Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kampania PIT 2021. Hancewicz: 90 proc. podlaskich podatników rozlicza się przez usługę Twój e-PIT

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Radosław Hancewicz, rzecznik podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w Białymstoku
Radosław Hancewicz, rzecznik podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w Białymstoku podlaska KAS
Z podatku musi rozliczyć się każdy, choć nie każdy musi go płacić. Do zakończenia podatkowych rozliczeń za zeszły rok został miesiąc. Ilu z nas już swoje PITy fiskusowi wysłało, ilu ma problemy z ich wypełnieniem i co będzie gdy zeznania w ogóle nie wyślemy? M.in. na te pytania odpowiada Radosław Hancewicz, rzecznik podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak przebiega tegoroczna kampania podatkowa PIT w Podlaskiem? Ile osób już się rozliczyło a ile jeszcze nie?

Podobnie, jak w latach ubiegłych płynnie i bez zakłóceń. Gdyby przyjąć, że w tym roku wpłynie tyle samo zeznań, co w ubiegłym roku, to w województwie podlaskim mamy już 40 proc. złożonych zeznań. To podobny odsetek, jaki w tym samym czasie był w urzędach skarbowych w ubiegłym roku. Konkretnie mówiąc, mamy już złożonych ponad 216 tys. zeznań PIT.

Wolimy rozliczać się przez internet, czy klasycznie, czyli papierowo?

Internetowo. Aż 90 proc. zeznań PIT składanych jest elektronicznie, głównie przez usługę Twój e-PIT, która jest jedną z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji publicznej. W ubiegłym roku w całym kraju przez usługę Twój e-PIT zostało złożonych 10 mln zeznań PIT i był to rekord. W województwie podlaskim było to 484 tys. elektronicznych PITów, większość przez usługę Twój e-PIT. Ten kierunek zmian w przyzwyczajeniach podatników bardzo nas cieszy.

Czytaj również:

W ramach rozliczeń podatkowych jedni muszą dopłacić, a innym fiskus zwraca pieniądze. Których podatników jest więcej?

Zwróciliśmy już podatnikom z Podlaskiego podlaskiego blisko 123 mln zł nadpłaconego podatku PIT. Podatnicy wykazujący podatek do zapłaty wpłacili dotychczas 22 mln zł. Tradycyjnie najwięcej jest osób, które mają zwrot. Deklaracje z wykazaną nadpłatą złożyło 70 proc. podatników, 16 proc. musi dopłacić podatek, a 14 proc. to zeznania „zerowe”, z których nie wynika, ani zwrot, ani dopłata.

To nie jest pierwsza kampania podatkowa PIT, ale ciągle nie każdy radzi sobie z rozliczeniem. Z czym - jako podatnicy - mamy najwięcej kłopotów, jakieś typowe pomyłki, błędy, trudności?

W zeznaniach papierowych zdarzają się te same błędy od lat. Głównymi są nie wykazanie wszystkich źródeł przychodu, błędy rachunkowe, braki formalne np. brak podpisu. Jeśli rozliczamy się elektronicznie to nie ma tego ryzyka, bo w usłudze Twój e-PIT zatwierdzamy przygotowane przez KAS wstępnie wypełnione PITy. Jedyne, o czym możemy zapomnieć to skorzystanie z jakiegoś odliczenia czy ulgi, które nam przysługują. Dlatego namawiamy na elektroniczną formę składania zeznań. Rozliczenie jest proste – i podatnicy sami mówią, że „prościej się już chyba nie da”.

Jest coś, na co w tym roku podatnicy powinni zwrócić uwagę szczególną?

Musimy pamiętać, żeby się rozliczyć do 2 maja, chociaż osoby, które składają PIT-37 i PIT-38 nawet, jeśli o tym zapomną, to zeznanie zostanie automatycznie rozliczone. Im szybciej jednak zatwierdzimy i prześlemy zeznanie, tym szybciej dostaniemy zwrot, jeśli taki będzie wynikał z rozliczenia.

Czytaj również:

Do kiedy musimy się rozliczyć z podatku, bo ostatnio terminy bywały różne?

Akcja rozliczeń PIT za ubiegły rok, rozpoczęła się 15 lutego 2022 roku. Właśnie w tym dniu udostępniliśmy podatnikom zeznania w usłudze Twój e-PIT. Kampania zakończy się 2 maja, czyli w poniedziałek, bowiem ostatni dzień kwietnia przypada w sobotę – dzień wolny od pracy.

Jeśli rozliczymy się elektronicznie (do czego namawiacie) to fiskus szybciej zwróci nam podatek?
Wszyscy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie do 45 dni. Otrzymując zeznanie w formie papierowej urząd skarbowy ma trzy miesiące na zwrot.

A co, jeśli z jakichś powodów, np. zapomnimy się rozliczyć?

Nawet, jeśli podatnik się nie rozliczy, 2 maja Krajowa Administracja Skarbowa zaakceptuje zeznanie PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie swoich danych. Dzięki usłudze Twój e-PIT, zeznanie roczne zawsze będzie złożone w terminie. Przed rokiem 124 tys. (czyli co czwarty) podlaskich podatników składających PIT-37 i PIT-38 „zapomniało” o swoich zeznaniach, więc KAS zaakceptowała je automatycznie. I jeszcze jedno, PIT-36 podatnik musi uzupełnić i zatwierdzić, bo te formularze się automatycznie nie zatwierdzą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kampania PIT 2021. Hancewicz: 90 proc. podlaskich podatników rozlicza się przez usługę Twój e-PIT - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna