Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klinika Neurochirurgii USK przeszła modernizację. Wszystko lśni nowością (zdjęcia)

Urszula Ludwiczak
Urszula Ludwiczak
Klinika ma pięć łóżek do intensywnej terapii pacjentów
Klinika ma pięć łóżek do intensywnej terapii pacjentów Wojciech Wojtkielewicz
Klinika Neurochirurgii po modernizacji przyjmuje pacjentów w dawnym miejscu.

- Warunki są bardzo dobre - oceniają pacjenci Kliniki Neurochirurgii Uniwersyteckiego

Szpitala Klinicznego w Białymstoku. - Czujemy się tu jak w Leśnej Górze. I pod względem warunków pobytu, jak i opieki lekarzy i pielęgniarek.

Po rocznym remoncie, podczas którego neurochirurdzy leczyli pacjentów w tymczasowym miejscu, po dawnej Klinice Otolaryngologii, klinika wróciła na stare miejsce, w bloku C szpitala. Znajduje się na drugim piętrze, ale rozlokowana jest nieco inaczej i zajmuje więcej miejsca. Sale chorych znajdują się bowiem teraz nad dawnym SOR-em, tuż przy wejściu do szpitala od strony ul. Skłodowskiej. Są głównie 1- i 2-osobowe, z łazienkami, systemem wzywania personelu.

Na terenie kliniki funkcjonuje też 5-łóżkowy Oddział Intensywnej Terapii. Wszystkie stanowiska na OIT wyposażone są w nowoczesne respiratory, a także system monitorowania parametrów życiowych.

Remont kliniki to część generalnej rozbudowy i modernizacji USK, która trwa od kilku lat. W ramach tej wartej ponad 500 mln zł inwestycji dobudowano już nową część szpitala, do której przeniosły się kliniki zabiegowe i SOR, trwa gruntowna modernizacja starej części. Wszystko po to, aby szpital oferował pacjentom jak najlepsze warunki pobytu i leczenia.

- Nasza klinika była remontowana w 2000 r., warunki nie były najgorsze, ale w szpitalu dobrze jest co 15 lat taki gruntowny remont, ze skuwaniem tynków ze ścian, przeprowadzić - mówi prof. Zenon Mariak, kierownik Kliniki Neurochirurgii UMB. - I to się udało. Teraz mamy zupełnie nowe ściany, podłogi i nowe wyposażenie.

Nowe warunki dla pacjentów pozwalają też na wprowadzanie coraz bardziej wyrafinowanych operacji. W klinice są wykonywane m.in. zabiegi w ramach neurologii inwazyjnej, jak angioplastyka tętnic szyjnych, emblizacje tętniaków czy wertebroplastyka.

- Mamy też możliwość, aby stosować najnowocześniejsze metody leczenia udarów niedokrwiennych - mówi prof. Zenon Mariak. - To mechaniczne usuwanie skrzepu z tętnicy, bezpośrednio po udarze. Wykonaliśmy już pierwsze takie zabiegi, z dobrym efektem.

Nowoczesnych zabiegów klinika mogłaby wykonywać więcej. - Ale wszystko zależy od kontraktu z NFZ - mówi prof. Mariak. - A w tym roku już mamy ponad milion złotych nadwykonań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna