Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klaster Obróbki Metali i Wschodni Klaster Budowlany odnowiły status Krajowych Klastrów Kluczowych

peż
Klaster Obróbki Metali i Wschodni Klaster Budowlany otrzymały w poniedziałek, 17 grudnia 2018 r., certyfikaty poświadczające odnowienie statusu Krajowych Klastrów Kluczowych. Będą one obowiązywały przez kolejne trzy lata. Uroczystość, z udziałem minister Jadwigi Emilewicz, odbyła się w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w Warszawie.

Konkurs o odnowienie statusu KKK, organizowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, był dedykowany klastrom, którym w 2018 roku wygasa status Krajowego Klastra Kluczowego, a które chcą pozostać w tym elitarnym gronie. Oba, wywodzące się z Białegostoku klastry, były w takiej własnie sytuacji.

Nabór wniosków trwał od 13 lipca do 27 września 2018 roku. Pozytywna ocena merytoryczna wniosku, czyli spełnienie wszystkich kryteriów, skutkowała zakwalifikowaniem się do II etapu, tj. oceny merytorycznej parametrycznej realizowanej przez 2 niezależnych ekspertów zewnętrznych. Trzecim etapem oceny była prezentacja działań i strategii klastra w ramach Panelu Ekspertów.

W klasyfikacji łącznej Klaster Obróbki Metali otrzymał 128 na maksymalną liczbę 140 punktów. Jest to najwyższy wynik w kraju. Warto zaznaczyć, że z siedmiu klastrów, które przystąpiły do certyfikacji tylko cztery ją uzyskały. W tym dwa z naszego regionu.

- Odnowienie statusu Krajowego Klastra Kluczowego, który uzyskaliśmy w 2015 roku, jest dla nas potwierdzeniem ogromnej pracy, którą wykonaliśmy w ostatnich latach wraz z firmami członkowskimi - mówi Sebastian Rynkiewicz, koordynator Klastra Obróbki Metali. - Oznacza też, że nasz potencjał ma strategiczne znaczenie dla gospodarki kraju.

Kluczowe kryteria, brane pod uwagę podczas oceny, to m.in.: wielkość i struktura klastra, zatrudnienie w firmach członkowskich , specjalizacja, badania i rozwój, innowacyjność, zasoby materialne, ludzkie, finansowe i infrastrukturalne, potencjał gospodarczy, tworzenie i transfer wiedzy, orientacja na klientów, działania na rzecz polityk publicznych, obecność klastra i firm klastrowych na rynkach zagranicznych, rozpoznawalność krajowa i międzynarodowa, a także rola koordynatora i zarządzanie klastrem.

- Koncepcja wyłaniania Krajowych Klastrów Kluczowych jest związana ze wzmacnianiem innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki w oparciu o intensyfikację współpracy, interakcji i przepływów wiedzy w ramach klastrów oraz wspieranie rozwoju strategicznych specjalizacji gospodarczych - mówi Janusz Poulakowski, dyrektor biura KOM.

Przypomnijmy, że polityka klastrowa zakłada zintegrowanie dostępnego wsparcia publicznego wokół wybranych klastrów o kluczowym znaczeniu i potencjale konkurencyjnym dla gospodarki kraju i poszczególnych regionów, wpisujących się w inteligentne specjalizacje krajowe i regionalne. Strategiczne znaczenie dla gospodarki kraju mają klastry generujące wartość dodaną zarówno dla swoich członków, jak też dla gospodarki kraju.

Klaster Obróbki Metali
zrzesza blisko 80 firm branży metalowej i maszynowej oraz 20 partnerów strategicznych, takich jak wyższe uczelnie, samorządy, instytucje otoczenia biznesu. Wśród członków klastra są krajowi i światowi liderzy tej branży, o dużym potencjale innowacyjnym rozwoju. KOM posiada Srebrną Odznakę Doskonałości (Silver LabelCertificate) - europejski certyfikat standardów zarządzania klastrem przyznawany najlepszym organizacjom klastrowym w Europie.

Wschodni Klaster Budowlany
jest zrzeszeniem przeszło 200 przedsiębiorstw działających w branży budowlanej, których siedziby zlokalizowane są na terenie całego kraju. Ponadto, działalność Klastra wspierana jest przez uczelnie i instytucje otoczenia biznesu, które dzięki działaniom B+R, pomagają firmom w rozwoju ich potencjału innowacyjnego oraz osiąganiu przewagi konkurencyjnej. Obecnie 16 klastrów w Polsce może poszczycić się posiadaniem tego tytułu, przy czym Wschodni Klaster Budowlany jest zdecydowanie największym Klastrem działającym w branży budowlanej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna