MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa smoleńska. Sąd rozpatrzył wnioski o aresztowanie rosyjskich kontrolerów. Sprawa odroczona

Katastrofa smoleńska. Sąd rozpatrzy dziś wnioski o aresztowanie rosyjskich kontrolerów
Katastrofa smoleńska. Sąd rozpatrzy dziś wnioski o aresztowanie rosyjskich kontrolerów Karolina Misztal
Warszawski sąd rozpatrzył w czwartek wnioski prokuratury o tymczasowe aresztowanie trzech rosyjskich kontrolerów lotów, którzy w kwietniu 2010 r. służbę na lotnisku w Smoleńsku. Sprawy wniosków o areszt wobec Wiktora R. i Nikołaja K. odroczono bezterminowo. Wniosek o areszt Pawła P. nie został uwzględniony.

"Sąd stanął na stanowisku, że materiał dowodowy, dotychczas zgromadzony w aktach postępowania przygotowawczego nie jest wystarczający do przyjęcia wysokiego prawdopodobieństwa popełnienia przez podejrzanego Pawła P. zarzuconego mu czynu, charakteryzującego się zamiarem ewentualnym" - przekazała PAP rzecznik prasowa ds. karnych, rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Beata Adamczyk-Łabuda.

Sprawa płk. Pawła P., mjr. Wiktora R. oraz ppłk. Nikołaja K. była rozpatrywana przed Sądem Rejonowym Warszawa-Mokotów.

Zarzuty dla rosyjskich kontrolerów

Prokuratura Krajowa zarzuca kontrolerom umyślne spowodowanie katastrofy lotniczej skutkującej śmiercią wielu osób. Jak wskazywały we wrześniu polskie organy ścigania wniosek o areszt tymczasowy to pierwszy krok do wydania międzynarodowego listu gończego. Dodano, że jeśli sąd przychyliłby się do stanowiska prokuratury, śledczy będą mogli podjąć działania zmierzające do zatrzymania kontrolerów.

Pierwsze zarzuty wobec dwóch mężczyzn zostały sformowane już w 2015 r. Jednak dwa lata później. prokuratura zmieniła zarzuty wobec Pawła P. i Wiktora R. z nieumyślnego spowodowania katastrofy i sprowadzenia jej niebezpieczeństwa na działanie umyślne.

Zdaniem polskich prokuratorów podejrzani w momencie gdy zezwolili na zniżanie się samolotu i warunkowe próbne podejście do lądowania, przewidywali, iż może dojść do katastrofy i się na nią godzili.

Warszawski sąd zajmował się wnioskami dotyczącymi Pawła P. i Wiktora R. już na początku stycznia, jednak odroczył posiedzenie do 27 maja br.

Obecnie sąd rejonowy, poza wnioskami wobec Pawła P. i Wiktora R. zajmował się również trzecim z wniosków aresztowych dotyczącym ppłk. Nikołaja K., który wydawał polecenia kierownikowi lotów.

Niesprawny system i nieprawdziwe informacje

Jak przekazała prokuratura, w trakcie ponownej analizy materiału dowodowego ustalono, że radiolokacyjny system lądowania, z którego korzystała obsługa wieży kontrolnej w Smoleńsku, był niesprawny.

Podkreślono, że kontrolerzy nie widzieli na monitorach pozycji samolotu, na skutek czego przekazywali pilotom nieprawdziwe informacje o położeniu maszyny. Zdaniem prokuratury kontrolerzy, pomimo że nie znali faktycznego położenia samolotu, wydawali pilotom komendy, w których zezwalali na zniżanie lotu i warunkowe podejście do lądowania.

Rosja odpowiada

Gdy sformułowano zarzuty przeciwko rosyjskim kontrolerom rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że podejmowane przez Polskę próby doprowadzenia do przekazania kontrolerów lotów ze Smoleńska są daremne Wskazała, że zgodnie z rosyjską konstytucją, Rosja nie wydaje ona innym państwom swoich obywateli.

Katastrofa smoleńska

Do katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku doszło 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach polskich Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Katastrofa smoleńska. Sąd rozpatrzył wnioski o aresztowanie rosyjskich kontrolerów. Sprawa odroczona - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna