Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamień w polu, dla Polaka

(zmo)
- To dla młodzieży, by grób Antoniego Łaniewskiego przypominał bohaterów - mówi Antoni Prokop, fundator pomnika
- To dla młodzieży, by grób Antoniego Łaniewskiego przypominał bohaterów - mówi Antoni Prokop, fundator pomnika K. Radzajewski
Mońki. Konny zwiadowca uciekał przed oddziałem "Moskali". Nie dane mu było jednak dostarczyć meldunku dowódcy oddziału z Puszczy Knyszyńskiej. Powstaniec zginął, usieczony szablami kozaków - tyle wynika z ustnego przekazu zdarzeń, które rozegrały się zimą 1863 r. na polach pod wsią Białosuknia. 144 lata później na grobie powstańca styczniowego stanął pomnik upamiętniający śmierć Antoniego Łaniewskiego, żołnierza z Warszawy.

Do Polaka w każde święto
O tym, co wydarzyło się w Białosukni k. Goniądza, wiedzieli tylko mieszkańcy tej wsi oraz rodzina Prokopów, właścicieli gruntów z miejscem pochówku zwiadowcy.

- Te miejsce od zawsze było nazywane "U Polaka", choć każdy tu wiedział, że w mogile spoczywa Antoni Łaniewski z Warszawy. To wynikało z dokumentów znalezionych przy zamordowanym żołnierzu. Do "Polaka" chodziliśmy w każde większe święto, z kwiatami, zapalaliśmy świeczkę. W 1920 r. mój dziadek Konstanty postawił tam wielki dębowy krzyż - opowiada Antoni Prokop, prezes Spółdzielni Transportu Wiejskiego w Mońkach.

Tymczasem wiekowy krzyż zmurszał i upadł. Antoni, wnuk Konstantego, postanowił zatem wybudować trwalszy obelisk swojemu imiennikowi. Znalazł obok 10-tonowy głaz - to był doskonały materiał na pomnik.

- Roboty przy tym było moc, ale pamięć o takich bohaterach jest warta każdej ceny - mówi biznesmen.

Ułańskie tradycje w rodzie
Mieszkańcy Białosukni chlubią się swoją szlachecczyzną. Wieś do dziś dzieli się na cztery dzielnice: Szlachta, Kamienica, Przedmieście i Piaski. Prokopowie mieli swoje włości na Przedmieściu Kolonii. Obecnie jest to wyludniona część wsi ze śladami po dawnych domostwach.

- Mój ojciec Józef i stryj Alojzy byli ułanami, walczyli w kampanii wrześniowej - opowiada o swojej rodzinie biznesmen.

Pod pomnikiem powstańca odbędzie się w sobotę o godz. 8.30 główna część powiatowych uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości. W programie jest m.in. pokaz zbrojnej potyczki, którą zaprezentuje Pospolite Ruszenie Ziemi Tykockiej.

Antoni Prokop będzie zaś obchodził 11 listopada swoje osobiste święto, 59. urodziny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna