Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety z Wojsk Obrony Terytorialnej w służbie lokalnych społeczności

PZA(opr.)
Zdecydowana większość Pań pełni terytorialną służbę wojskową, ale są też żołnierzami zawodowymi
Zdecydowana większość Pań pełni terytorialną służbę wojskową, ale są też żołnierzami zawodowymi PWOT
Tylko z udziałem kobiet i ich kompetencji można budować Wojska Obrony Terytorialnej - formację opartą na misji jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

W 1. Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej kobiety stanowią 13% żołnierzy. Zdecydowana większość Pań pełni terytorialną służbę wojskową, ale są też żołnierzami zawodowymi. Kobiety służą na szeregu stanowisk, także dowódczych. Pracują też na cywilnych etatach.

Kobiety pełniły też służbę w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. Według danych z czerwca 1944 roku w Okręgu Białystok Armii Krajowej pełniło służbę prawie 2 tysiące kobiet. Komendantem Wojskowej Służby Kobiet Okręgu była, urodzona w Białymstoku, Helena Hermanowska ps. „Zaczyn", przed wybuchem wojny nauczycielka i harcerka. Częścią jej konspiracyjnej działalności było prowadzenie tajnego nauczania. W grudniu 1944 roku została aresztowana przez NKWD i, po brutalnym śledztwie, trafiła do obozu w Kazachstanie. Do Polski powróciła w 1947 roku. Zmarła niewiele później, bo w 1953 roku. Komendant Okręgu AK Białystok płk Władysław Liniarski odznaczył Helenę Hermanowską Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Podlascy terytorialsi ruszyli na ćwiczenia

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej ruszyła na ćwiczenia (zdjęcia)

Współczesna służba

Większość Pań podkreśla, że Wojska Obrony Terytorialnej oferują niezwykłą możliwość łączenia wielu ról - zawodowych, rodzinnych - ze służbą wojskową. Wśród kobiet-żołnierzy OT są m.in. uczennice, studentki, pielęgniarki, nauczycielki, ale jest też kierownik budowy, była reprezentantka Polski w piłkę nożną oraz tatuatorka. Panie opowiedziały, jak łączą TSW z życiem zawodowym i prywatnym:

Julita, szeregowy w 14 batalionie lekkiej piechoty, prowadzi własną działalność gospodarczą: „To zależy czy jest się elastycznym, dodatkowe zajęcie nie jest łatwo wstawić pomiędzy codzienne obowiązki, ale jak to mówią dla chcącego nic trudnego".

Katarzyna, podoficer w 13 batalionie lekkiej piechoty, pielęgniarka: „Wielką zaletą WOT jest to, że udaje mi się to połączyć z życiem prywatnym – pracą w szpitalu jako pielęgniarka na Oddziale Ortopedyczno-Urazowym. Jeśli ktoś chce to znajdzie sposób, jeśli nie - to znajdzie powód - idealne określenie łączenia obowiązków w domu ze służbą”.

Przysięga w 1 PBOT

Brańsk. Przysięga wojskowa 1 Podlaskiej Brygady OT. Mianowa...

Służba w WOT to także możliwości rozwoju. Julita: "Korzyści ze służby jest całkiem sporo i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie: nowe doświadczenia, nowe znajomości, duża ilość kursów doskonalących, jak i kursy, na których można zdobyć nowe umiejętności”. Katarzyna dodaje: "Będąc na ćwiczeniach rotacyjnych usłyszałam, że żołnierze jeździli na kursy, więc dopytałam w batalionie jak to wygląda, bo chciałam rozwijać swoje umiejętności. Tym sposobem pojechałam najpierw kurs CLS [kurs z zakresu medycyny pola walki - przyp. ŁW], następnie udało mi się dostać na kurs instruktora CLS. Obecnie szkolę żołnierzy z 12 Brygady Zmechanizowanej
przygotowujących się do misji".

Warto zauważyć, że zakładając mundur kobiety nie oczekują specjalnego traktowania: "Idąc do wojska nie liczyłam na żadne ulgi czy jakieś przywileje, więc nie ma to dla mnie większego znaczenia" - mówi Julia. Justyna, zawodowy oficer w 11 batalionie lekkiej piechoty: „Z moich obserwacji nie zauważyłam, by kobiety w wojsku miały jakieś szczególne przywileje, wszyscy są traktowani tak samo. Absolutnie nie żałuję swojego wyboru”.

Kandydaci do służby w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytori...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kobiety z Wojsk Obrony Terytorialnej w służbie lokalnych społeczności - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna