Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Każdy potrzebujący pacjent z Ukrainy otrzyma pomoc. NFZ zwróci szpitalom pieniądze za leczenie uchodźców

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Dyrektorzy podlaskich szpitali są zgodni: z leczeniem Ukraińców, którzy uciekli do nas przed wojną, nie będzie u nas problemu. Choć placówki nie wprowadzają żadnych specjalnych procedur, by przyjąć zagranicznych pacjentów, w razie potrzeby łóżek wystarczy dla wszystkich potrzebujących. Tym bardziej, że ubywa chorych z COVID-em. W Łapach zajęte jest tylko tylko pięć covidowych łóżek, w białostockim USK - 84.
Dyrektorzy podlaskich szpitali są zgodni: z leczeniem Ukraińców, którzy uciekli do nas przed wojną, nie będzie u nas problemu. Choć placówki nie wprowadzają żadnych specjalnych procedur, by przyjąć zagranicznych pacjentów, w razie potrzeby łóżek wystarczy dla wszystkich potrzebujących. Tym bardziej, że ubywa chorych z COVID-em. W Łapach zajęte jest tylko tylko pięć covidowych łóżek, w białostockim USK - 84. Wojciech Wojtkielewicz (archiwum)
Dyrektorzy podlaskich szpitali są zgodni: z leczeniem Ukraińców, którzy uciekli do nas przed wojną, nie będzie u nas problemu. Choć placówki nie wprowadzają żadnych specjalnych procedur, by przyjąć zagranicznych pacjentów, w razie potrzeby łóżek wystarczy dla wszystkich potrzebujących. Tym bardziej, że ubywa chorych z COVID-em. W Łapach zajęte jest tylko tylko pięć covidowych łóżek, w białostockim USK - 84.

Trzech pacjentów z Ukrainy przyjął już szpital w Łomży, kilkoro dzieci trafiło do białostockiego UDSK. Na pacjentki czekają też Białostockie Centrum Onkologii i Uniwersyteckie Centrum Onkologii działające przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

W szpitalu powiatowym w Hajnówce co prawda pacjentów z Ukrainy jeszcze nie ma, ale Tomasz Musiuk, zastępca dyrektora placówki, nie widzi problemu z udzieleniem pomocy takiej osobie: - Nie przygotowujemy specjalnych miejsc dla pacjentów z Ukrainy. Ale jeżeli zjawią się tacy, jesteśmy gotowi na leczenie ich w istniejących oddziałach i łóżkach - mówi.

Uciekli z Ukrainy przed bombami i czołgami. Do Polski jechali trzy doby

Na szczęście wiadomo już, że każdy szpital odzyska pieniądze za udzielanie pomocy uciekającym przed wojną Ukraińcom. Jeszcze niedawno lekarze różnych specjalizacji skrzykiwali się w grupy i oferowali bezpłatną pomoc medyczną uchodźcom.

- Pakowali się w pośpiechu. Zapomnieli o wielu potrzebnych rzeczach. Mają wielki problem, jeśli są to na przykład leki, które muszą ciągle przyjmować - mówi o uchodźcach Anna Łotowska-Ćwiklewska, białostocka lekarka, jedna z inicjatorek ogólnopolskiej akcji Medycy dla Ukrainy, w której dyżurowali ginekolodzy, specjaliści leczenia bólu, endokrynolodzy, kardiolodzy. Przez jakiś czas bezpłatnie uchodźców gotowi byli też przyjmować lekarze pierwszego kontaktu.

Dziś pomaganie jest już bardziej zinstytucjonalizowane. Uchodźcy będą mogli korzystać z systemu opieki zdrowotnej na zasadach ogólnych.

- Udzielanie świadczeń obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, odbywa się na zasadach jak dla polskich pacjentów. Lekarze nie powinni więc odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy, ani nie powinni domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia, ani wystawiać za nie faktur - mówi Beata Leszczyńska, rzeczniczka podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Za świadczenia zapłaci Narodowy Fundusz Zdrowia ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ - dodaje.

Wojna na Ukrainie. Białostoczanie pomagają tworzyć szpital polowy na przejściu w Dorohusku (zdjęcia, wideo)

Pierwsi pacjenci trafiają już do podlaskich szpitali. Białostockie Centrum Onkologii ma już umówione dwie pacjentki. - Jedna z nich jest jeszcze na etapie diagnostyki, druga z pacjentek w naszym szpitalu będzie miała kontynuowane leczenie - opowiada Monika Mróz, rzeczniczka BCO. - Jesteśmy świadomi, że pacjentów może przybywać, ale miejsca dla nikogo nie zabraknie, każdy otrzyma pomoc.

Dwie pacjentki - ze Lwowa i z Kijowa - mają w tym tygodniu przyjechać również do Uniwersyteckiego Centrum Onkologii. - Są to pacjentki, u których w tym roku rozpoznano raka jajnika - mówi Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka białostockiego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Te dwie osoby są już po chemii, jednak nie ma już możliwości, by szpital w Ukrainie je zoperował.

Szpital jest też gotowy, by przyjmować pacjentów na bieżąco, gdy będzie taka potrzeba: - Jeśli ktoś się źle poczuje, coś złego się zadzieje, ma prawo przyjść do nas niezależnie od tego, czy jest obywatelem Polski, czy Ukrainy - zapewnia Katarzyna Malinowska-Olczyk. Jak mówi, szpital też jest gotowy, by przyjąć ukraińskich lekarzy i pielęgniarki. Do pracy. Oprócz etatów czy kontraktów przygotowane są też pokoje pracownicze, by jak najbardziej pomóc w zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu.

Na ukraińskich lekarzy liczy też Jarosław Pokoleńczuk, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Łomży. Jak mówi - jest gotów zatrudnić medyków każdej specjalności.

Medycy dla Ukrainy. Lekarze specjaliści pomagają uchodźcom

Łomżyńska placówka czeka też na pacjentów z Ukrainy. - Jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy, na pewno go przyjmiemy - zapewnia dyrektor Pokoleńczuk. Jak mówi, jest już umówiony z dwoma lekarzami-Ukraińcami, którzy już od kilku miesięcy pracują w Łomży. - Udostępnili swoje numery telefonów. Lekarz dyżurny może do nich dzwonić o każdej porze, jeśli potrzebny będzie tłumacz - dodaje.

Na pacjentów z Ukrainy gotowy jest także szpital powiatowy w Łapach.

- Mamy dość dużą bazę łóżkową, wolne łóżka mamy na chirurgii, pediatrii, internie. Jeśli więc będzie trzeba, na pewno przyjmiemy pacjentów z Ukrainy. A jeśli miejsc okaże się za mało, zrobimy dostawki - mówi Urszula Łapińska, dyrektorka łapskiej placówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Każdy potrzebujący pacjent z Ukrainy otrzyma pomoc. NFZ zwróci szpitalom pieniądze za leczenie uchodźców - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna