Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klerycy uczą się w pałacu i to w miejscowości o wdzięcznej nazwie - Bagno. Zobacz najpiękniejsze seminarium w Polsce [ZDJĘCIA]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Pałac w Bagnie to dzisiaj seminarium duchowne salwatrianów. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania przez turystów, oczywiście uwzględniając specyfikę miejsca.
Pałac w Bagnie to dzisiaj seminarium duchowne salwatrianów. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania przez turystów, oczywiście uwzględniając specyfikę miejsca. Archiwum salwatorianów
W tym urokliwym miejscu kształcą się klerycy z Towarzystwa Boskiego Zbawiciela, czyli salwatorianie. Seminarium w Bagnie zachwyca zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Zobacz je na naszych zdjęciach!

Bagno to miejscowość położona na uboczu, pomiędzy Wołowem a Obornikami Śląskimi. Pałac jest prawdziwą perełką. Nie powstydziłyby się go największe miasta. Został wybudowany w kilku etapach. Jego początki sięgają lat 1734-1743, choć wcześniej stał tu zamek księcia Konrada z XIII w. Mimo że pałac był modernizowany i remontowany, wygląd budynku głównego niewiele się zmieniał.

Właściciele zmieniali się jak rękawiczki

Historia składa się z licznych zmian właścicieli, aż do 1905 r. kiedy to obiekt trafił w ręce wrocławskiego browarnika i przemysłowca Jerzego Kisslinga. Za jego sprawą dobudowano neobarokową część. Kissling całkowicie odnowił budynek dworu i artystycznie wyposażył wnętrza. Starano się przy tym, aby zachować cechy starej siedziby szlacheckiej, nadając jej jedynie charakter bardziej reprezentacyjny

Obecnie w pałacu mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Salwatorianów. Salwatorianie prowincji niemieckiej nabyli kompleks w 1930 roku (wówczas wioska nosiła nazwę Heinzendorf). Kupili go za niezwykle niską cenę 110 000 marek . Dla porównania Jerzy Kissling w 1905 roku zapłacił za Bagno wraz z Mikorzycami ponad 10 razy więcej.

Przebiegły i mądry Polak uratował pałac

W czasie II wojny światowej Niemcy zorganizowali w budynkach domu zakonnego obóz przejściowy dla Volksdeutschów, a zakonnicy musieli zamieszkać w domu administratora. Tragicznym momentem dla domu zakonnego w Bagnie był 22 stycznia 1945 roku, gdy salwatorianie zostali zmuszeni do ewakuacji przed zbliżającymi się wojskami radzieckimi.

W pięknym pałacu został tylko… Polak – br. Feliks Sierny SDS. Jego bohaterska postawa ocaliła zabytkowy klasztor przed niewątpliwym splądrowaniem i spaleniem (patrząc na los innych tego typu obiektów z regionu). Kiedy Rosjanie wkraczali do budynku, Ślązak zdjął habit oraz krzyż i przywitał ich po rosyjsku w roboczym ubraniu. Znał język, bo przebywał wcześniej w niewoli rosyjskiej. Uniknął w ten sposób rozstrzelania, a żołnierzom wytłumaczył, w jakim miejscu się znaleźli, pilnując, aby nie niszczyli obiektu.

Ślązak natychmiast zawiadomił o całej sprawie ks. Celestyna Rogowskiego SDS, przełożonego Polskiej Prowincji Salwatorianów, która po wojnie przejęła zespół pałacowy.

Nie tylko pałac

Całość usytuowana jest wśród przepięknego parku utrzymanego w stylu angielskim. Na dziedzińcu zwraca uwagę malowniczy staw z kaczkami i łabędziami.

W samym parku możemy podziwiać między innymi: altanę filozofów, drewnianą kapliczkę, kamienną grotę oraz wiele okazów kilkusetletnich drzew, a nawet rzadki płaczący buk.

W środku w tzw. "starym zamku" zachwycają m.in. pięknie rzeźbione drewniane schody, sklepienie kolebkowo-krzyżowe, pamiętające początki starego dworu, ciemna brązowa boazeria, wielki kamienny kominek. Niewielkie zmiany sprawiły, że rezydencję ziemiańską przekształcono w uczelnię zakonną.

Pałac w Bagnie to dzisiaj seminarium duchowne salwatrianów. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania przez turystów, oczywiście uwzględniając specyfikę miejsca.

Klerycy uczą się w pałacu i to w miejscowości o wdzięcznej n...

ZOBACZ TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna