Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kary za przekroczenie kwot mlecznych – raty nie dla wszystkich

Redakcja
Kary za przekroczenie  kwot mlecznych – raty nie dla wszystkichNie wszyscy rolnicy, którzy przekroczyli swoje kwoty mleczne będą mogli liczyć na to, że kary zostaną rozłożone im na raty
Kary za przekroczenie kwot mlecznych – raty nie dla wszystkichNie wszyscy rolnicy, którzy przekroczyli swoje kwoty mleczne będą mogli liczyć na to, że kary zostaną rozłożone im na raty
Produkcja mleka. Kary, które rolnicy będą musieli zapłacić za przekroczenie swoich kwot mlecznych, zostaną rozłożone na raty. Ale sfinansowane zostanie to z pomocy de minimis. Podlascy rolnicy są zaniepokojeni, bo nie każdy będzie mógł z niej skorzystać.

Dlaczego części rolników nie uda się skorzystać z zapowiadanej od dawna przez ministra rolnictwa pomocy? Bo już wykorzystali oni limit pomocy dostępnej w ramach de minimis (jest to 15 tysięcy euro na jedno gospodarstwo na 3 lata). W województwie podlaskim sytuacja jest specyficzna – bo tutaj gospodarze (oprócz m.in. zakupu kwalifikowanego materiału siewnego) pomoc de minimis mogli wykorzystywać na pokrycie wyrządzonych przez dziki strat w uprawach rolnych. Rolnik mógł otrzymać maksymalnie 850 zł na jeden hektar zniszczonych upraw.

Ta pomoc może przepaść

– Dlatego teraz może okazać się, że ktoś już z tej pomocy nie będzie mógł skorzystać – mówi Ryszard Łapiński, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej. 

Jego zdaniem takich osób w woj. podlaskim może być niemało. 
– Rolnicy jeszcze nie wiedzą, że rozłożenie kar za nadprodukcję mleka ma być sfinansowane z pomocy de minimis – mówi Łapiński. – A to dla wielu może okazać się pułapką.

– Obawiam się, że w części przypadków ta realna pomoc dla rolników przepadnie – dodaje Antoni Dąbrowski, producent mleka ze wsi Mikuty. – A niektóre gospodarstwa naprawdę są w bardzo trudnej sytuacji, bo znacznie przekroczyły swoje kwoty i muszą zapłacić z tego tytułu wysokie kary. 

Nie przewidują innej możliwości

Krajowa Rada Izb Rolniczych w piśmie do ministra rolnictwa podkreśliła, że (w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadania dotyczącego rozkładania na raty opłaty należnej od producentów mleka za przekroczenie kwot indywidualnych w roku kwotowym 2014/2015) nie przedstawiono oceny skutków regulacji. Nie określono też postępowania w przypadku przekroczenia przez beneficjenta kwoty pomocy de minimis. 
Minister rolnictwa odpowiedział, że pomoc polegająca na rozłożeniu na nieoprocentowane raty opłaty należnej za przekroczenie kwot mlecznych, zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, może być udzielana wyłącznie w formule pomocy de minimis. 
– Izba rolnicza z pewnością będzie jeszcze walczyć o zmianę tych zasad – podkreśla Ryszard Łapiński. – Zwrócimy się do Rady Ministrów, będziemy udowadniać, że w przypadku niektórych rolników skorzystanie z tej pomocy będzie, niestety,  nierealne. 
Przypomnijmy, że krajowa kwota mleczna została przekroczona przez polskich producentów o około 6 proc. A kara może wynieść nawet ok. 90 gr/kg. Jest to najwyższa kara, jaką dotąd polscy producenci musieli zapłacić. A swoją kwotę przekroczyło około 67 tys. rolników.
Barbara Kociakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna