Kiedy, komu i jaki dodatek przysługuje

(EW)
Katarzyna Krupicka, ZUS
Katarzyna Krupicka, ZUS Archiwum
Udostępnij:
W redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, rzecznika prasowego białostockiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Odpowiadała na pytania naszych Czytelników.

W maju skończę 75 lat, a w lutym miałem operację amputacji nogi. Słyszałem, że z tytułu wieku będę otrzymywać do emerytury jakiś dodatek z ZUS. Czy powinienem również składać wniosek do lekarz orzecznika z racji mojego inwalidztwa?

- Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty (z wyjątkiem renty socjalnej), która została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo też wtedy, gdy ukończyła 75. rok życia. Osobom, które osiągnęły wspomniany wiek, dodatek ten przyznawany jest przez ZUS z urzędu, co oznacza, że nie trzeba w tym celu składać w Zakładzie żadnego wniosku i nie jest wymagane badanie lekarskie oraz weryfikacja stanu zdrowia. Dodatek jest wypłacany przez ZUS od miesiąca, w którym ukończy pan 75 lat.

Należy także pamiętać, że świadczeniobiorcy przebywającemu w ponadgminnym domu pomocy społecznej na podstawie skierowania wydanego przed 1 stycznia 2004 r., w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym, dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje. Chyba że przebywa on poza tą placówką przez okres dłuższy niż dwa tygodnie w miesiącu.

Skoro wiek uprawniający do przyznania dodatku pielęgnacyjnego kończy pan w maju, to warto już teraz złożyć wniosek o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego z powodu niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jeśli taka niezdolność zostanie orzeczona przez lekarza orzecznika ZUS, wyplata dodatku nastąpi od początku miesiąca, w którym złożony został wniosek.

Po ukończeniu wieku 75 lat nie zostanie Panu przyznany kolejny dodatek, ponieważ może być wypłacany tylko jeden i nie można pobierać obu tych świadczeń jednocześnie.

Z przyczyn osobistych musiałam skorzystać z urlopu bezpłatnego. Kiedy na nim przebywałam, poważnie zachorowałam. Czy mój pracodawca powinien mi wypłacić zasiłek chorobowy?

- Podczas korzystania z urlopu bezpłatnego nie podlega pani ubezpieczeniu chorobowemu. Jeśli niezdolność do pracy powstanie w czasie takiej przerwy, zasiłek chorobowy nie przysługuje. Jeżeli jednak nieprzerwany okres choroby przypadałby również po zakończeniu urlopu bezpłatnego, otrzymałaby Pani zasiłek za ten okres.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie