Katastrofa w Smoleńsku. Co było przyczyną tragedii? Synteza (wideo)

Magdalena Kleban
Rosyjskie służby zabezpieczały teren, na którym rozbił się samolot z parą prezydencka na pokładzie
Rosyjskie służby zabezpieczały teren, na którym rozbił się samolot z parą prezydencka na pokładzie
Mówią, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale ja uważam, że tych, którzy zginęli w Smoleńsku, nie będzie można zastąpić - Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP z trudem znajdował słowa, by opisać dramat Polski i Polaków.

Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski

Funkcję prezydenta Polski przejął wczoraj Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu RP.
Marszałek ma 58 lat, pochodzi z rodziny o silnych tradycjach niepodległościowych i ziemiańskich. W czasach PRL zaangażowany w działalność opozycyjną. Już jako licealista brał udział w manifestacjach, m.in. w czasie wydarzeń marcowych w 1968 roku. Pierwszy raz został aresztowany w grudniu 1971 roku. Współpracował z Komitetem Obrony Robotników oraz Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W ciągu wielu lat podziemnej działalności był wielokrotnie aresztowany i represjonowany. W czasie stanu wojennego internowany. Od 1977 roku żonaty z Anną Dembowską, ojciec pięciorga dzieci: Zofii, Tadeusza, Marii, Piotra i Elżbiety.
Od 1989 roku w służbie państwowej, był m.in. ministrem obrony narodowej.

Wczoraj nie liczyły się różnice polityczne, spory - Polacy zjednoczyli się w obliczu tej niewyobrażalnej tragedii. Przed Pałacem Prezydenckim niemal od razu, spontanicznie, warszawiacy składali kwiaty i wieńce, zapalali znicze, podobnie jak przed warszawskim domem rodziny Kaczyńskich, a także mieszkaniem Marii i Lecha Kaczyńskich w Sopocie. W samo południe w Krakowie zabrzmiał na Wawelu Dzwon Zygmunta. Białostoczanie, od godz. 15 w Pałacu Gościnnym mogli wpisywać się w księdze kondolencyjnej, kwiaty i znicze układali przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki.

Nikt nie czekał na oficjalne ogłoszenie żałoby. Spontanicznie wywieszaliśmy wczoraj flagi przepasane kirem, odwoływano imprezy masowe. W kościołach i cerkwiach modlono się za umarłych, wieczorem odprawione zostały msze żałobne. Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu, który po śmierci prezydenta pełni funkcję głowy państwa, dopełnił tylko formalności, oficjalnie ogłaszając w kraju tygodniową żałobę.

Żalu i smutku nie krył prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, gdzie doszło do tej tragedii. Zwrócił się on ze specjalną odezwą do narodu polskiego.

- Obiecuję, że wszystkie fakty dotyczące wypadku, zostaną wyjaśnione razem z polską stroną. Wyrażam najgłębsze kondolencje dla Polaków w imieniu wszystkich Rosjan. Ogłaszam także, że 12 kwietnia będzie dniem żałoby w Rosji - powiedział Polakom rosyjski prezydent. Wspólnie z premierem Władimirem Putinem modlił się w Moskwie w intencji ofiar katastrofy.

W tej tragedii straciła trzech synów Ziemia Białostocka: Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, Krzysztofa Putrę, wicemarszałka Sejmu i arcybiskupa Mirona, prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego.

- Nie było do tej pory w historii Polski, Europy i świata tragedii, gdzie zginęło tak wielu ludzi kluczowych dla funkcjonowania państwa - nie ma wątpliwości Jarosław Matwiejuk, poseł, konstytucjonalista.

Lądowanie na granicy ryzyka. Albo nawet poza tą granicą...

Świadkowie tej tragedii podkreślają jedno - w sobotni poranek, 10 kwietnia nad Smoleńskiem panowały wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne. Była bardzo gęsta mgła, widoczność sięgała zaledwie 500 metrów. Rządowy samolot z Warszawy wystartował o godz. 7.23. Na pokładzie było 88 pasażerów (jedna - Zofia Kruszyńska, nie stawiła się) i członkowie załogi.

Przed godz. 9 samolot podchodził do lądowania. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że były aż cztery takie próby. Na cztery minuty przed godz. 9 rozbił się o ziemię. Płonące szczątki kompletnie roztrzaskanego samolotu rozrzucone były obszarze kilkuset metrów, widać było dopalające się silniki, a wokół - dziesiątki połamanych drzew.

Źródła wojskowe podają, że 15 minut przed lądowaniem prezydenckiego samolotu służby kontrolne lotniska zabroniły lądować wojskowemu Ił-76 ze względu na złe warunki. Pilotowi prezydenta też nie zalecali lądować. Ale zabronić mu nie mogli.

Czytaj też:

Katatsrofa w Smoleńsku: Minuta po minucie

Radio RMF cytuje zastępcę szefa sztabu rosyjskich sił powietrznych generała Aleksandra Aloszyna, który powiedział, że to załoga sama zdecydowała o lądowaniu w Smoleńsku. Generał poinformował, że gdy załoga nie wykonała polecenia kontrolera lotów, kilkakrotnie nakazano jej skierowanie maszyny na lotnisko zapasowe w Mińsku. Mimo to załoga wciąż obniżała lot, co - jak dodał - niestety, zakończyło się tragicznie.

Lotnisko w Smoleńsku nie ma automatycznego systemu naprowadzania. Do grudnia było to lotnisko wyłącznie wojskowe, przede wszystkim dla samolotów transportowych, które są tu remontowane.

Tomasz Hypki, z czasopisma "Skrzydlata Polska" w rozmowie z TVN24 przyznał, że pas na tym lotnisku miał długość 1600 metrów, podczas, gdy TU-154 do lądowania potrzebuje pasów o długości co najmniej 2 tysięcy metrów.

- Być może przeprowadzono lądowanie na granicy ryzyka, może i poza tym ryzykiem. Jednak praprzyczyną na pewno były warunki pogodowe, gęsta mgła a pewnie i jakość lotniska - przyznał.

Naoczny świadek tej tragedii zapamiętał, że podchodzący do lądowania samolot prezydenta RP ściął okoliczne drzewa w podsmoleńskim lesie.

- Samolot leciał nisko, przechylił się na lewą stronę, zaczepił skrzydłem o drzewo, skosił drzewa i uderzył o ziemię. Zaczął koziołkować tak ze 150-200 metrów. Było słychać eksplozję, ale nie była ona głośna - relacjonował polskim dziennikarzom świadek katastrofy.

Czytaj też:

Katastrofa w Smoleńsku. Gdy pilot się zorientował w sytuacji, było już za późno

Przyczyny katastrofy nie są jeszcze znane. Z wstępnych szacunków wynika, że śledztwo w tej sprawie może potrwać około kilku miesięcy. Prowadzone są one dwutorowo: przez stronę rosyjską, prezydent Rosji powołał specjalną komisję do wyjaśnienia katastrofy, na jej czele stanął premier Władimir Putin.

Niezależne śledztwo prowadzi też i strona polska. Na miejsce katastrofy poleciał naczelny prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski z grupą prokuratorów wojskowych.

Wczoraj po południu na miejsce katastrofy polecieli premierzy Polski i Rosji.

Na pokładzie TU-154 znajdowały się najważniejsze osoby w państwie: Lech Kaczyński, Prezydent RP z małżonką, Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźctwie, dwóch wicemarszałków Sejmu: Krzysztof Putra i Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek, Sławomir Skrzypek, prezes NBP, Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, prezydenccy ministrowie: Władysław Stasiak, Paweł Wypych i Mariusz Handzlik, szef BBN Aleksander Szczygło, wiceministrowie: spraw zagranicznych - Andrzej Kremer, obrony - Stanisław Komorowski i kultury - Tomasz Merta, prezes IPN Janusz Kurtyka, posłowie i senatorowie, dowódcy wojskowi, przedstawiciele Rodzin Katyńskich i załoga samolotu.

Doszło do sytuacji niespotykanej w nowożytnej historii. Nadzwyczajne były więc i działania premiera Polski. Natychmiast po katastrofie Donald Tusk zwołał nadzwyczajne posiedzenie rządu.

- Takiego dramatu współczesny świat nie widział - powiedział premier Donald Tusk na krótkiej konferencji poświęconej katastrofie nad Smoleńskiem.

Obowiązki prezydenta RP przejął marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Obowiązki zmarłych dowódców wojskowych przejęli ich zastępcy. Błyskawicznie do Polski zaczęły napływać kondolencje z całego świata. Wyrazy żalu przesłały rządy wielu państw i organizacji międzynarodowych. - To był przyjaciel i wielki polski polityk - powiedział szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Lech i Maria Kaczyńscy osierocili córkę, dwie wnuczki. Jarosław Kaczyński, brat prezydenta jeszcze wczoraj po południu poleciał do Smoleńska na miejsce katastrofy.

Żałoba w Polsce potrwa tydzień.

Czytaj też:

Katastrofa w Smoleńsku: Samolot rozbił się wcześniej niż o 8:56 (wideo)

Aleksandr Aloszyn, generał rosyjskich sił powietrznych:
- Załoga samolotu, którym podróżowała polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, kilkakrotnie nie wykonała poleceń kontrolera lotów na lotnisku w Smoleńsku.
Załoga sama zdecydowała o lądowaniu w Smoleńsku. Gdy załoga nie wykonała
polecenia kontrolera lotów, kilkakrotnie nakazano jej skierowanie maszyny na lotnisko zapasowe. Mimo to załoga wciąż obniżała lot, co, niestety, zakończyło się tragicznie - dodał.
źródło: RMF FM , opr. mk

Roman Polko, były szef GROM:
- Zginął prezydent Lech Kaczyński, zwierzchnik polskich sił zbrojnych, szef sztabu generalnego - pierwszy żołnierz, zginął dowódca wojsk lądowych, dowódca wojsk specjalnych, dowództwa operacyjnego, zginęła elita wojska polskiego, elita polityków i parlamentarzystów, najważniejsi ludzie w państwie. Ogromna, niewyobrażalna tragedia. Myślę, że nie powinno tak być, że ci najważniejsi ludzie lecieli razem i że dochodzi do tak ogromne tragedii. Nie przypominam sobie precedensu w skali światowej, że coś takiego się stało.
źródło: TVN24, opr.mk

prof. Bronisław Młodziejowski, ekspret medycyny sądowej:
- Identyfikacja ciał ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu w pobliżu Smoleńska może potrwać nawet 4-6 tygodni. Ma to związek m.in. z rozmiarem katastrofy, liczbą osób, które w niej zginęły i stanem ciał. Mieliśmy tu do czynienia z pożarem. Potężną energią kinetyczną związaną z upadkiem maszyny.Już same prace związane z zabezpieczeniem szczątków i pobraniem próbek genetycznych mogą potrwać około 10 dni. Równolegle musi też zostać pobrany materiał porównawczy od rodzin ofiar.Nie zrobią niczego bez próbek porównawczych, więc tu musi być współdziałanie ze stroną polską.
Samolot prezydencki typu Tu-154M Lux, który w sobotę rozbił się koło Smoleńska, był jedną z dwóch takich maszyn, znajdujących się na wyposażeniu 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Jak podał portal gazeta.pl maszyna miała wylatane 5004 godziny i wykonał 1823 lądowania. W ub.r. samolot przeszedł remont kapitalny.

Wideo

Komentarze 55

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Słuchając mędrkowania niejakiego Wajdy,(nazywający siebie "fryzjerem" z zawodu) -o Smoleńsku, że rzekomo , katastrofa nie ma nic wspólnego z ludobójstwem w Katyniu, stwierdzam( nie chcę urazić pozostałych "fryzjerów")że ten człowiek zamiast mózgu musi mieć tylko sieczkę.A obserwując inne jego "wystąpienia", łącznie z jego innymi "osiągnięciami" radzę mu serdecznie udać się ze swoimi mózgowymi problemami do najbliższego psychiatry- może mu Czarnobyl tak zaszkodził? Serdecznie pozdrawia jakub sarmata.

jakub. tobie zaszkodził jarek. też na j. jakaż zbieżność
j
jakub
Słuchając mędrkowania niejakiego Wajdy,(nazywający siebie "fryzjerem" z zawodu) -o Smoleńsku, że rzekomo , katastrofa nie ma nic wspólnego z ludobójstwem w Katyniu, stwierdzam( nie chcę urazić pozostałych "fryzjerów")że ten człowiek zamiast mózgu musi mieć tylko sieczkę.A obserwując inne jego "wystąpienia", łącznie z jego innymi "osiągnięciami" radzę mu serdecznie udać się ze swoimi mózgowymi problemami do najbliższego psychiatry- może mu Czarnobyl tak zaszkodził? Serdecznie pozdrawia jakub sarmata.
a
artur
artur
n
naćka
Pisowskie czy nie pisowskie myslę ze osoby które interesują się polityką nie mają zamydlonych oczu pieknym gadaniem Komorowskiego tylko wiedzą kim ten człowiek wcześniej był i kim byli jego kumple. Ale ja nie po to weszłam na tą str,chcę mniej więcej wyjaśnić jak ja rozumiem stenogram z czarnych skrzynek:
Nie może być tak że Rosjanie będą nam mówili co mamy robić w naszym kraju!
w ogóle nie możliwe jest to że pilot który leciał na komendę "pull up" nie podnosił maszyny, przecież nie chciał się zabić!! ludzie. Miał na pokładzie tylu ważnych ludzi. Po prostu był zle naprowadzany przez wieżę! po drugie lądowali od strony jaru a nie od strony normalnego terenu <dlaczego>? (przeciez oni mieli tylko obadac teren a nie lądować!! mieli zamiar jeszcze się podnieść jak ocenią ze nie ma warunków) a po trzecie jak pilot powiedział "odchodzimy" nie mógł już z maszyną nic zrobić;/ przez 30 sekund rzekomo nic nie mówił;/;/ to niemożliwe... myślę ze w tych 30s jest ukryta cała tajemnica tego wypadku... i to nie są jakieś spiskowe teorie tylko wszystko jest oparte na faktach a jak ktoś jest w miarę rozgarnięty to swój rozum ma!
Ż
Żela
W dniu 14.05.2010 o 19:49, obywatel napisał:

Główną przyczyną katasrofy w Smoleńsku jest nasza narodowa głupota.Osobiście wolę dzumę niż kiłę.To jest wybór między PIS a PO.Co to jest za rząd który nie umie zadbać o własną dupę.Lata starym samolotem,bo nie potrafi zorganizować sobie nowego ,mimo ostrzerzeń od samego boga.Dużym ryzykiem była by dzisiaj jazda 20 letnim samochodem. Osobiście lubiłem pana prezydenta,nawet kiedy naśmiewano się z jego wzrostu i opluwano tego człowieka.To działo się każdego dnia .Opluwano go każdego dnia w Fakcie ,a raz w tygodniu w Angorze.W ostatniej przed wypadkiem trzymał się za ręke z Jaruzelskim i sięgał mu do kolan.Bardzo żle się stało,że w tak głupi sposób wykończono opozycję.Teraz czekają nas ciężkie czasy władzy liberałów.Nie chodzi wcale o prezydenturę hrabiego Komorowskiego,bo władza prezydeta to pic.Chodzi o władzę kolesiów Tuska -Grada,Chlebowskiego i innych cwaniaków.Wku***a mnie ,kiedy taki Kamel,Popek wyciągają ręce po pieniądze od społeczeństwa.Zamiast państwa zostaliśmy obarczeni wyborem komu przydzielić 1 procent,bo wszędzie syf ,kiła i bieda.Na koniec wniosek:Rząd ,który nie umie zadbać o siebie nie będzie umiał zadbać o naród .O premiera możemy być spokojni ,umie zadbać o siebie,każdą klęskę przerobi w zwycięstwo ,nieudolność w zamierzone działanie.Zastosuje wszystkie kłamstwa i wybiegi.Jak związkowcy przyjadą protestowac do stolicy to pojedzie do Gdańska.Jak pojadą do Gdańska to on migiem do stolicy.Jak coś obieca ,to potem się ztego wycofa.Powie że się pomylił lub zmienił zdanie.To jest prawdziwy polityk,wytrawny gracz,żadna afera go nie wykończy!

W
Wadim
Chodzi o władzę kolesiów Tuska -Grada,Chlebowskiego i innych cwaniaków

Co ty pitolisz, dlaczego i o co właściwie oskarżasz tych ludzi? Powiedz to jasno nie stosując gołosłowia, tylko jasne, pełnokrwiste zarzuty, a nie takie tam typowe pisowskie: bo to złodziej jest i komuch. No powiedz, tak po ludzku, co masz do tych facetów, kaman... słuchamy...
o
obywatel
Główną przyczyną katasrofy w Smoleńsku jest nasza narodowa głupota.Osobiście wolę dzumę niż kiłę.To jest wybór między PIS a PO.Co to jest za rząd który nie umie zadbać o własną dupę.Lata starym samolotem,bo nie potrafi zorganizować sobie nowego ,mimo ostrzerzeń od samego boga.Dużym ryzykiem była by dzisiaj jazda 20 letnim samochodem. Osobiście lubiłem pana prezydenta,nawet kiedy naśmiewano się z jego wzrostu i opluwano tego człowieka.To działo się każdego dnia .Opluwano go każdego dnia w Fakcie ,a raz w tygodniu w Angorze.W ostatniej przed wypadkiem trzymał się za ręke z Jaruzelskim i sięgał mu do kolan.Bardzo żle się stało,że w tak głupi sposób wykończono opozycję.Teraz czekają nas ciężkie czasy władzy liberałów.Nie chodzi wcale o prezydenturę hrabiego Komorowskiego,bo władza prezydeta to pic.Chodzi o władzę kolesiów Tuska -Grada,Chlebowskiego i innych cwaniaków.Wku***a mnie ,kiedy taki Kamel,Popek wyciągają ręce po pieniądze od społeczeństwa.Zamiast państwa zostaliśmy obarczeni wyborem komu przydzielić 1 procent,bo wszędzie syf ,kiła i bieda.Na koniec wniosek:Rząd ,który nie umie zadbać o siebie nie będzie umiał zadbać o naród .O premiera możemy być spokojni ,umie zadbać o siebie,każdą klęskę przerobi w zwycięstwo ,nieudolność w zamierzone działanie.Zastosuje wszystkie kłamstwa i wybiegi.Jak związkowcy przyjadą protestowac do stolicy to pojedzie do Gdańska.Jak pojadą do Gdańska to on migiem do stolicy.Jak coś obieca ,to potem się ztego wycofa.Powie że się pomylił lub zmienił zdanie.To jest prawdziwy polityk,wytrawny gracz,żadna afera go nie wykończy!
m
mara
Wczoraj w programie MISJA SPECJALNA podano, że rodziny ofiar (zresztą nie tylko rodziny), będąc w miejscu katastrofy w dn. 2-3 maja znalazły jeszcze szczątki ludzkich ciał. SZOK! Dlaczego wszędzie mówi się tylko o szczątkach samolotu, rzeczach osobistych, a nie ma nawet słowa o tym drastycznym znalezisku? Przecież to ludzie i należy im się szacunek. Powiedziano, że z rodzinami był ksiądz, który dokonał pochówku tych szczątków. I komu tu wierzyć?
Z
ZorG
Błogosławieństwo chyba... jesli chodzi o kaczki po smolensku
P
Pani s pseckola
W dniu 05.05.2010 o 14:56, miss.Ra napisał:

to jest wszystko spreparowane tak zeby nic wyszlo na jaw... jezeli nasz rzad mial coz z tym wspolnego , to szczerze mowiac nie chce miec nic wspolnego z tym krajem. najlepiej bedzie jak sie wszyscy zbuntuja i rewolucje uskutecznia obalajac obecne rzady przygłupów. wiadomo ze jezeli cos pojdzie nie tak i prawda zacznie sie wydawac to bedzie niezly dym i eliminowanie niewygodnych swiadkówTakie głąby"obywatele" tylko myśleć o rewolucjach potrafią, w du*** byli i gówno widzieli, ale rewolucja musi być... niektórych rzeczywiście powinno się przenieść do starożytnego Egiptu, by 3/4 życia spędzili na wciąganiu kamieni na piramidę Cheopsa za łyżkę strawy, przynajmniej taki nieborak znała swoje miejsce w szeregu, a dziś... byle gamoń z wykształceniem zawodowym będzie się mądrzył i rewolucje urządzał, bo on wi, jak rządzić...
c
cycu
W dniu 05.05.2010 o 14:56, miss.Ra napisał:

to jest wszystko spreparowane tak zeby nic wyszlo na jaw... jezeli nasz rzad mial coz z tym wspolnego , to szczerze mowiac nie chce miec nic wspolnego z tym krajem. najlepiej bedzie jak sie wszyscy zbuntuja i rewolucje uskutecznia obalajac obecne rzady przygłupów. wiadomo ze jezeli cos pojdzie nie tak i prawda zacznie sie wydawac to bedzie niezly dym i eliminowanie niewygodnych swiadkówTo wypad...
b
beni
Podobno są jakieś filmy na których słychać strzały. Nie wiem czy to prawda czy nie... nie moj biznes:/ szkoda tylko tych ofiar. duzo osob mowi ze tusk ma z tym cos wspolnego, bo pare dni wczesniej byl u rusków, pozniej wrocil (jeszcze przed tym wyjazdem do smolenska) to jest zbyt oczywiste zeby myslec ze to byl wypadek, jeszcze ta rocznica zbrodni katynskich to juz w ogóle przegięcie po całości:/ zbyt duzo fakot i okolicznosci jest niezgodnych aby to byl zwyczajny wypadek. zreszta ja nie wiem co za ciul pozwolil kacapom wziac czarne skrzynie do ekspertyzy, wiadomo ze cos przy nich grzebali tymi brudnymi splamionymi polska krwia paluchami... trzeba zauwazyc fakt ze teraz polska jest bardzo oslabiona i pozbawiona wladzy i ze ktos to moze wykorzystac
m
miss.Ra
to jest wszystko spreparowane tak zeby nic wyszlo na jaw... jezeli nasz rzad mial coz z tym wspolnego , to szczerze mowiac nie chce miec nic wspolnego z tym krajem. najlepiej bedzie jak sie wszyscy zbuntuja i rewolucje uskutecznia obalajac obecne rzady przygłupów. wiadomo ze jezeli cos pojdzie nie tak i prawda zacznie sie wydawac to bedzie niezly dym i eliminowanie niewygodnych swiadków
m
ms.R
oj z tego bedzie jeszcze rozpierducha... tyle juz slyszalam hipotez o tej katastrofie, ze to poezja... ale wszystkie sie zchodza to tego ze to rosji robota albo ze tusk maczal w tym paluchy... nie wiem tylko po co mialby to robic i poswiecac tyle osob, bo moim zdaniem zadne pieniadze nie sa tego warte...:/ po drugie juz pomijajac to wszystko, ostatnio spotkalam sie z pogloskami o powiazaniu z przepowiedniami Nostradamusa. poczytajcie sobie jak macie taka ochote
d
dziś pytanie i odpowiedź
Co stało się z nagraniem odebranym p. Wiśniewskiemu przez Rosjan?

Wiśniewski oddał kasety, na których nic nie było. A kaseta z nagraniem jest jednym z trzech znanych nagrań z pierwszych minut po katastrofie.

Czy są jacykolwiek świadkowie polscy, którzy widzieli zwłoki ofiar w lesie Smoleńskim?

Jarek Kaczyński

Czy jest jeszcze na świcie drugie takie państwo, gdzie nie wzywa się karetek do ofiar katastrofy samolotu?

O akcji ratunkowej zespołów ratunkowych wypowiadały się rosyjskie sanitariuszki.

Czy istnieje lista pokładowa pasażerów (ich rozmieszczenia) lotu do Smoleńska?

Oczywiście. Kancelaria Prezydenta przesłała ją do dowództwa 36 pułku.
Dodaj ogłoszenie