (piątek):

 • godz. 8.45 - msza święta w intencji pracowników OUM w Białymstoku oraz metrologów Politechniki Białostockiej (ul. Kościelna 2 w Białymstoku}
 • godz. 10.00 - seminarium nt. fotometrii (aula III Wydziału Elektrycznego PB)
 • godz. 11.45 - przerwa kawowa
 • godz. 12.00 - panel dyskusyjny „Metrologia Podlaska 2030” (Aula I Wydział Elektryczny PB)

Program uroczystości – 23 maja 2022 r. (poniedziałek):

 • godz. 10.00 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku (a następnie przejazd na Politechnikę Białostocką, Wydział Elektryczny Aula Duża, ul. Wiejska 45 D)
 • godz. 11.30 - oficjalne rozpoczęcie uroczystości
 • godz. 11.40 - Z dziejów Urzędu Miar w Białymstoku 1922 – 2022 (dr Marek Kietliński, Archiwum Państwowe w Białymstoku)
 • godz. 11. 55 - wręczenie wyróżnień pracownikom Okręgowego Urzędu Miar w Białymstoku
 • godz. 12.15 - przemówienia zaproszonych gości
 • godz. 12.30 - Metrologia rytmicznie i muzycznie – występ artystyczny
 • godz. 12.45 - przerwa kawowa
 • godz. 13.00 - wykład okolicznościowy: „Ile waży kilogram po redefinicji jednostek miar SI?” (dr Paweł Fotowicz, Główny Urząd Miar)
 • godz. 14.00 - ogłoszenie wyników konkursu METROLIGA i wręczenie nagród godz. 14.30 - zakończenie uroczystości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jubileusz Miar i Wag. Stulecie powstania Urzędu Miar w Białymstoku i Światowy Dzień Metrologii - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna