Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasztor w Wigrach. Pod kościelnymi rządami ma się zmienić na lepsze

Jacek Wolski
Ksiądz Dariusz Rogiński proboszczem w Wigrach został latem ubiegłego roku (wtedy też zrobione zostało to zdjęcie). Od początku mówiło się, że znany ze zdolności organizacyjnych kapłan (m.in. dyrektor diecezjalnego radia Św. Wojciech) będzie w przyszłości zarządzał wigierskim klasztorem.
Ksiądz Dariusz Rogiński proboszczem w Wigrach został latem ubiegłego roku (wtedy też zrobione zostało to zdjęcie). Od początku mówiło się, że znany ze zdolności organizacyjnych kapłan (m.in. dyrektor diecezjalnego radia Św. Wojciech) będzie w przyszłości zarządzał wigierskim klasztorem.
Niebawem zacznie się zwalnianie pracowników i sprzedaż mebli. Ale część ludzi i sprzętów pozostaną na miejscu.

Działający w byłym wigierskim klasztorze Dom Pracy Twórczej postawiony został w stan likwidacji. Obiekt wraca do właściciela, czyli Kościoła.

Państwo, od 1973 roku, jedynie dzierżawiło najsłynniejszy zabytek Suwalszczyzny. Mimo licznych rozmów między ministrem kultury a ełckim biskupem, nie doszło do przedłużenia umowy.

Obiekt ma być przekazany do końca czerwca. Wszyscy zgodni są jednak, że powinno to nastąpić wcześniej - znacznie przed początkiem sezonu turystycznego. Data, która w tym kontekście najczęściej jest wymieniana, to 1 maja.

Do tego czasu likwidator DPT musi wręczyć wypowiedzenia ponad 40 pracownikom, wystawić też na przetarg mienie ruchome, sprzedawane w pakietach (np. wyposażenie kuchni czy restauracji jako całość). Wygra ten, kto da najwyższą cenę.

Na sprzedaż nie wystawione zostanie jedynie wyposażenie pomieszczeń, w których w 1999 roku przebywał Jan Paweł II. Wszystko to ma być Kościołowi podarowane.

Biskup ełcki powołał już specjalną instytucję, która zajmie się zarządzaniem byłym klasztorem. Nazywa się Wigierski Areopag Nowej Ewangelizacji. Dyrektorem został ksiądz Dariusz Rogiński, dotychczasowy proboszcz tutejszej parafii.

Pierwsze wyzwanie, jakie go czeka, to powygrywanie przetargów na wyposażenie obiektu. Jeśli jednak okaże się, że będą inni chętni, którzy w dodatku wywindują ceny, nowy zarządca będzie musiał gromadzić niezbędne sprzęty od nowa. Wtedy może dojść do przerwy w działalności.

W nowym-starym klasztorze będzie działać zarówno część hotelowa, jak i gastronomiczna. Ks. Rogiński zapowiada więc, że część obecnych pracowników DPT otrzyma oferty zatrudnienia.

Tak, jak do tej pory, czynne będą przystań, kort tenisowy czy wypożyczalnia rowerów.

Ksiądz dyrektor ma też wiele różnych planów. Twierdzi, że oferta ośrodka będzie wkrótce znacznie bogatsza niż było to obecnie. Szczegóły ma niebawem zaprezentować.

W Wigrach będą mogli zatrzymywać się zarówno indywidualni turyści, jak i grupy. Stworzony zostanie Dom Pielgrzyma, gdzie mają obowiązywać niższe ceny.

Ks. Rogiński liczy również na to, że w wigierskim ośrodku odbywać się będą różnego rodzaju konferencje. Jednocześnie, największe pomieszczenia będzie można wynająć na wesela czy wystawne przyjęcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna