Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłopoty z bezsennością? Oto powody braku snu! Co zrobić, aby zasnąć?

Sara Watrak
Sara Watrak
Każdy z nas miewa kłopoty ze snem. Przyczyny bezsenności mogą być prozaiczne - niewygodne łóżko, zbyt wysoka temperatura panująca w pomieszczeniu albo hałas dobiegający zza ściany. Zaśnięcie utrudnia nam także stres. Jeśli jednak dbamy o higienę snu, a nadal kręcimy się w łóżku i nie możemy zasnąć, warto wybrać się do lekarza. Bezsenność może być objawem groźnej choroby.
Każdy z nas miewa kłopoty ze snem. Przyczyny bezsenności mogą być prozaiczne - niewygodne łóżko, zbyt wysoka temperatura panująca w pomieszczeniu albo hałas dobiegający zza ściany. Zaśnięcie utrudnia nam także stres. Jeśli jednak dbamy o higienę snu, a nadal kręcimy się w łóżku i nie możemy zasnąć, warto wybrać się do lekarza. Bezsenność może być objawem groźnej choroby. pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Każdy z nas miewa kłopoty ze snem. Przyczyny bezsenności mogą być prozaiczne - niewygodne łóżko, zbyt wysoka temperatura panująca w pomieszczeniu albo hałas dobiegający zza ściany. Zaśnięcie utrudnia nam także stres. Jeśli jednak dbamy o higienę snu, a nadal kręcimy się w łóżku i nie możemy zasnąć, warto wybrać się do lekarza. Bezsenność może być objawem groźnej choroby.

Spis treści

Zobacz wideo. Problemy z bezsennością – jak sobie radzić?

Dotyka Cię bezsenność? Zmierz ciśnienie!

Również zbyt wysokie ciśnienie może powodować kłopoty ze snem. Warto więc regularnie je mierzyć. O nadciśnieniu tętniczym mówimy, gdy ciśnienie tętnicze osiąga wartość 140/90 albo wyższą. Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego? Duszności, bóle i zawroty głowy, a także wspomniana bezsenność. Przez zbyt wysokie ciśnienie chory może mieć problem z zaśnięciem, a jego sen jest płytki. Nadciśnieniu tętniczemu sprzyja otyłość, zbyt duża ilość soli w diecie oraz mało ruchu. Jeśli mamy kłopoty ze snem, zmierzmy ciśnienie. Być może warto wybrać się do lekarza, by ten przepisał nam odpowiednie leki.

Bezsenność u osób z chorobami neurologicznymi

Zaburzenia snu pojawiają się także u osób cierpiących na choroby neurologiczne.

- Dwie trzecie osób cierpiących na zaburzenia zachowania w czasie snu REM, cierpi potem na chorobę Parkinsona, otępienie z ciałami Lewy’ego i zanik wieloukładowy – mówiła dr Dr Konstanze Philipp z Kliniki Uniwersyteckiej w Munsterze podczas kongresu Europejskiej Akademii Neurologii w Lizbonie.

Jeśli mamy inne, niepokojące objawy, warto skonsultować je z lekarzem.

Bezsenność jednym z objawów chorej tarczycy

Obecnie coraz więcej osób ma problemy z tarczycą. Niedoczynność, nadczynność, choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa... Niestety, jednym z objawów zaburzeń związanych z tym narządem jest bezsenność. Dotyka ona osoby, które cierpią na nadczynność tarczycy. Zwiększony poziom hormonów tarczycy może prowadzić do lęku czy przyspieszonego rytmu serca, a co za tym idzie - do problemów ze snem. Warto więc zbadać TSH i ft4, by sprawdzić, czy z naszą tarczycą wszystko w porządku.

Niewydolność serca może powodować bezsenność

Przyczyny bezsenności można upatrywać w schorzeniach kardiologicznych. Poważnym problemem, który nie pozwala spać na płasko, jest niewydolność serca. Organ nie jest w stanie przepompować krwi zgromadzonej w płucach. Powoduje to duszności. Chory nie może wziąć oddechu i kaszle, co wybudza go ze snu. Oprócz bezsenności objawami niewydolności serca jest ogólne osłabienie i szybkie męczenie się, nawet przy małym wysiłku. Poza tym chorzy mogą mieć obrzęki i szybko przybierać na wadze. Jeśli zaobserwujemy u siebie te objawy, warto udać się do kardiologa.

Co zrobić, by zgaga nie przeszkodziła nam w zaśnięciu?

Zgaga, czyli nieprzyjemne uczucie palenia w przełyku sprawia, że możemy nie spać zbyt dobrze. Gdy leżymy, trudniej jest przełknąć, wzmaga się kaszel, a osoba cierpiąca na zgagę lub refluks czuje, że się dławi. To powoduje problemy ze snem. Jeśli mamy zgagę, a chcemy dobrze spać, nie warto jeść zbyt wiele przed udaniem się do łóżka. Gdy nieprzyjemne uczucie w przełyku dopada nas rzadko, oznacza to, że powinniśmy zmienić nasze nawyki żywieniowe:

  • jeść wolniej,
  • nie przejadać się,
  • a także unikać papierosów i alkoholu.

Bywa jednak i tak, że zgaga to objaw poważniejszego zaburzenia np. choroby wrzodowej. Jeśli dotyka nas często, a co więcej - nie pozwala nam spać - powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Bezsenność a choroby płuc

Nocne duszności nie pozwalają nam spać? To może być astma! Jeśli budzimy się w nocy i trudno nam złapać oddech, a sam sen trwa krócej i jest płytszy, warto powiedzieć o tych objawach lekarzowi. Nieleczone choroby płuc potrafią być bardzo groźne.

Bezsenność to jeden z objawów depresji

Również osoby chorujące na depresję czy chorobę afektywną dwubiegunową mogą cierpieć na bezsenność. Kiedy możemy podejrzewać, że to właśnie zaburzenie psychiczne nie pozwala nam spać? Jeśli zaobserwujemy u siebie spadek nastroju, zmęczenie, brak energii, obniżone poczucie własnej wartości trwające co najmniej kilka tygodni, wówczas ważne jest, by zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Nie śpisz? Możesz mieć zespół niespokojnych nóg!

Jedną z przyczyn bezsenności może być także zespół niespokojnych nóg. Objawy choroby nasilają się właśnie w trakcie snu. Cierpiący na tę przypadłość mówią, że "to tak, jakby stado mrówek biegało pod skórą". To uczucie sprawia, że nie możemy spać. Jak leczyć zespół niespokojnych nóg? Niestety, nadal nie wynaleziono skutecznego medykamentu. Lekarze sugerują m.in. zażywanie leków zmniejszających napięcie w mięśniach. Niektórym pomaga także joga albo okłady na nogi. Jeżeli w nocy budzi nas dziwne uczucie w kończynach, polecamy powiedzieć o tym lekarzowi. Być może to właśnie zespół niespokojnych nóg nie pozwala nam spać.

Dopadła Cię bezsenność? To może być ciąża albo... menopauza

Problemy ze snem często dotykają kobiety. Te w ciąży nie mogą spać przez skurcze w nogach, częstą potrzebę chodzenia do toalety czy macicę, która naciska na przeponę. Z kolei w przypadku kobiet po menopauzie to zmniejszony poziom estrogenów może mieć wpływ na nasz sen. W tym przypadku polecana jest terapia hormonalna zastępcza. Jakie są inne objawy menopauzy, oprócz bezsenności? To chociażby uderzenia gorąca, wczesne budzenie się, wahania nastroju, suchość pochwy, rozdrażnienie czy nietrzymanie moczu. Pierwsze objawy menopauzy mogą pojawić się już po 40. roku życia.

Bierzesz te leki? One mogą powodować bezsenność!

Do problemów ze snem przyczyniają się nie tylko konkretne choroby, lecz także przyjmowane leki. Wśród nich m.in. leki moczopędne, niektóre antybiotyki czy leki przeciwpadaczkowe. Jeśli dopada nas bezsenność, dobrze jest rzucić okiem na ulotkę specyfiku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kłopoty z bezsennością? Oto powody braku snu! Co zrobić, aby zasnąć? - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna