MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kartka z kalendarza. 94 lata temu urodził się mistrz olimpijski Józef Zapędzki

Łukasz Konstanty
Józef Zapędzki (w środku) w 2009 roku odebrał medal z okazji 90-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
Józef Zapędzki (w środku) w 2009 roku odebrał medal z okazji 90-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Fot. Wojciech Matusik / Polskapresse
11 marca 1929 roku urodził się Józef Zapędzki, polski żołnierz i strzelec sportowy, który podczas igrzysk olimpijskich w Meksyku i Monachium wywalczył złoty medal w konkurencji pistolet szybkostrzelny.

Strzelectwo sportowe nie od razu było tym, czym zajmował się Zapędzki. Jego pierwszym wyborem było bowiem wojsko. W 1949 roku, mając dwadzieścia lat, wstąpił do Oficerskiej Szkoły Piechoty we Wrocławiu. Karierą sportową zajął się dopiero w 1957 roku, na szczęście strzelectwem, w przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin można zajmować się bardzo długo, a sukcesy odnosić można mając nawet 40. lat. Tak też było w przypadku polskiego olimpijczyka.

- 28 lat to okres pełnego ukształtowania psychiczno-fizycznego. W tym wieku podejmowane decyzje są przemyślane i mają charakter stały - miał mówić późniejszy medalista igrzysk (za olimpijski.pl), który zupełnie przypadkiem rozpoczął swoją przygodę ze sportem. Nie stroniący od używek ówczesny kapitan wojskowy dostał zaproszenie na wojewódzkie mistrzostwa Ligi Przyjaciół Żołnierza, podczas których zajął drugą lokatę. Zachwycony celnością pistoletu, jaki otrzymał od LPŻ, rozpoczął treningi i zrezygnował z używek.

Dwa złote medale olimpijskie Józefa Zapędzkiego

Do reprezentacji Polski po raz pierwszy został powołany w 1960 roku, a więc w wieku 31 lat. Uznano jednak, że inni bardziej zasługują na to, by udać się na olimpiadę do Rzymu. Na debiut w igrzyskach musiał poczekać cztery lata - w Tokio zajął 15. miejsce. Kolejne dwie wielkie imprezy - w Meksyku (1968 r.) i Monachium (1972 r.) stały pod znakiem sukcesów - z obydwu przywiózł bowiem złoty medal (konkurencja: pistolet szybkostrzelny).

Zapędzki jeszcze dwukrotnie wziął udział w zmaganiach olimpijskich, jednak nie zanotował spektakularnych osiągnięć. W Montrealu zawiódł sprzęt (wadliwa amunicja), w efekcie Polak rywalizację zakończył w piątej dziesiątce. W Moskwie, gdzie startował mając 51 lat, uplasował się poza czołową dziesiątką (w wywiadach przyznawał, iż miał podejrzenia, że Rosjanie z dwóch pocisków wysypali mu proch). Kilka miesięcy po udziale w piątych w karierze igrzyskach zakończył sportową karierę - stało się to trzy lata po tym, gdy w stopniu podpułkownika odszedł z wojska.

Sukcesy sportowe Józefa Zapędzkiego

Choć podczas igrzysk olimpijskich dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium, nigdy sukcesu nie powtórzył podczas mistrzostw świata. Jego najlepszym osiągnięciem w tych zawodach był srebrny krążek wywalczony w 1966 roku w Wiesbaden w konkurencji pistolet szybkostrzelny (w tym samym roku wywalczył także w zmaganiach drużynowych w konkurencji pistolet dowolny brązowy medal).

Znacznie większe sukcesy odnosił podczas kontynentalnego czempionatu. W 1965 roku uzyskał miano najlepszego strzelca w Europie w konkurencji pistolet centralnego zapłonu. W latach siedemdziesiątych dwukrotnie zdobywał brąz (po razie w konkurencji pistolet szybkostrzelny i pistolet pneumatyczny). Ma także na koncie cztery krążki wywalczone w zmaganiach drużynowych.

Wielkimi osiągnięciami mógł pochwalić się także na krajowym podwórku. Aż dwadzieścia dwa mistrzowskie tytuły i 17. rekordów mówią same za siebie. - Na sukces składa się: rzetelna i sumienna praca, doskonała i bezbłędna analiza wyników plus łut szczęścia - mówił dwukrotny mistrz olimpijski, który przez wielu uważany był za osobę o trudnym charakterze, nie przystającym do panujących w PRL realiów.

Niespełnione marzenie Józefa Zapędzkiego

W trakcie kariery sportowej Zapędzki zanotował wiele sukcesów, sięgał po tytuły i medale, jednego marzenia w życiu spełnić mu się jednak nie udało. Otóż marzył on, aby zostać trenerem polskiej kadry. Nigdy jednak nie otrzymał takiej propozycji. Zajęcia strzeleckie prowadził za to w Austrii i Niemczech i - jak sam wspominał - zarobił dzięki temu sporo pieniędzy. Zmarł 15 lutego 2022 roku we Wrocławiu, niespełna miesiąc przed 93. urodzinami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polska wygrywa na inaugurację

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna