Już niedługo godzina "0". Paraliż może trwać dalej

Tomasz Kubaszewski [email protected]
Poseł Zieliński (z prawej) wydał apel do mieszkańców gminy, by wzięli udział w głosowaniu. – W demokracji o wszystkim decyduje społeczeństwo – mówił.
Poseł Zieliński (z prawej) wydał apel do mieszkańców gminy, by wzięli udział w głosowaniu. – W demokracji o wszystkim decyduje społeczeństwo – mówił.
Udostępnij:
Pośmiewisko na cały kraj.

Były wójt: Miałem osiągnięcia

Były wójt: Miałem osiągnięcia

Marek Motybel, były wójt Nowinki, przesłał nam swoje przedreferendalne oświadczenie dotyczące sytuacji w gminie. Jak twierdzi, nie może pozostać obojętny na to, że jego osiągnięcia przedstawiane są nierzetelnie. Przypomina, iż to za jego kadencji gmina otrzymała 43 mln zł na inwestycje, wtedy zaplanowano też takie przedsięwzięcia, jak choćby budowa skweru w Nowince. Swojej następczyni zarzuca, że bazuje na jego dokonaniach, a swoją aktywność skupia na "szukaniu haków" na poprzednika i jego zwolenników. Do takich działań zalicza niedawne nagłośnienie raportu NIK dotyczącego nieprawidłowości przy wydawaniu pozwoleń na budowę domów letniskowych. "Jestem uczciwym człowiekiem" - pisze były wójt. "Uważam za krzywdzące atakowanie mnie na wszelkie możliwe sposoby".

- Ludzie, idźcie na referendum - zachęcają jedni. - Dajcie sobie spokój, to marnowanie publicznych pieniędzy - twierdzą drudzy.

Godzina "0", czyli referendum w sprawie odwołania gminnej rady, zbliża się wielkimi krokami. Głosowanie odbędzie się w najbliższą niedzielę w godz. 7-21.

Żeby referendum było ważne, musi wziąć w nim udział 976 osób, czyli trzy piąte tych, którzy uczestniczyli w wyborach samorządowych 2010 roku. Jeżeli większość z tego grona opowie się za odwołaniem rady, zostanie ona rozwiązana i trzeba będzie ogłosić przedterminowe wybory.

Pośmiewisko na cały kraj
- Dziwię się, dlaczego niektórzy tak się tego referendum boją - mówił wczoraj Waldemar Jedliński, jeden z pomysłodawców odwołania rady. - Przecież to dla normalnego rządzenia gminą jedyna szansa. Bo teraz mamy jeden wielki paraliż. Większość w radzie jest z gruntu przeciwna pani wójt. Szans na kompromis nie ma już żadnych. Jak ludzie zdecydują o rozwiązaniu rady i będą nowe wybory, to ten, kto niczego za uszami nie ma, znowu przecież zostanie radnym.

Inicjatorów referendum wsparł wczoraj poseł Jarosław Zieliński. Jak twierdził, ma do tego szczególne prawo, bo w trzech ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskiwał w gminie Nowinka największe poparcie spośród wszystkich kandydatów.

- Warto skorzystać z takiej demokratycznej instytucji, jaką jest referendum - mówił. - Nieustanne, pokazywane także w centralnych mediach konflikty w gminie Nowinka czynią z niej swego rodzaju pośmiewisko na całą Polskę.

Jedną z zachęt do udziału w niedzielnym głosowaniu miał być przykład obwodnicy Augustowa. - Gdyby referendum okazało się wiążące, czyli wzięła w nim udział wystarczająca liczba ludzi, dzisiaj już tą drogą jeździlibyśmy - stwierdził.

Proboszcz milczy
Tymczasem powstały niedawno Komitet Obywatelski Gminy Nowinka, którego jedną z czołowych działaczek jest córka radnego należącego do grona przeciwników obecnej wójt Doroty Winiewicz, wydał specjalną odezwę. "Sąsiedzie, sąsiadko, nie bierzcie udziału w referendum" - można tam przeczytać.

Autorzy zapewniają, że całą winę za konflikt w strukturach gminnej władzy ponosi D. Winiewicz i jej zwolennicy. W odezwie nie ma natomiast ani słowa, jak zmienić obecną sytuację i czy ciągnąć się ona aż do następnych wyborów samorządowych, czyli do jesieni 2014 roku.

Zwolennicy referendum prosili wczoraj miejscowego proboszcza, który przyszedł na spotkanie z posłem, by zachęcił mieszkańców do udziału w referendum. Z reakcji księdza trudno było jednak wywnioskować, czy tak zrobi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
fwefwf
Pośle Zieliński zainteresuj się konkursem Burmistrza Augustowa na stanowiska dyrektorów:
- Przedszkola Nr 1 w Augustowie,
- Przedszkola Nr 4 w Augustowie,
- Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Zygmunta Augusta w Augustowie,
- Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Marii Konopnickiej w Augustowie,
- Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Armii Krajowej w Augustowie,
- Gimnazjum Nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Augustowie,
- Gimnazjum Nr 2 im. Sybiraków w Augustowie.
Wykonanie zarządzenia powierza się Kierownikowi Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Augustowie (żona jest dyrektorem przedszkola nr 4).
Kto w komisji konkursowej zasiądzie? czy taka komisja powinna być z udziałem mieszkańców, aby była nad tym jakaś kontrola społeczna a nie rozdawanie stołków pod stołem. Obstawiam, że zmian wielkich w tych obsadach nie będzie.
G
Gość
znów po-gięci nażerli się soli z drogi i wyją .popij moczem donalda o komunoruskiego, będzie znowu taniej .
J
Janek
.... a od obwodnicy augustowa to wara umowa jest podpisana 11marca 2011r otwarcie 2014 i dobrze ze pis nie rządzi to będzie zrealizowana

Drogowcu! Wierzysz w cuda?
d
drogowiec
mieszkańcom ńowinki powiny wreszcie otworzyć się oczy ,kto tak naprawdę mącił w nowince zeby nie PIS i zieliński i oszołomy z jedlińskim na czele radni nowinki dawno z wójtową by się dogadal,poparli ją w wyborach stała się zakładnikim a nie daj boże jak na skutek tego mącenia pis wygra wybory do rady to dopiero będzie cyrk ale może ludzie są mądrzejsi od posła .... a od obwodnicy augustowa to wara umowa jest podpisana 11marca 2011r otwarcie 2014 i dobrze ze pis nie rządzi to będzie zrealizowana
a
augustowiak 2
Panie Zieliński wstydu oszczędź! Nie chrzań Pan o obwodnicy bo mnie już .... się chce. Dzięki Panu nie ma tej drogi!
a
augustowiak
To szczyt bezczelności ze strony Zielińskiego - pożal się Boże posła ! Jak on śmie przywoływać niepowstałą z jego wyłącznej winy obwodnicę Augustowa ! Jak on śmie wciskać społeczeństwu kłamstwa o referendum, które kosztowało społeczeństwo woj. podlaskiego ponad 2 MILIONY ZŁOTYCH a nie miało żadnego znaczenia prawnego ! Jeżeli zgłupiał już tak doszczętnie, że twierdzi jakoby referendum cokolwiek zmieniłoby w sprawie obwodnicy to jego miejsce jest w szpitalu w Choroszczy a nie na Wiejskiej. Zieliński powinien publicznie przyznać, że tylko jego działania w 2007 r doprowadziły do uchylenia prawomocnej decyzji środowiskowej Wojewody Strzalińskiego z SLD niwecząc prawomocne wyroki polskich sądów odrzucające protesty tzw. "ekologów". I kiedy wojewoda Dobrzyński z PiS podjął nieszczęsną dla mieszkańców Augustowa decyzję o uchyleniu pozwolenia środowiskowego na budowę obwodnicy do boju ruszyli tzw. "ekolodzy" uzbrojeni w prawo unijne i niestety mamy dzięki PO co mamy czyli nie mamy i nie będziemy mieć obwodnicy. Mieszkańcy gminy Nowinka ! Nie dajcie się ogłupić Zielińskiemu i bandzie jego popleczników w osobach Jedlińskiego, Okrągłego, Paulaki !!! Nie oddajcie Rady Gminy w łapska pisiorów !!! Odwołanie Kłoczki i jego siódemki jest ze wszech miar słuszne. Ale bacznie patrzcie na kogo zagłosujecie w ogłoszonych po referendum wyborach. Boże !!! Nie dopuść pisiorów do władzy w gminie Nowinka !!!
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie