Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kładka nad Narwią czeka na remont. Obecnie można nią spacerować wyłącznie od strony Śliwna (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Kładka Śliwno-Waniewo jest otwarta, ale tylko z jednej strony
Kładka Śliwno-Waniewo jest otwarta, ale tylko z jednej strony Wojciech Jakubicz
Wiosną i latem kładka nad Narwią przyciąga spacerowiczów z regionu i kraju. To wspaniała atrakcja turystyczna, ale też niezwykle pechowa inwestycja. Pomost pomiędzy Śliwnem a Waniewem, prowadzący przez rozlewiska rzeki, jest obecnie dostępny dla turystów tylko w połowie. Potrzebny jest remont.

Ponad kilometrowa drewniana kładka jest rozpięta nad rozlewiskami rzeki Narew. Łączy dwie miejscowości: Śliwno i Waniewo, i dwie gminy: Choroszcz i Sokoły. To właśnie po tej drugiej stronie kładka nie nadaje się do spacerów. Olchowe drewno z którego został wykonany pomost, zgniło. Poruszanie się po nim od strony Waniewa jest więc bardzo niebezpieczne. Ta część od dłuższego czasu pozostaje zamknięta. Gmina ma w planach remont. I to jeszcze przed majówką.

- Staram się o dofinansowanie na przebudowę kładki z narodowego funduszu. Zależy mi na gruntownej przebudowie pomostu z użyciem drewna dębowego. To bardziej wytrzymały materiał, który nie zniszczy się tak szybko pod wpływem warunków atmosferycznych. Inne drewno znowu szybko zgnije i problem powróci. Póki co planujemy tylko remont. Cały czas trwają prace przygotowawcze, eksperci oceniają koszty i sprawdzają możliwości - mówi Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły.

Wójt zakłada optymistycznie, że uda się wyremontować część kładki do majówki. To m. in. wtedy miejsce odwiedza najwięcej osób spragnionych obcowania z przyrodą w Narwiańskim Parku Narodowym. Na gruntowną przebudowę musimy jeszcze poczekać.

Zobacz też: Kładka Waniewo-Śliwno po wypadku zamknięta. Sprawę bada policja [ZDJĘCIA]

Obecnie na kładkę można wejść od strony Śliwna. Niestety tą samą stroną trzeba wrócić. Ubytki i zgnite drewno na pomoście od strony Waniewa to nie jedyny problem. Dojście tam uniemożliwiają rozlewiska po roztopach.

Na kładce Waniewo - Śliwno obowiązują bilety wstępu do Narwiańskiego Parku Narodowego. Zakupu można dokonać w siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie oraz on-line poprzez stronę NPN.

Przypomnijmy, że ścieżka przyrodnicza biegnąca w poprzek doliny Narwi to jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych województwa podlaskiego, która obrazuje większość ekosystemów parkowych. Jest to teren bagienny, z natury niedostępny, więc kładka o długości 1050 m pozwala odwiedzającym dotarcie do „serca” parku bez konieczności korzystania z łodzi lub kajaka.

Niewątpliwą atrakcją tej ścieżki jest przeprawa przez liczne w tym miejscu koryta rzeczne przy pomocy pływających pomostów umocowanych na linach. Mniej więcej pośrodku trasy, w miejscu dawnego zamczyska, znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę doliny. Przy ścieżce znajduje się pięć tablic edukacyjnych, dzięki którym można zapoznać się z najważniejszymi walorami przyrodniczymi i kulturowymi tego obszaru.

Część pomostu Śliwno-Waniewo (od strony parku) przeszła już gruntowny remont w 2018 roku. Było to konieczne, bo stare, spróchniałe deski były niebezpieczne dla zwiedzających. Wybudowano też nowe czatownie do obserwowania ptaków oraz pomosty pływające. Prace kosztowały 3 mln zł, 85 procent tej kwoty pochodziło z Unii Europejskiej. Kładka po stronie gminy Sokoły ma już dziesięć lat, chociaż wykonawca dawał na nią tylko trzy lata gwarancji. Potrzebna jest przebudowa ok. 200 m. pomostu, by znów mogli z niego korzystać mieszkańcy i turyści.

Dwa lata temu, w marcu 2019 roku na przeprawie po stronie parku zdarzył się wypadek. Jedna z platform wywróciła się i częściowo zatopiła. Turyści wpadli do wody. Przez długi czas po tym zdarzeniu pomost był całkowicie zamknięty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna