Kanał łączący jeziora Tyrkło i Buwełno. Brakuje 2 km. Pod...

  Kanał łączący jeziora Tyrkło i Buwełno. Brakuje 2 km. Pod petycją podpisało się już 666 osób

  Paweł Tomkiewicz [email protected]

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Trwa walka o budowę kanału łączącego jeziora Tyrkło i Buwełno.
  Dzięki połączeniu jezior Tyrkło i Buwełno może powstać nowy, 25-kilometrowy szlak łączący Niegocin i Śniardwy.

  Dzięki połączeniu jezior Tyrkło i Buwełno może powstać nowy, 25-kilometrowy szlak łączący Niegocin i Śniardwy.

  Pętla Mazurska to inwestycja od lat wyczekiwana przez branżę turystyczną, pasjonatów sportów wodnych, turystów z Polski i nie tylko - uważa Artur Tomkiewicz ze Szkoły Żeglarstwa Natangia w Giżycku. Jest on autorem petycji skierowanej do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w sprawie połączenia dwóch jezior. Dzięki temu na Mazurach mogłaby powstać nowa droga wodna.

  Pomysł odżył na nowo

  Obecnie istnieje tylko jedna droga wodna łącząca Niegocin i Śniardwy. Żeglarze muszą płyną m.in. przez takie jeziora jak Boczne, Jagodne i Tałty. Jest jednak alternatywa dla tej trasy. Nowy szlak wodny prowadziłby jeziorami Wojnowo, Buwełno i Tyrkło.
  Problem w tym, że między dwoma ostatnimi akwenami nie ma żadnego połączenia. Dlatego niezbędna jest budowa na odcinku około dwóch kilometrów nowego kanału. Do tego szlak ten jest nieżeglowny, a rzeki i akweny nieprzystosowane do ruchu turystycznego.

  - Uruchomienie alternatywnej wodnej trasy z Giżycka do Mikołajek przez jeziora Wojnowo, Buwełno i Tyrkło to również sposób na rozładowanie wodnych korków, nowe miejsca pracy, promocja nowych miejsc i ożywienie turystyczne terenów przylegających do nowego malowniczego szlaku żeglownego - przekonują zwolennicy projektu.
  Pomysł pętli mazurskiej narodził się wiele lat temu. Inicjatywę popierają żeglarze, mieszkańcy Mazur, samorządowcy. Niestety przez ten czas niewiele udało się zrobić w kierunku realizacji tej koncepcji.

  Pomysł odżył wraz z planem połączenia mazurskich jezior z Kanałem Augustowskim. W projekt ten zaangażowanych jest 15 samorządów z Warmii i Mazur oraz Podlasia.

  Oddaj swój głos

  O budowę kanału lub innego sposobu połączenia jezior Tyrkło i Buwełno zabiega m.in. Artur Tomkiewicz, żeglarz z Giżycka. Popularyzując plany budowy nowych dróg wodnych na Mazurach w ubiegłym roku popłynął starą omegą do Warszawy. Jest również współorganizatorem Regat Natangii o Puchar Pętli Mazurskiej.

  Teraz Artur Tomkiewicz zwrócił się z petycją do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju w sprawie budowy nowej drogi wodnej.

  - Petycja jest inicjatywą obywatelską mającą wzbudzić zainteresowanie opisywanym tematem na szczeblu ministerialnym. Jednocześnie daje ona szansę na rozpatrzenie projektu Pętli Mazurskiej w formie ustawy. Na obecnym etapie (na dzień powstania petycji) za środki finansowe samorządów lokalnych stworzono dokumentację - warianty planowanej drogi wodnej oraz złożony został projekt na opracowanie tzw. inwentaryzacji przyrodniczej. W związku z tym należy dołożyć wszelkich starań, aby wyłożone fundusze oraz praca nie zostały zaprzepaszczone - czytamy w petycji.

  Do wczoraj do godz. 15 pod petycją podpisało się 666 osób. Przeciwko temu pomysłowi było 7 osób. Każdy z nas może przyłączyć się do walki o budowę nowej drogi wodnej. Wystarczy wejść na stronę www.petycje.pl i w wyszukiwarkę wpisać - pętla mazurska.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wywóz śmieci droższy dla tych, którzy nie segregują

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Współczesnej za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Współczesnej za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Oferty białostockich deweloperów. Zapraszamy!

  Oferty białostockich deweloperów. Zapraszamy!