Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już po raz siódmy II LO gościło żydowską młodzież

Paweł Chojnowski [email protected]
Krótka wizyta w Łomży zapadnie młodym Żydom w pamięci. Uczniowie z II LO i z Gvanim High School w parach zatańczyli m.in. tradycyjnego poloneza.
Krótka wizyta w Łomży zapadnie młodym Żydom w pamięci. Uczniowie z II LO i z Gvanim High School w parach zatańczyli m.in. tradycyjnego poloneza. P. Chojnowski
Stu uczniów z Izraela uczyło się w murach II LO tradycyjnego poloneza.

Jesteśmy kwiatami świata - takim hasłem powitali łomżyńscy uczniowie swych rówieśników z zaprzyjaźnionej szkoły Gvanim High School. W poniedziałek pod gmach II Liceum Ogólnokształcącego podjechały dwa autokary. Wysiedli z nich zmęczeni podróżą, ale i podekscytowani uczniowie i nauczyciele z Izraela.

- W tym roku przyjechało aż stu uczniów - mówi Leszek Szczepara, nauczyciel angielskiego w "drugim" i koordynator projektu "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów. Bliżej siebie".

To było już siódme takie spotkanie młodych ludzi w murach II LO. Tradycyjnie pierwsze lody łomżyńscy uczniowie przełamali muzyką, m.in. profesjonalnym wykonaniem "Get lucky" zespołu Daft Punk i Pharrella Williamsa.

- Od siedmiu lat w pierwszych dniach wiosny nie tylko wypatrujemy bocianów, ale czekamy też na wasz przyjazd - powitał gości Józef Przybylski, dyrektor II LO.

Przypomniał, że przed wojną połowę mieszkańców miasta stanowili Żydzi, którzy uczęszczali też do łomżyńskich szkół. W latach 1863 - 1904 tutejsze gimnazjum ukończyło 495 absolwentów, w tym 7,7 proc. stanowiła młodzież żydowska. Do dziś nie tylko w Łomży popularnym pieczywem jest zaś chałka, tradycyjnie świąteczny wypiek na żydowskich świętach.

Nie zabrakło wymieniania się prezentami, a po części oficjalnej odbywały się zajęcia w grupach (ze względu na liczbę gości, trzeba było podzielić ich na trzy grupy). Młodzież mogła się zapoznać, wymienić kontakty. W dobie serwisów społecznościowych odległość nie stanowi przecież problemu w podtrzymywaniu zawartych przyjaźni.

Rozmowy o historii i kulturze odbywały się oczywiście po angielsku. Motywem przewodnim spotkania były kwiaty. Uczniowie wykonali własne, z papieru - w kolorach flagi izraelskiej, które następnie umieszczone zostały obok biało-czerwonych.

Jednak największe emocje wzbudziła nauka tańców narodowych na auli. Polonez był z pewnością nowym doświadczeniem dla młodych Żydów.

Po południu uczniowie z Izraela pojechali w dalszą podróż, by m.in. odwiedzić miejsca pamięci w regionie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna