MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zawiesza się emeryturę pomostową

ew
Katarzyna Krupicka, ZUS
Katarzyna Krupicka, ZUS Archiwum
W redakcji gościliśmy Katarzynę Krupicką, rzecznika prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku. Odpowiadała na pytania Czytelników.

Już dwa lata pobieram emeryturę pomostową. 1 kwietnia 2017 r. podjąłem pracę w szczególnych warunkach wymienioną w załączniku do ustawy o emeryturach pomostowych i poinformowałem o tym oddział ZUS. Wynagrodzenie za pracę otrzymam w maju. Czy w takim przypadku prawo do emerytury zostanie zawieszone, a jeśli tak, to od kiedy?

- Emerytura pomostowa zawsze ulega zawieszeniu (bez względu na wysokość przychodu), gdy emeryt podejmuje zatrudnienie, które jest wymienione jako praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Świadczenie to podlega zawieszeniu od miesiąca, w którym emeryt podjął zatrudnienie. Termin, w jakim dokonywana jest wypłata wynagrodzenia za pracę, nie ma żadnego znaczenia na sposób załatwienia sprawy. Dlatego w Pana sytuacji prawo do emerytury podlega zawieszeniu od 1 kwietnia 2017 r. Warto też wiedzieć, że w przypadku osiągania przychodu przez osobę uprawnioną do emerytury pomostowej z tytułu wykonywania pracy, która nie została wymieniona w nowych wykazach prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, prawo do emerytury ulega zawieszeniu albo zmniejszeniu na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.

Mam 55 lat. Pobieram rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przyznaną do końca tego roku. Czy muszę sama wystąpić o jej przedłużenie i czy znowu dostanę ją na pięć lat?

- W tej sytuacji ZUS zawiadomi Panią na 3 miesiące przed ustaniem prawa do renty o tym, kiedy skończy się wypłacanie renty oraz o tym, jak ubiegać się o rentę na dalszy okres. Renta okresowa przysługuje na czas podany w decyzji ZUS. Kiedy dobiegnie on końca, należy złożyć do ZUS wniosek o ponowne ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. To, czy otrzyma Pani rentę na kolejny okres, będzie zależało od ustaleń lekarza orzecznika lub komisji lekarskiej ZUS. Niezdolność do pracy jest orzekana na okres nie dłuższy niż pięć lat. Jeżeli jednak według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu, to może być ona orzeczona na dłużej.

Czasami orzeczenie niezdolności do pracy może nastąpić do dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Jest to możliwe, jeśli przed dniem badania przez lekarza orzecznika była Pani uprawniona do renty przez minimum pięć lat, a okres brakujący do osiągnięcia wieku emerytalnego wynosi nie więcej niż pięć lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna