MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kętrzyn > Sprawdzą, czy pracują u nas legalnie

(stef)
Dzięki nowym przepisom od 1 stycznia strażnicy graniczni będą mogli kontrolować legalność zatrudnienia obcokrajowców pracujących w kraju. Pierwsza grupa strażników bierze właśnie udział w pięciodniowym szkoleniu w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej w Kętrzynie.

Zaprowadzą porządek

Dzięki nowym przepisom strażnicy graniczni będą mieli większe kompetencje niż dotychczas.

- Z naszych informacji wynika, że problem nielegalnego zatrudniania cudzoziemców w naszym regionie jest coraz większy. Nie chodzi tylko o pracowników różnych firm, ale również o tych, którzy przyjeżdżają do nas na handel - mówi ppor. Justyna Szubstarska, rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. - Na podstawie nowych zasad strażnicy będą mogli kontrolować cudzoziemców, między innymi handlujących na targowiskach, czy posiadają odpowiednie pozwolenia.

Wyszkolą pozostałych

W zorganizowanym w Kętrzynie szkoleniu bierze udział kilkudziesięciu strażników nie tylko z Warmii i Mazur, ale i innych oddziałów z całej Polski.

- To szkolenie jest głównym punktem przygotowania strażników do nowych obowiązków. Biorą w nim udział przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy, ZUS-u i urzędu wojewódzkiego.

Przekazują przede wszystkim praktyczne rady, jak przeprowadzać takie kontrole. Wcześniej funkcjonariusze zapoznali się z przepisami prawa pracy. Po szkoleniu strażnicy przekażą zdobytą wiedzę swoim kolegom w oddziałach - dodaje Justyna Szubstarska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna