Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy gardło zaboli

Agnieszka Zalewska
Angina to nie tylko zimowa przypadłość. Równie często choroba atakuje latem. Zwłaszcza amatorów lodowych smaków.
Angina to nie tylko zimowa przypadłość. Równie często choroba atakuje latem. Zwłaszcza amatorów lodowych smaków.
Suche i gorące powietrze, zimne napoje i lody w upalny dzień mogą doprowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego.

Lato to nie tylko okres beztroskiego szaleństwa. Niestety, właśnie w tym okresie najczęściej dopadają nas ból gardła i przeziębienie, które skutecznie mogą zepsuć wypoczynek. Przyczyną są zazwyczaj gwałtowne zmiany temperatury.

Ostrożnie z lodami

W czasie upałów gorące i suche powietrze powoduje nadmierne wysuszenie i podrażnienie błony śluzowej gardła.
- Szukając ochłody latem chętnie sięgamy po lody i bardzo zimne napoje, co powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych pod wpływem gwałtownego ochłodzenia - mówi Joanna Redźko-Baszun, lekarz rodzinny z Białegostoku. - Taki stan zwiększa podatność naszego gardła na infekcję.

Jedząc lody, wkładajmy do ust malutkie porcje, by przystosować gardło do niższej temperatury.
Nie należy pić też lodowatych napojów duszkiem. Warto natomiast pamiętać o nawilżaniu błony śluzowej gardła poprzez picie dużej ilości letnich płynów.

Klima i choroby

- Kolejnymi pułapkami mogą być klimatyzowane pomieszczenia i auta, w których latem przebywamy z taką przyjemnością - mówi lekarz. - Osoby spędzające czas w klimatyzowanych biurach czy samochodach częściej od innych skarżą się na bóle i stany zapalne gardła.

Jest to efekt niekorzystnej różnicy wilgotności i temperatury na zewnątrz i wewnątrz klimatyzowanych miejsc. Przebywając w pomieszczeniach klimatyzowanych, należy ubierać się "na cebulkę" by - gdy jest za ciepło - zdjąć jedną warstwę ubrania lub włożyć ją, kiedy poczujemy chłód.
Korzystając z wakacyjnych kąpieli zachowajmy zdrowy rozsądek i nie wchodźmy gwałtownie do zimnej wody po wielogodzinnym opalaniu.

Zadymione bary

Letnie wieczory obfitują w towarzyskie spotkania. Pamiętajmy, że przebywanie w pomieszczeniach pełnych dymu tytoniowego, nadużycie alkoholu czy długotrwałe głośne mówienie mogą powodować wysuszenie śluzówki gardła i w konsekwencji ból.

Należy pamiętać też o odpowiednim ubiorze. Nie przegrzewać się, ale też nie doprowadzać do wychłodzenia i przemarznięcia. Pozostaje pytanie, co robić, gdy gardło już zaboli.
Przy pierwszych objawach bólu należy zacząć ssać tabletki, aby zdezynfekować jamę ustną oraz gardło. Tabletki do ssania (do kupienia w każdej aptece) nie tylko łagodzą objawy infekcji, zmniejszają ból gardła i problemy z przełykaniem, lecz działają również dezynfekująco. Preparaty od bólu gardła dostępne są także w formie aerozolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna