Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy może pomóc wybudować Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. Rusza sprzedaż pamiątkowej monety

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
mennica polska
Moneta cegiełka na budowę Muzeum im. Jerzego Popiełuszko w Okopach będzie w sprzedaży po 11 listopada w placówkach Poczty Polskiej na terenie całego kraju. Pamiątkowa moneta przedstawia wizerunek ks. Jerzego Popiełuszki i cytat: "Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą". Cały dochód ze sprzedaży numizmatów wybitych przez Mennicę Polską zostanie przekazany na budowę miejsca pamięci zamordowanego kapłana.

- Inicjatywa, z którą fundacja wychodzi, powstała na bazie tego, że brat ks. Jerzego Popiełuszki Józef jeździ z relikwiami w różne miejsca Polski. I kiedy informuje o tym, że fundacja, państwo polskie zdecydowało się, by w Okopach powstało muzeum opowiadające tamtą historię, każdy mówi, że chętnie włączyłby się w projekt poprzez jakiś datek. Będzie to możliwe, bo po 11 listopada, każdy z Polaków, który będzie chciał dołożyć cegiełkę do wspniałego projektu, będzie mógł to zrobić - informuje Bogdan Romaniuk, przewodniczący Rady Fundacji "Dobro".

Cegiełka na budowę muzeum to przedsięwzięcie Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki "Dobro" we współpracy z NSZZ "Solidarność", Instytutem Pamięci Narodowej i Pocztą Polską. Szczegóły dotyczące monety zostały przedstawione podczas konferencji prasowej.

- Staramy się dbać o kultywowanie tradycji, również o to, aby upamiętniać wielkich Polaków. Takim wielkim Polakiem bez wątpienia był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, dlatego też Poczta Polska weźmie aktywny udział w tym zacnym przedsięwzięciu. Udostępniamy nasze placówki pocztowe, które są w każdym powiecie, w każdej gminie. Każdy obywatel Polski będzie miał możliwość zakupienia cegiełki w naszych placówkach pocztowych. Wszystkich serdecznie zachęcamy, aby wesprzeć tę cenną inicjatywę. Mam nadzieję, że dzięki również małemu wsparciu Poczty Polskiej uda się jak najszybciej zrealizować to przedsięwzięcie, tak aby dom pamięci, muzeum poświęcone bł. ks. Jerzemu Popiełuszce jak najszybciej powstało - powiedział Krzysztof Falkowski, wiceprezes Poczty Polskiej.

Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach ma być gotowe za trzy lata, w 2024 roku. Ma to być nie tylko miejsce do zwiedzania i poznania nauk błogosławionego kapłana, ale przede wszystkim do refleksji i modlitwy. Tym samym spełni się wielkie marzenie rodziny Popiełuszków, która ponad sześć lat temu nieśmiało zaczęła myśleć o utworzeniu takiego muzeum w miejscu, gdzie urodził się i wychował ksiądz Jerzy.

- Dla mnie to było marzenie od wielu lat, żeby to miejsce w jakikolwiek sposób upamiętnić, tak przygotować, żeby ktoś mógł się zatrzymać w drodze, pomodlić się. Nigdy nie myślałem o tym, że to będzie akurat muzeum. Cieszę się, że powstaje coś pięknego. Coś dla ludzi, dla następnych pokoleń. I nie wiem, czy to będzie muzeum. Myślę, że to będzie bardziej dom. Chcę właśnie, żeby to był dom ks. Jerzego, do którego każdy będzie mógł przyjechać. Tak samo każdy będzie mógł małą cegiełkę włożyć, żeby czuć się jak u siebie, gdy przyjedzie odwiedzić dom ks. Jerzego - podkreśla Marek Popiełuszko, bratanek księdza Jerzego, prezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro”.

Wkład Fundacji w powstanie muzeum to projekt budowlany i działka. Pozostała część będzie finansowana przez ministerstwo oraz marszałka województwa podlaskiego. W sumie obiekt ma kosztować około 15-20 mln złotych.

- Państwo polskie stanęło na wysokości zadania, gdyż środki na budowę Muzeum Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki są zagwarantowane - podkreślał Bogdan Romaniuk.

Pamiątkowe monety będzie można nabyć od listopada, w cenie 50 zł za sztukę w oddziałach Poczty Polskiej na terenie całej Polski.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach k. Suchowoli 14 września 1947 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili tam gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął zamordowany jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna