Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapitał początkowy - czy złożyć wniosek

ew
Anna Krysiewicz
Anna Krysiewicz Anatol Chomicz
ZUS. Podczas dyżuru redakcyjnego gościliśmy Annę Krysiewicz, rzeczniczkę białostockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Zbagatelizowałem sprawę i nie złożyłem wniosku o ustalenie kapitału początkowego. Czy powinienem go złożyć? Mam 56 lat.

- Pracował pan przed 1999 r., a pana składki na ubezpieczenie emerytalne są ewidencjonowane na indywidualnym koncie od stycznia 1999 r. Należy pan do grupy osób urodzonych po 1948 r. i był zatrudniony przed reformą ubezpieczeń. Wcześniejsze lata pracy i opłacane składki (zbiorczo za wszystkich zatrudnionych w danym zakładzie pracy) nie mogą pójść w zapomnienie.

Ten wcześniejszy okres pana działalności zawodowej zostanie zamknięty poprzez obliczenie kapitału początkowego. Ustalony kapitał początkowy będzie stanowił bazę do obliczania emerytury według nowych zasad.

Podstawę obliczenia emerytury stanowi bowiem suma kwot zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, podzielona przez średnią liczbę lat dalszego trwania życia. Kwota kapitału początkowego zależy od długości udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych, jakie miały miejsce do końca 1998 r., podstawy wymiaru (do jej obliczenia należy przedłożyć wystawione zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu - formularz Rp-7 przez zatrudniający pana zakłady pracy) i od tak zwany części socjalnej (kwoty bazowej).

Zapraszam do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Salę Obsługi Klientów (w każdy poniedziałek do godz. 18) po wniosek o ustalenie kapitału początkowego.

Zamierzam skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego, obecnie przebywam na zasiłku dla bezrobotnych. Czy mogę wcześniej złożyć wniosek o świadczenie?

- Przepisy stanowią, że na świadczenie przedemerytalne mogą przejść osoby, które po zwolnieniu z pracy pobierały zasiłek dla bezrobotnych przez okres co najmniej 180 dni. W tym czasie nie można bez powodu odmówić przyjęcia odpowiedniej oferty pracy. Po zakończeniu pobierania zasiłku dla bezrobotnych urząd pracy wyda zaświadczenie, w którym potwierdzi te fakty.

Po wypełnieniu wniosku o świadczenie przedemerytalne do ZUS, należy go złożyć w ciągu 30 dni od wydania zaświadczenia przez urząd pracy. Należy pamiętać, aby w dniu złożenia wniosku o świadczenie przedemerytalne, nadal być zarejestrowaną w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna