Kiedy będzie porządna kolej? W 2030

(tom)
Udostępnij:
Ruszyła procedura związana z wydawaniem decyzji środowiskowej dotyczącej budowy linii kolejowej Rail Baltica. Według koncepcji inwestora, czyli PKP PLK, najważniejszy z naszego punktu widzenia odcinek trasy - z Białegostoku do Suwałk ma być gotowy dopiero w okolicach 2030 r.

- Mam nadzieję, że ten termin zostanie znacznie przyspieszony - komentuje poseł Robert Tyszkiewicz.

Ważny dokument

Decyzja środowiskowa, to na obecnym etapie inwestycji najważniejszy dokument. Określa przebieg trasy i związane z tym uwarunkowania dotyczące m.in. zagrożenia dla przyrody, a także zdrowia ludzi. Prawo do przekazania swoich uwag ma każdy. Można to zrobić w formie pisemnej za pośrednictwem poczty zwykłej lub elektronicznej, albo też odwiedzić siedzibę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Jak informuje Małgorzata Wnuk, jej rzecznik prasowy, decyzja powinna być gotowa w połowie tego roku. Rozpatrywany będzie wariant trasy wskazany przez PKP-PLK: Warszawa-Białystok-Ełk-Suwałki-Trakiszki. Termin realizacji inwestycji określono na latach 2013-2030. Ale do 2020 r. ma być zmodernizowana linia jedynie z Warszawy do Białegostoku i z Suwałk do Trakiszek.

Tymczasem, jak informowaliśmy, kilka miesięcy temu Komisja Europejska podjęła uchwałę o tym, że budowa międzynarodowych korytarzy transportowym ma być jednym z priorytetów w latach 2014-2020. Wśród wymienionych inwestycji znalazła się trasa Via Baltica. Taki zapis oznacza, że wszystkie prace, a nie tylko ich część, powinny być zakończone jeszcze w tej dekadzie.

- To jest dla tych, którzy chcą tak istotną dla naszego regionu inwestycję przyspieszyć, bardzo ważny argument - mówił zaraz po ogłoszeniu stanowiska KE poseł R. Tyszkiewicz. Dodał jednak, że przekonywać do tego, by nie sprzeciwiały się Brukseli trzeba będzie także nasze władze. Nie wszyscy wszak uważają, że Rail Baltica ma się w najbliższych latach stać najważniejszą inwestycją kolejową w kraju.

Bruksela nas wspiera

- Myślę jednak, że sprawy idą w dobrym kierunku - mówi obecnie R. Tyszkiewicz. - Mam sygnały z KE, że jest ona zdeterminowana, by zapis o korytarzach komunikacyjnych w obecnej formie został przez kraje członkowskie zaakceptowany.

Ta kwestia ma być w szczegółach omawiana podczas polskich negocjacji dotyczących dotacji unijnych na lata 2014-2020. Odpowiedź na pytanie, czy budowa trasy zostanie przyspieszona, czy też wszystko będzie się odbywało według obecnego harmonogramu poznamy w najbliższych miesiącach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Nie ,o mongołach aj waj , konserwowanych steropianem .

Aha no widać

że Gwiazda mocno zakonserwowany
G
Gość
Nie ,o mongołach aj waj , konserwowanych steropianem .
G
Gość
Czy to jest artykuł o kolei

czy o mumiach ze styropianu?
G
Gość
"wy-po-wiedz garbatego co sprzedawał Polske za 1zł ,lub tyle warte ile ,kto /garbaty/ da

Były prezes NBP Leszek Balcerowicz uważa, że postulaty partii przeciwnych podwyższeniu wieku emerytalnego są obłudne. Dziś w sprawie rządowej reformy emerytalnej mają rozmawiać koalicjanci - Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Leszek Balcerowicz, który był gościem Programu Pierwszego Polskiego Radia, uważa, że postulaty niektórych partii opozycyjnych i PSL są pod "pod publiczkę", bo ich deklarowanym celem jest pomoc. Były szef NBP skrytykował propozycję SLD, by oprócz wieku emerytalnego liczył się też staż pracy. Jego zdaniem, to niczego by nie załatwiło. Zdaniem profesora, propozycje PSL sprawią, że konieczne będzie zwiększenie długu publicznego albo podniesienie podatku.

Zdaniem Leszka Balcerowicza, wiek emerytalny trzeba podwyższyć. W przeciwnym razie w Polsce ubędzie w najbliższych latach 2 miliony osób w wieku produkcyjnym. W opinii byłego szefa NBP, zagrożeniem dla Polski jest groźba spadku tempa wzrostu gospodarczego. Według Leszka Balcerowicza, nie grozi nam natomiast wariant grecki. Leszek Balcerowicz przypominał, że Polska zapisała w konstytucji, że nie może zwiększać długu publicznego powyżej 60 procent. Tymczasem w Grecji w krytycznym momencie był on na poziomie 140 procent. Leszek Balcerowicz przekonywał, że bez reform Polsce grozi słabnięcie awansu materialnego. Mniej osób będzie pracować, a coraz więcej będzie pobierać podatki. Polskiej gospodarce nie będzie też sprzyjać zbyt mała liczba inwestycji - przekonywał były szef NBP.

onet.pl
G
Gość
"ciemny lud, lemingi - użyteczni idioci kupił kit wciskany przez PObolszewię, teraz kupuje kit Palikociej partii, również złozonej przez potomków UBeków - z ojca.dziada,stryja. I takie gnidy sa dzis posłami w PO, Palikocim ruchu i SLD".
G
Gość
"2012 rokiem końca ery kłamstw" "Dzień Gniewu nie może byc Polakom ukradziony. Powiedzmy o pieniądzach NFZ tego dnia". Powstrzymajmy okradanie Polaków. Jak chorzy Polacy są okradani ze swoich składek do NFZ-ów. Powstało Polskie Lobby Obrony Pacjenta /PLOP/, zainteresowanych prosze o kontakt z inż.J.Strzezkiem, prezesem PLOP +48 601 237 912. 21 marca Dzień Gniewu!
G
Gość
na niezależnej.pl warszawianka opisała, jak w centrum W-wy są wykupywane na potęgę kaminice przez...walcowej pociotki. W Krakowie jest to samo. Do czego to idzie? a no 'nasze żydowskie kamienice, a wasze goje ulice'.

Tylko ślepy i głupi nie zauważył bezczelności waltz i komorowskiego. Warszawiacy na nich nie głosowali, ale hołota przyjezdna za michę kapusty.
G
Gość
Porzadna kolej w Polsce będzie wtedy ,gdy garbate i ich po-miot , zostaną wsadzone do wielkiej koperty i odesłane do Telavivu.

Sądzisz,że to się może udać? E, to ich kraj, a polactwo jeszcze ich wybiera. Są ZYdzi, dla których Polska jest najwazniejsza, i są Polacy którym zwisa Polska.
G
Gość
Porzadna kolej w Polsce będzie wtedy ,gdy garbate i ich po-miot , zostaną wsadzone do wielkiej koperty i odesłane do Telavivu.
G
Gość
Wchodząc na scenę, chórzyści nie wiedzieli, że śpiewają ostatni raz. – Wieloma koncertami dyrygowałem, ale ten był naprawdę niesamowity. Wyjątkowa atmosfera i niezwykłe brzmienie chóru, który zaśpiewał na najwyższym poziomie. To jeden z najlepszych zespołów, jakie znam – mówi „Codziennej” kompozytor Krzesimir Dębski.

Krakowski kościół Norbertanek szczelnie wypełniała publiczność, dla której na długo przed koncertem zabrakło siedzących miejsc. Słuchacze stłoczeni w nawach, wielu na stojąco, z przejęciem, w skupieniu słuchali sakralnych utworów polskich kompozytorów: Juliusza Łuciuka, Henryka Jana Botora, Andrzeja Koszewskiego, Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i osobiście dyrygującego swoją Missę Brevis Krzesimira Dębskiego. – Muzycy tuż przed rozpoczęciem koncertu dowiedzieli się, że zespół zostaje zlikwidowany, a mimo to dali z siebie wszystko. Gdy zabrzmiało finałowe Agnus Dei, publiczność miała łzy w oczach. Potem oklaskami na stojąco długo domagała się bisów – podkreśla dramatyzm sytuacji kompozytor i ironizuje, że ci wspaniali muzycy jak baranki zostali skazani na rzeź. Ironią losu jest to, że koncert został nagrany przez Polskie Radio – instytucję, która właśnie likwiduje swoją jednostkę organizacyjną.

Od lat trwały próby ratowania zespołu. PR zdecydowało, że nie będzie ponosiło ciężaru utrzymania chóru, gdyż jego roczny koszt to kwota ok. 1,7 mln zł. Ministerstwo Kultury po wielu zabiegach zadeklarowało wsparcie na poziomie 800 tys. zł, ale nie mogło przekazać tych pieniędzy, ponieważ chór nie ma statusu instytucji narodowej, a tylko takie jednostki mogą liczyć na ministerialne pieniądze. Zakrawa to na ironię, bo przecież to właśnie minister jest władny taki tutuł przyznać. Chórzyści, mimo obietnic, nie otrzymali też wsparcia od władz Krakowa.

niezalezna.pl
G
Gość
blogpress.pl "Wstydliwy rodowód popieraczy PO" PO w 65% składa się z prawnuków i wnuków piewców sierpa i młota i komuny. Władza PO oparta jest na kultywowanej z pokolenia na pokolenie ideologiii przemocy,kłamstwa, fałszu i obłudy. Za Tuskiem i PO głosują osoby obawiajace się ujawnienia o nich prawdy, która może zdemaskować prawdziwy ich rodowód, zakłamywany od pokolen. Bo oni się boja jak ognia by nie wyszło na jaw,że ich pradziadowie byli analfabetami, złodziejami, bandziorami, wyzutymi z ludzkich uczuć bandziorami, którzy z zimna krwią mordowali Polaków którzy przecistawili sie ogarniajacej Polske pandemii komuny. UWAGA! to co napisałem wyżej nie odnosi się do przyzwoitych ludzi, którzy stali sie sympatykami PO przez przypadek gdyż nabrali sie na te wszystkie brednie jakie obiecywał Tusk". I to jest faktem, wnuki zbrodniarzy, kanalii,analfabetów bronią Platformy i na tych stronach.
G
Gość
po-rzadnie po-gięta ,gdzie trup ściele się gęsto ,aj waj i alleluja , a donald kaczor na przedzie.

nowyekran.pl "III RP to kraj w którym zyjesz" Zobacz pełną listę Polaków którzy giną w Polsce. Jest to przerażajace.
G
Gość
niepoprawni. pl 'POLSKA W PRZYSZŁOSCI TYLKO DLA ŻYDÓW'. To jest treść z ulotki rozrzucanej w Warszawie: 'ciemna hołoto mająca się za Polaków.... wy goje jesteście ciemna masą przeznaczoną do pracy u nas Żydów....Bydlaki polaki, oby wasze brudne baby nie rodziły plugawego potomstwa itd.itd. Czy to jakaś prowokacja? A może i nie, skoro Żyd Blumsztajn afiszował sie na Manifie z napisem: 'pier***ę, nie rodzę'?!
G
Gość
POLSKA KRAJEM INWIGILOWANYM NARODEM OPINIA UE. 1MLN OSÓB W 2010 R. 2011 2 MLN POLAKÓW - I HASŁO PEŁKOWCÓW 'PRZYJAZNE PAŃSTWO'... CO DALEJ NAM SZYKUJE PO Z TUSKIEM I KOMORWSKIM? STRACH MYŚLEĆ!
G
Gość
"Dzień Gniewu" 21 marca. Młodzi Polacy postawili sobie cel polityczny: usunąć rząd Tuska i Po ze sceny politycznej Polski. NIE PRZGLĄDAJ SIE BIERNIE UPADKIEM POLSKI. WYSTARCZY,ŻE PRZYJDZIESZ, A ZMIENISZ LOSY KRAJU. TYLKO WSPÓLNIE RAZEM MOŻEMY WYGRAC. NIE POZWÓLMY IM ZROBIC Z POLSKI NEOKOLONIĘ Z ZASOBEM PAROBKÓW-NIEWOLNIKÓW...
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie