Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zawodzi narząd równowagi

(luk)
sxc.hu
Nawet najbardziej atrakcyjny wakacyjny wyjazd potrafi popsuć choroba lokomocyjna. Szacuje się, że cierpi na nią co piąty podróżny. Są na szczęście sposoby, aby jej zapobiec.

Skąd ten problem

Choroba lokomocyjna dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci, chociaż młodszych obywateli zdecydowanie częściej. Choroba może pojawić się w każdym środku lokomocji. Przyczyną dolegliwości w czasie podróży jest brak porozumienia między narządem wzroku i błędnikiem. Zawodzi wówczas sterowanie płynące z narządu równowagi.
Skutkiem tego jest dezinformacja płynąca z ważnych dla zachowania równowagi narządów zmysłów, mamy wrażenie kołysania się, nudności.

Dolegliwości występują niezależnie od środka lokomocji (samochód, autobus, pociąg, samolot, statek, prom). Pojawiają się nagle od uczucia dyskomfortu i zimnych potów, poprzez zawroty głowy po wymioty. Zazwyczaj choroba lokomocyjna uspokaja się wraz z ustaniem ruchu, a im więcej podróżujemy, tym łatwiej przystosujemy się do bycia "w ruchu".

U dzieci, które częściej bacznie obserwują świat przemieszczający się za oknami i przed nami, choroba lokomocyjna występuje znacznie częściej, a malcom trudniej sobie z nią poradzić. Napięcie psychiczne, które często towarzyszy dzieciom przed, w trakcie, a nawet po podróży, nasila dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną - bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty.

Aby ograniczyć występowanie objawów warto zastosować się do następujących wskazówek:
@ w podróży samolotem najlepsze będzie miejsce przy skrzydle; zaraz po zajęciu fotela skierujmy nawiew powietrza na twarz;
@ w pociągu usiądźmy na przedzie wagonu, przy oknie, zawsze przodem do kierunku jazdy pociągu;
@ na statku lub promie wybierzmy kabinę na przodzie lub po środku statku bądź na górnym pokładzie;
@w samochodzie najskuteczniejsze jest kierowanie samochodem albo zajęcie miejsca przy kierowcy (pamiętajmy o ograniczeniach dla dzieci);
@pamiętajmy, aby nie czytać w trakcie jazdy, skupić się na horyzoncie, na oddalonym, stałym punkcie / obiekcie, trzymać głowę opartą na zagłówku, unikać alkoholu i ostrych dań i nie przejadać się przed podróżą;
@ w trakcie podróży można podjadać krakersy lub napić się gazowanego napoju, aby pomóc uciszyć żołądek;
@ jeśli nadejdzie choroba lokomocyjna, jeśli jest taka możliwość, to warto co około 2 godziny zrobić kilkunastominutowe przerwy, aby rozprostować nogi i wywietrzyć pojazd;
@ nie palić w trakcie podróży, przed wyjazdem swoim samochodem nie zmieniać odświeżacza powietrza na nowy, intensywny i nie czyścić pulpitu silnie pachnącymi środkami.

Aby wygrać z chorobą lokomocyjną warto już dzień przed podróżą przyjąć leki, np. homeopatyczny Vertigoheel. Znosi on objawy choroby lokomocyjnej, nie działa przy tym nasennie i nie upośledza zdolności do prowadzenia pojazdów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna