Jubileuszowa edycja konkursu Fundusz Naturalnej Energii.

Materiał powstał we współpracy z GAZ-SYSTEM
Laureaci X edycji konkursu grantowego Fundusz Naturalnej Energii z zapałem realizują swoje projekty, mimo trwającego stanu epidemiologicznego. Na terenie pięciu województw prowadzone są działania o charakterze edukacyjno-ekologicznym, w które angażują się wszyscy, niezależnie od wieku.

Ideą konkursu jest wsparcie samorządów, placówek oświatowych oraz organizacji pozarządowych w realizacji innowacyjnych projektów ekologicznych. Tegoroczna jubileuszowa X edycja konkursu Fundusz Naturalnej Energii realizowana przez GAZ-SYSTEM w partnerstwie z Fundacją „Za górami, za lasami” cieszyła się największym zainteresowaniem ze wszystkich dotychczasowych edycji. Łącznie wpłynęło aż 201 wniosków o dofinansowanie.

W tym roku jury konkursu przyznało 24 granty - po 5 dla projektów z terenu województwa mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i śląskiego, oraz 4 dla województwa zachodniopomorskiego. Laureaci wykazali się przede wszystkim kreatywnością i zaproponowali rozwiązania doskonale dopasowane do potrzeb swoich lokalnych społeczności. Autorzy projektów zaplanowali różnorodne działania, które realnie przyczynią się do oszczędzania wody czy zwiększania efektywności gospodarowania odpadami. X edycja konkursu Fundusz Naturalnej Energii nadal trwa. W związku z ogłoszonym stanem epidemiologicznym czas na realizację projektów został wydłużony. Nie zmienia to jednak faktu, że laureaci rozpoczęli już realizację zaplanowanych działań.

Roślinne oazy

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (woj. mazowieckie) podjęła się realizacji projektu pod nazwą „Biblioteka Roślin”. W ramach zaplanowanych działań zarówno w samej bibliotece, jak i holu dworca kolejowego, pojawią się rośliny lub elementy wystawy na temat ekologii i roślinności. Pierwsze roślinne oazy już powstały, a wystawę można podziwiać nie tylko będąc na miejscu, ale także online! Wystarczy zeskanować QR KOD, by na chwilę przenieść się do innej rzeczywistości! Całość projektu zostanie na jesieni uzupełniona warsztatami dla dzieci i młodzieży z legionowskich szkół o tajnikach szczepienia roślin, a mieszkańcy będą mieli możliwość wziąć udział w plantcrossingu, w czasie którego będą wymieniać się roślinami oraz doświadczeniami w ich pielęgnacji.

Leśny uniwersytet

Fundacja Larus (woj. podlaskie) postanowiła otworzyć „Leśny Uniwersytet Malucha”. Dzieci z grup żłobkowych i przedszkolnych wraz z najmłodszymi podopiecznymi Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego „PRZYSTAŃ” w Kostrach Noskach rozpoczęły właśnie swoje pierwsze wykłady, warsztaty, niedługo czeka ich też sesja! Oczywiście wszystko jest prowadzone tak, by pomóc dzieciom odpowiedzieć na najważniejsze pytania, których żaden profesor by się nie powstydził. „Czy w lesie mieszkają potwory?”, „czy można się schować w ziarnie fasoli?” – to tylko niektóre tezy, na których obalenie czy potwierdzenie czeka cały świat! Pierwsze odkrycia już za naszymi studentami, a kolejne – to kwestia czasu…

Segregacja i emisja

Nie próżnują także młodzi badacze przyrody z województwa śląskiego. Śląski Ogród Botaniczny - Związek Stowarzyszeń w Mikołowie – realizuje projekt „Edukacja dla ochrony środowiska”. Dzieci i młodzież ze szkół, a także uczestnicy kolonii, półkolonii czy obozów harcerskich mogli zmierzyć się z kilkoma największymi wyzwaniami, jakie stoją przed nami wszystkimi w kontekście poszanowania środowiska naturalnego. Prawidłowa segregacja odpadów, poznawanie negatywnych skutków niskiej emisji i szukanie rozwiązań, by im przeciwdziałać – to jedne z kluczowych tematów poruszanych w czasie spotkań edukacyjnych.

Kompostowanie

Tymczasem niedaleko brzegów Morza Bałtyckiego w Wyszewie (woj. zachodniopomorskie), Gminny Ośrodek Kultury postanowił zabrać się za kompostowanie! W końcu to jedna ze skutecznych metod utylizowania odpadów biodegradowalnych. Mieszkańcy gminy, w ramach projektu „Kompostujesz - środowisko ratujesz!”, poznają tajniki budowy kompostowników oraz tworzenia w nich naturalnych nawozów. W projekt mocno zaangażowały się także dzieci, które przygotowały plakaty i prace plastyczne, by nauka kompostowania nie poszła w las.

To tylko niektóre z projektów, których realizacja rozpoczęła się i trwa w okresie wakacyjnym. Od jesieni do działań przystąpią nagrodzone samorządy oraz placówki oświatowe, których ambicje sięgają wysoko. Szczególnie intensywnie zapowiadają się prace w województwie podkarpackim! W Rzeszowie uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych im. Gen. Władysława Sikorskiego zbudują „Dom samowystarczalny energetycznie”, a Gmina Komańcza zrewitalizuje nasyp kolejowy.

Zapraszamy do śledzenia informacji o wszystkich Laureatach – bieżące relacje oraz zdjęcia można znaleźć na profilu konkursowym: FB/FunduszNaturalnejEnergii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jubileuszowa edycja konkursu Fundusz Naturalnej Energii. - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna