MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kilkuset wiernych pielgrzymowało z Białegostoku do Supraśla. Wspólnie będą obchodzić święto Supraskiej Ikony Matki Bożej

Magda Ciasnowska
Pielgrzymka do Supraśla
Pielgrzymka do Supraśla Magda Ciasnowska
W piątkowe popołudnie z Białegostoku, sprzed cerkwi Hagia Sophia wyruszyła piesza pielgrzymka do Supraśla. Na święto Supraskiej Ikony Matki Bożej zmierzało około 450 wiernych.

Co roku, 9 sierpnia, białostoccy pielgrzymi ruszają sprzed świątyni Hagia Sophia do Supraśla. Tak było i tym razem. W piątkowe popołudnie wierni zgromadzili się przed cerkwią, by wspólnie ruszyć w około 15-kilometorwą trasę.

- Pielgrzymujemy zawsze 9 sierpnia, w przeddzień święta Supraskiej Ikony Matki Bożej. Idziemy z intencjami i modlitwą, by wspólnie rozpocząć uroczystości - mówi Aleksandra Jarocka, przewodnicząca Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Białostocko - Gdańskiej. - Ja chciałabym podziękować Matce Bożej za wszystko, co mnie spotyka i poprosić ją o dalszą pomoc, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Aleksandra, po godzinie 14, wraz z około 450 pielgrzymami, rozpoczęła trzygodzinną drogę. Na godzinę 18.00 w Monasterze Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu zaplanowano wieczorne uroczystości. Przez całą noc pątnicy będą modlili się przed Supraską Ikoną Bogurodzicy. Przed północą odprawiony zostanie akatyst za zmarłych. W sobotę od rana będzie można wziąć udział w Świętych Liturgiach.

Supraska Ikona Matki Bożej

Monaster Supraski został założony w 1500 r. Trzy lata później biskup smoleński Józef (Sołtan), będący biskupem zwierzchnim monasteru ofiarował dla niego ze swojej cerkwi katedralnej w Smoleńsku ikonę Matki Bożej. Była to kopia wielce czczonej na Rusi Smoleńskiej Ikony Matki Bożej "Odigitria". Po przywiezieniu do monasteru ikonę umieszczono po lewej stronie w ikonostasie przy królewskich wrotach. Wkrótce ikona zasłynęła łaskami uzdrowień modlących się przed nią chorych i podobnie jak Smoleńska otrzymała miano "Odogitria" czyli "Przewodniczka".

W 1557 r. ikona została ozdobiona wykonaną ze srebra pozłacaną ryzą, w 1582 r. monaster podniesiono do rangi ławry. W pierwszej połowie XVII w. do cerkwi Zwiastowania Matki Bożej wykonano nowy ikonostas. Wówczas Supraską ikonę przeniesiono na lewy filar świątyni podtrzymującej kopułę, od strony ikonostasu. Ikona nieprzerwanie słynęła swymi łaskami i przyciągała do monasteru niezliczone rzesze wiernych, nie tylko prawosławnych, ale również rzymskich katolików i protestantów, którzy również uważali ją za cudowną.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna