Budowa domu czy remont mieszkania to zawsze poważne inwestycje. Przeważnie pochłaniają wszystkie oszczędności. Warto z głową rozplanować wydatki i sprawdzić przed rozpoczęciem robót, ile wyniesie nas budowa czy remont. Do tego służą kalkulatory budowlane oraz kalkulatory kosztów remontu. W internecie można z nich skorzystać za darmo.
Kalkulator kosztów budowy
Przykład: zamierzamy zbudować 110-metrowy wolno stojący dom parterowy bez piwnicy. Do wyboru są zakładki niczym kategorie: konstrukcja budynku, dach, stolarka okienna i drzwi, wykończenie pomieszczeń. Przy wszystkich obliczeniach będzie można wybrać cenę: niską (wariant ekonomiczny), średnią, wysoką (wariant najwyższa jakość). Należy wpisać w kalkulator powierzchnię domu i wybrać pierwszą z kategorii, czyli konstrukcję budynku. Najpierw zaznaczamy materiały, i przypuśćmy, że wariant ekonomiczny.
Według kalkulatora, za same materiały trzeba będzie zapłacić 15 950 złotych (w przeliczeniu za metr kwadratowy będzie to 145 złotych). Potem zaznaczamy zakładkę: robocizna – wykonanie fundamentów. Z obliczeń kalkulatora wyjdzie 6820 złotych za całość (czyli 62 złote za mkw.), przy założeniu, że nadal bierzemy pod uwagę niską cenę. Za samą konstrukcję domu zapłacimy zatem 22 770 złotych.
W podobny sposób, wpisując powierzchnię i wybierając cenę (najniższą, przeciętną, najwyższą), można obliczyć za pomocą kalkulatora, ile wyniesie nas choćby koszt postawienia ścian nośnych, ścian działowych, kominów i wentylacji, stropu, elewacji zewnętrznej. Kalkulator obliczy również koszt położenia dachu, zakupu i montażu okien, drzwi zewnętrznych, bramy do garażu i ogrodzenia posesji. Wydatki na wykończenie pomieszczeń też można oszacować. Dzięki kalkulatorowi dowiemy się, ile pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na posadzki, tynki, gips, elektrykę, instalację wodno-kanalizacyjną, podwieszane sufity i instalacje grzewczą.
Przykład dla tego samego 110-metrowego domu: chcemy obliczyć, ile będą nas kosztowały sufity podwieszane. Zakładamy, że mają one być z płyty pipsowo-kartonowych na ruszcie, a ich powierzchnia będzie równa połowie powierzchni domu, czyli 55 mkw. W tym przypadku materiały będą tańsze, ale robocizna droższa. Same materiały będą stanowiły wydatek 2255 złotych (41 zł za mkw.), przy założeniu wyboru niskiej ceny. Za robociznę, zależnie od wariantu cenowego, przyjdzie nam zapłacić od 22 złotych za mkw. (niska cena, wariant ekonomiczny) do 71 złotych za mkw. (wysoka cena, wariant wysoka jakość).
Kalkulator kosztów remontu mieszkania
Możemy również zobaczyć, ile wyniesie nas koszt remontu np. kuchni, łazienki, salonu, sypialni, przedpokoju i pozostałych pomieszczeń. Przykład: planujemy wyremontować salon. Na dwóch ścianach chcemy położyć tapetę (łącznie 30 mkw.). Sama robocizna będzie kosztowała 600 złotych za całość (czyli 20 złotych za mkw.). Życzymy sobie również mieć tynk strukturalny na części ścian, będzie to 7 metrów kwadratowych. Koszt robocizny wyniesie 315 złotych (a więc 45 złotych za mkw.). Decydujemy się też na położenie paneli na podłodze o powierzchni 26 mkw. Kalkulator wyliczy, że za robociznę zapłacimy 624 złote (24 złote za mkw.). Pomalowanie sufitów (26 mkw.) będzie stanowiło wydatek 234 złote (9 zł za mkw.).
W podobny sposób da się obliczyć m.in. cenę płytek, paneli, wykładzin, parkietu, robót hydraulicznych, instalacji elektrycznych, montażu oświetlenia, a nawet armatury oraz mebli.
Wady kalkulatorów
W kalkulatorach mogą ukrywać się pułapki. Nie chodzi tu jednak o błędne obliczenia. Niekiedy dane w kalkulatorze pochodzą z jednego źródła, czyli są oparte np. o cenniki jednego producenta czy jednej ekipy budowlanej (a na portalu widać jego reklamę). To natomiast oznacza, że stawki mogą być zarówno o wiele mniejsze, jak i o wiele większe od średnich rynkowych. Przykład: podczas korzystania z kalkulatora pojawia się informacja, że układanie paneli kosztuje 25 złotych za mkw. Tymczasem są firmy, które wykonają tę usługę już za 15 złotych.
Na niektórych portalach uzyskane koszty można zapisać jako plik PDF i przesłać sobie na swojego e-maila (bywa, że jest to pole wymagane, a brak zgody na podanie e-maila jest równoznaczne z tym, że kalkulator nie wykona obliczeń). Podając własny adres poczty elektronicznej, mimowolnie zgadzamy się na otrzymywanie e-maili np. z ofertami handlowymi, a właśnie na tym zależy reklamodawcom. Oni – czy podmioty na ich rzecz działające – w ten sposób budują swoiste bazy danych.
Niektóre kalkulatory są bardzo ogólne. Podaje się np. jedynie powierzchnię nieruchomości oraz województwo, w jakim jest planowana budowa lub już stoi dom czy mieszkanie, a kalkulator automatycznie obliczy choćby wydatki poniesione na budowę czy kompleksowy remont w przeliczeniu na metr kwadratowy. Z kalkulatora nie wynika, jakie konkretnie parametry wziął on pod uwagę do wykonania obliczeń, ponieważ widać tylko ogólny wynik.
Warto poświęcić 15–20 minut, żeby uzyskać wyniki na kalkulatorze. Oczywiście będą to dane orientacyjne, a nie ostateczne. Z kalkulatora można też skorzystać przed wyborem usługi oferowanej przez fachowca-kosztorysanta. Idąc na spotkanie z nim, będziemy wiedzieli, jaką kwotę może on sobie zażyczyć za wykonanie kosztorysu.