Kane Tanaka, najstarsza kobieta na świecie, nie żyje. Miała 119 lat

OPRAC.:
Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Kane Tanaka oficjalnie była najstarszym żyjącym człowiekiem na świecie. Za sprawą swojego sędziwego wieku  trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa.
Kane Tanaka oficjalnie była najstarszym żyjącym człowiekiem na świecie. Za sprawą swojego sędziwego wieku trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. KYDPL KYODO/Associated Press/East News
Władze miasta Fukuoka potwierdziły, że Kane Tanaka nie żyje. W dniu śmierci Japonka miała 119 lat. Uchodziła za najstarszą kobietę na świecie.

Kane Tanaka dożyła 119 lat

Kane Tanaka to niezwykła staruszka, która mieszkała w prefekturze Fukouka i mieście o tej samej nazwie, na wyspie Kiusiu (południowa Japonia). Ostatnie lata życia spędziła w domu opieki dla osób starszych.

W 2019 r. pani Tanaka trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy żyjący człowiek na świecie. Żeby pobić kolejny rekord, musiałaby przeżyć Francuzkę, Jeanne Calment. Ta zmarła w wieku 122 lat.

Obecnie prawdopodobnie najstarszą osobą na świecie jest 118-letnia zakonnica, Lucile Randon. Kobieta urodziła się w 1904 roku we Francji.

Japonka przyszła na świat w 1903 roku, kiedy to bracia Orville i Wilbur Wright stworzyli pierwszy na świecie samolot z napędem silnikowym i odbyli w nim wspólnie lot. W wieku 19 lat kobieta wyszła za mąż za właściciela sklepu z ryżem, gdzie pracowała aż do ukończenia 103. roku życia. W 2020 r. pani Tanaka była matką czwórki dzieci, babcią pięciorga wnucząt i prababcią ośmiorga prawnuków.

Kane Tanaka miała otworzyć igrzyska w Tokio

W 2021 r. Kane Tanaka szykowała się na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio, gdzie miała uroczyście nieść pochodnię. (Poprzednia rekordzistka niosąca olimpijską pochodnię nazywała się Aida Gemanque – Brazylijka wzięła udział w otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w wieku 106 lat). Ostatecznie jednak Japonka zrezygnowała z wizyty w Tokio ze względu na pandemię. Seniorka obawiała się, że jeśli zachoruje, może zarazić współlokatorów z domu spokojnej starości.

Staruszka przez długi czas prowadziła rutynowy tryb życia. Wstawała o 6.00 rano i regularnie grywała w Othello – dwuosobową, strategiczną grę planszową. Zajmowała się także matematyką, co według wnuków pomagało jej zachować trzeźwość umysłu. Została nawet ambasadorką Coca-Coli, która wyprodukowała etykietki z jej imieniem i nazwiskiem.

W Japonii żyje wielu 100-latków

W Japonii żyje rekordowo dużo osób, które osiągnęły lub przekroczyły wiek 100 lat. Japońskie Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej szacuje, że 15 sierpnia 2020 r. w kraju mieszkało aż 76 450 kobiet, które dożyły 100 lat oraz 10 060 mężczyzn w tak podeszłym wieku – łącznie 86 510 stulatków.

Wsparcie dla osób starszych

W 2020 r. ministerstwo zdrowia w Japonii szacowało, że kobiety będą żyły średnio 87,74 lat, a mężczyźni – 81,64 lat. Japońskie społeczeństwo jest jednym z najszybciej starzejących się na świecie.

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ładny wiek :) U nas dziadek też ma sprawny umysł, bez problemu ogrywa wnuki w logicznego Gimatriksa. Zdrowo się odżywia, jeździ na rowerze, do setki jeszcze trochę mu brakuje, ale trzyma się nieźle.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet