Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłuszyn. I tym razem Polacy pobili Moskali (zdjęcia, wideo)

Dorota Biziuk
Inscenizację bitwy kłuszyńskiej obejrzało nad sokólskim zalewem kilka tysięcy osób
Inscenizację bitwy kłuszyńskiej obejrzało nad sokólskim zalewem kilka tysięcy osób D. Biziuk
Rozegrała się 400 lat temu. Wczoraj mieszkańcy Sokółki mieli okazję obejrzeć inscenizację bitwy pod Kłuszynem.

Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich

Plenerowy spektakl zorganizowano na zakończenie XII Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach Polskich, która od piątku do niedzieli odbywała się w Sokółce.

W programie każdy znalazł coś dla siebie
- Już dawno nie było w naszym mieście tak udanej imprezy - podkreślali mieszkańcy.

Na uczestników akademii czekały koncerty, kiermasze, sesja popularno-naukowa i wiele innych atrakcji. Wśród wykonawców, którzy w ciągu trzech dni występowali na ustawionej w centrum miasta scenie, były zespoły mniejszości narodowych z różnych zakątków Polski oraz Europy, a także gwiazda imprezy - Halina Frąckowiak.

- Staraliśmy się ułożyć program akademii w taki sposób, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie - powiedział Józef Konopacki, wiceprezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania "Szlak Tatarski" z siedzibą w Sokółce, które było głównym organizatorem imprezy.

Zwycięstwo hetmana
Z ogromnym zainteresowaniem widzów spotkała się inscenizacja bitwy kłuszyńskiej. Na kilka godzin teren nad sokólskim zalewem zmienił się w pole walki.

- Dlaczego wybraliśmy inscenizację właśnie tej bitwy? Z bardzo prostego powodu. W tym roku mija dokładnie 400 lat od tamtego wydarzenia - powiedział Piotr Bujwicki, prezes "Szlaku Tatarskiego" .

Po przeciwnych stronach stanęły dwie armie: polska pod dowództwem hetmana Stanisława Żółkiewskiego i rosyjska dowodzona przez kniazia Dymitra Szujskiego. Tę ostatnią wspierały wojska szwedzkie. Bitwa zakończyła się spektakularnym zwycięstwem polskiego wojska, które pokonało znacznie liczniejszą armię wroga. Źródła historyczne podają, że na pięciu Rosjan, biorących udział w bitwie, przypadał zaledwie jeden Polak.

W inscenizacji wzięło udział prawie 50 osób. Przygotowany przez nie spektakl został nagrodzony przez publiczność gromkimi brawami.

- Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich narodziła się w Sokółce. Aż sześć na dwanaście edycji tej imprezy zostało zorganizowanych w naszym mieście - przypomniał Stanisław Małachwiej, burmistrz Sokółki.

W gronie współorganizatorów Akademii znaleźli się burmistrz oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sokółce. Patronat honorowy nad imprezą objął wojewoda podlaski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna