Kandydaci na marszałka województwa podlaskiego 2019 -...

  Kandydaci na marszałka województwa podlaskiego 2019 - możliwe scenariusze. Artur Kosicki na dywaniku u Kaczyńskiego

  (mg) (azda)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Kandydaci na marszałka województwa podlaskiego 2019
  Oto kandydaci na marszałka województwa podlaskiego 2019. Jak nie Artur Kosicki to kto? Rusza karuzela z nazwiskami
  1/15

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Scenariuszy jest kilka. Pierwszy zakłada, że rezygnację ze stanowiska marszałka wycofa Artur Kosicki. Drugi, że jego następcą zostanie któryś z wicemarszałków. Trzecia opcja to marszałek z zewnątrz albo z Koalicji Obywatelskiej.
  AKTUALIZACJA: Artur Kosicki spotkał się dzisiaj z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Ma złożyć mandat radnego i zrezygnować z szefowania białostockim strukturom PiS-u. Wszystkiego ma dopilnować Krzysztof Jurgiel, były już szef podlaskiego Prawa i Sprawiedliwości.

  Pojawiają się kolejne - sprzeczne doniesienia z Warszawy. Jeden z działaczy PiS poinformował nas, że na spotkaniu na Nowogrodzkiej nie było mowy o rezygnacji z mandatu radnego. Za to Artur Kosicki ma wycofać swoją rezygnację ze stanowiska marszałka.


  Rozstrzygnięcie w sprawie nowego marszałka powinno zapaść na najbliższej sesji sejmiku, która odbędzie się w poniedziałek 18 lutego. To wtedy radni mają przegłosować rezygnację Artura Kosickiego ze stanowiska marszałka. Ten postanowił odejść z powodów osobistych – to wersja oficjalna.

  Zobacz kandydatów na marszałka w naszej galerii!
  Zobacz galerię

  Nieoficjalnie mówi się, że odszedł razem z posłem Krzysztofem Jurgielem, który przestał być szefem partii w regionie. Zastąpił go poseł Dariusz Piontkowski. Ponoć Artur Kosicki nie widzi z nim możliwości współpracy.  Razem z marszałkiem odwołany musi zostać cały zarząd województwa. Czy tego samego dnia zostanie powołany nowy? Na razie jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

  – Tak naprawdę w PiS jest kocioł. Nic nie jest pewne. Ludzie nadal są zaskoczeni tym, co zrobił Artur Kosicki – mówi nam jeden z działaczy PiS. Według niego najbardziej prawdopodobny scenariusz to żadnych zmian. – Moim zdaniem Artur Kosicki wycofa swoją rezygnację i obecny zarząd będzie pracował nadal – podkreśla przedstawiciel PiS-u.

  Co ciekawe w podobnym tonie wypowiada się poseł Dariusz Piontkowski. – Nie widzę potrzeby zmiany obecnego zarządu. Artur Kosicki ma jeszcze czas, żeby wycofać rezygnację. Rozmawiamy na ten temat – podkreśla Dariusz Piontkowski.

  Jak udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie w środę Artur Kosicki miał mieć spotkanie z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

  To nie wszystko. Wycofanie rezygnacji wcale nie musi być proste. Według przewodniczącego sejmiku z KO Karola Pileckiego nie wystarczy powiedzieć: cofam rezygnację. – I tak ona będzie głosowana na sesji. Z końcem miesiąca Artur Kosicki przestanie być marszałkiem. Może zachować to stanowisko tylko przy powtórnych wyborach – dodaje Karol Pilecki.

  Zobacz też: Rozłam w podlaskim PiS. Artur Kosicki rezygnuje ze stanowiska marszałka województwa podlaskiego. Wpłynęła oficjalna rezygnacja


  A jak nie Artur Kosicki, to kto? Kandydaci na marszałka województwa podlaskiego  W pierwszej kolejności jako kandydaci na marszałka wymieniani są obecni wicemarszałkowie: Marek Olbryś z PiS oraz Stanisław Derehajło z koalicyjnego Porozumienia. Teoretycznie większe szanse ma ten pierwszy, właśnie ze względu na partię.

  – Nic nie wiem na ten temat, żebym miał być marszałkiem. W ogóle nie ma takich rozmów. Ja jestem skromnym i spokojnym człowiekiem. Wierzę, że wszystko będzie dobrze – mówi Marek Olbryś.

  – Ja do fotela marszałka nie aspiruję – mówi z kolei wicemarszałek Stanisław Derehajło. Dodaje, że jeżeli będzie taka potrzeba jest gotowy wziąć odpowiedzialność na swoje barki, licząc, że obecny zarząd, choć już bez marszałka Kosickiego, nie zmieni się.

  Pojawiają się też pogłoski, że marszałkiem mógłby zostać polityk z zewnątrz, wyznaczony przez władze partii. Wymienia się tu m.in. posła Porozumienia Mieczysława Baszko, który kiedyś był już marszałkiem z ramienia PSL.

  Pojawia się też jeszcze jedna opcja: władze z województwa z Koalicji Obywatelskiej. Nie ma bowiem żadnej pewności, że radni klubu PiS będą głosować jednomyślnie. Już w tej kadencji pokazali, że potrafią się różnić, choćby przy wyborze przewodniczącego sejmiku z KO.

  I dlatego tu też pojawiają się nazwiska ewentualnych kandydatów na marszałka województwa. Jest wśród nich Stefan Krajewski, szef podlaskich ludowców, były marszałek z PSL Jerzy Leszczyński, oraz byli wicemarszałkowie z KO: Anna Naszkiewicz i Maciej Żywno.

  Zobacz także: Artur Kosicki, Marek Olbryś, Stanisław Derehajło, Wiesława Burnos, Marek Malinowski. Z czym władza rozpoczyna władzę [ZDJĘCIA]

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Współczesna.pl to aktualne informacje z woj. podlaskiego i części woj. warmińsko-mazurskiego. POLUB NAS na Facebooku

  Współczesna.pl jest na Twitterze

  Polecamy

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Hity ze sprawdzianów i kartkówek. Nauczyciel płakał, jak sprawdzał

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Czyste powietrze! Sprawdź jak walczyć o czyste powietrze w naszym mieście.

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)

  Białystok w 1999 roku (archiwalne zdjęcia)