Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety późno wchodzą w okres reprodukcyjny i często decydują się tylko na jedno dziecko

(luk)
Coraz mniejszą liczbę porodów od kilku lat obserwują podlascy lekarze
Coraz mniejszą liczbę porodów od kilku lat obserwują podlascy lekarze A. Zgiet
Na Podlasiu, podobnie jak w całym kraju rodzi się coraz mniej dzieci. Demografowie alarmują, że przyrost naturalny, który obecnie oscyluje na granicy zera, niedługo będzie ujemny. Według prognoz ONZ w ciągu najbliższych 50 lat ludność Polski zmniejszy się o 3,5 mln.

W pierwszym półroczu br. na Podlasiu urodziło się 5631 dzieci, zmarło 5622 osób. Wskaźnik przyrostu naturalnego wyniósł 0,01 na 1 tys. osób. Ale ten niewielki plus to efekt większej liczby urodzeń w II kwartale br, bo kwartał pierwszy był zdecydowanie minusowy. W tym czasie urodziło się 2785 dzieci, zmarło 2802 osoby. Z kolei w porównaniu z I kwartałem roku 2001 na Podlasiu urodziło się o 154 noworodki mniej.
- Ubiegły rok zamknął się wskaźnikiem minus 0,06 urodzeń na tysiąc ludności - mówi Krystyna Surowiec, kierownik działu statystyki społecznej Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Białymstoku. - Do tej pory wskaźniki te zawsze były dodatnie. Zapewne są to już jakieś symptomy problemu, który może mieć miejsce w przyszłości.
Coraz mniejszą liczbę porodów od kilku lat obserwują podlascy lekarze. Przykładowo na białostockiej porodówce przy ul. Warszawskiej w 1999 roku na świat przyszło 2132 dzieci, w 2000 r - 2057, zaś w 2001 - 1895 noworodków.
- W tym roku liczba porodów jest podobna jak w ubiegłym - ocenia dr Andrzej Lenczewski, kierujący placówką. - W pierwszym półroczu br. urodziło się u nas 921 dzieci, mogłoby być ich więcej.
Dodajmy, że w latach 80-tych, bywały okresy, że na białostockiej porodówce rodziło się nawet 5 tys. nowych obywateli rocznie. Coraz niższy przyrost naturalny to zdaniem socjologów i demografów efekt trudnej sytuacji na rynku pracy. Kobiety późno wchodzą w okres reprodukcyjny i często decydują się tylko na jedno dziecko, żeby szybko wrócić do pracy. Dla zwiększenia liczby urodzeń konieczna jest poprawa warunków bytowych rodzin - praca i dochód umożliwiający urodzenie i wychowanie dzieci. **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna