Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już niebawem ruszy budowa ścieżki edukacyjnej biegnącej przez Tykocin. To szansa na rozwój miasta i gminy (zdjęcia)

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Nowa inwestycja ma zwiększyć jeszcze bardziej walory turystyczne Tykocina i chronić przyrodę. Ścieżka edukacyjna jest połączeniem dbałości o wizerunek Tykocina, ale też jest ukłonem w kierunku tutejszej przyrody.
Nowa inwestycja ma zwiększyć jeszcze bardziej walory turystyczne Tykocina i chronić przyrodę. Ścieżka edukacyjna jest połączeniem dbałości o wizerunek Tykocina, ale też jest ukłonem w kierunku tutejszej przyrody. Wojciech Wojtkielewicz
Umowa z wykonawcą jest podpisana i już w czwartek nastąpi przekazanie placu budowy. Burmistrz Mariusz Dudziński w Tykocinie podpisał umowę z białostocką firmą Hydros Plus Tomasz Kulesza na budowę ścieżki dydaktycznej nad rzeką Narew. To inwestycja o wartości 4 mln zł, z czego półtora miliona dołożył zarząd województwa podlaskiego.

To jest inwestycja wyczekiwana przez mieszkańców i przedsiębiorców nastawionych na turystów. Tykocin ostatnio się zmienił, a wkrótce dzięki bulwarom będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów.

Tutaj są piękne krajobrazy. Od wieków dolina górnej Narwi była ważna dla Tykocina, który ma bogatą historię. Każdy zakątek miasta ma historię. Przed dwoma laty urealnił się pomysł utworzenia ścieżki edukacyjnej, która przybliży historię miasteczka oraz pokaże walory krajobrazowe i przyrodnicze, które są atrakcyjne dla tysięcy turystów przyjeżdżających do Tykocina (w ostatnich latach było ok. 80 tysięcy turystów rocznie).

Nowa inwestycja ma zwiększyć jeszcze bardziej walory turystyczne miasta i chronić przyrodę.

Realizowany projekt budowy ścieżki edukacyjnej o długości 1,5 km zakłada wybudowanie traktu pieszo-rowerowego, który będzie biegł wzdłuż Narwi po obu stronach mostu: od niego w lewo do jazu i w drugą stronę w kierunku Urzędu Miasta. Ostatecznie będą dwa etapy realizacji projektu. W pierwszym etapie będzie zagospodarowanie nadbrzeża Narwi (nie zostanie ono zabetonowane, ale będzie naturalnie zachowane). Tutaj będzie alejka spacerowa z kostki granitowej. Będą też stylowe ławeczki z drewnianymi oparciami i solarne oświetlenie. Dla bezpieczeństwa przewidziano też instalację monitoringu. Będą również tablice edukacyjno-informacyjne, na których turyści znajdą informacje o zabytkach Tykocina i roślinności występującej na tym terenie.

Jak mówił Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, ogłaszając przyznanie wsparcia dla tykocińskiej inwestycji, Tykocin jest perełką architektoniczną na mapie naszego województwa i musimy o nią dbać. Miasto ma potencjał do rozwoju i dzięki nowej inwestycji może stać się znacznie bardziej atrakcyjnym miejscem dla turystów i mieszkańców.

Czytaj też:
Tykocin to miejsce jak z bajki. Został wyróżniony przez National Geographic (Zdjęcia)

- Ta inwestycja jest potrzebna dla miasta i gminy oraz mieszkańców, którzy także jej oczekują – mówi Mariusz Dudziński, burmistrz Tykocina. - To jest dla nas bardzo ważne przedsięwzięcie. Chcemy zachować walory przyrodnicze krajobrazu terenu nadrzecznego. Dla naszych mieszkańców to będzie też możliwość tworzenia firm obsługujących przybywających tutaj turystów. Będzie wykorzystany nasz potencjał.

Oprócz dofinansowania z budżetu województwa miasto na realizację inwestycji otrzyma też środki z Projektu Partnerstwa Polsko-Litewskiego – tutaj będą dwa miliony złotych na sfinansowanie ścieżki dydaktycznej. Ma ona powstać do czerwca przyszłego roku.

Burmistrz Tykocina zdradza też, że są już kolejne plany dotyczące rozwoju miasta. Planuje się m.in. wybudowanie miejskiego parkingu dla turystów i targowiska, gdzie mieszkańcy z okolic Tykocina będą mogli sprzedawać regionalne produkty.

Polska nie przyjmie uchodźców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna