Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kocimiętka nie tylko dla kota! Cenią ją pszczelarze, warto posadzić ją w ogrodzie. Złagodzi bóle brzucha i odstraszy komary

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Napar z kocimiętki najlepiej przygotować na bazie suszu. Zebrane w okresie letnim listki najlepiej ususzyć w słoneczny dzień na parapecie, a następnie przełożyć do puszki. Przechowywanie zamkniętego opakowania w suchym miejscu pozwoli zachować walory rośliny. Dwie łyżeczki pokruszonej kocimiętki zalewamy szklanką gorącej, ale nie wrzącej wody. Picie płynu działa antybakteryjnie, napotnie, rozkurczowo i nasennie.
Napar z kocimiętki najlepiej przygotować na bazie suszu. Zebrane w okresie letnim listki najlepiej ususzyć w słoneczny dzień na parapecie, a następnie przełożyć do puszki. Przechowywanie zamkniętego opakowania w suchym miejscu pozwoli zachować walory rośliny. Dwie łyżeczki pokruszonej kocimiętki zalewamy szklanką gorącej, ale nie wrzącej wody. Picie płynu działa antybakteryjnie, napotnie, rozkurczowo i nasennie. pixabay.com/moritz320
Kto ma kota, ten zna tajemne działanie kocimiętki. Zapach uspokaja zwierzęta, niektóre stają się po niej bardziej przystępne. Cenią ją pszczelarze, a najpopularniejszą odmianą kocimiętki jest ta właściwa. Okazuje się, że zastosowanie rośliny sięga szerzej i z jej dobrodziejstwa korzysta się w ziołolecznictwie. Na co pomaga? Dlaczego warto mieć ją w ogrodzie lub na balkonie? Jak stosować?

Spis treści

Kocimiętka to nie narkotyk. Jak wygląda ta roślina?

Wielu właścicieli czworonożnych przyjaciół zastanawia się, czy kocimiętka jest bezpieczna. Choć jej działanie nieco odurza i może być kojarzone z narkotykiem, to w rzeczywistości roślina w żaden sposób nie wpływa negatywnie na kota. Co więcej, nie uzależnia.

Na pierwszy rzut oka roślina przypomina melisę, ale po przyjrzeniu się widać różnice. Najpopularniejsza z odmian kocimiętki to ta właściwa, choć w przyrodzie wyróżnia się ich kilkaset. Kwiaty kwitną przez całe lato, nie są zbyt duże, a ich barwa może być biała, błękitna lub lilowa. Ze względu na odporność na warunki pogodowe, można spotkać je dosłownie wszędzie, przez co wiele osób uważa ją za chwast.

- Tworzy gęste kępy pędów do wysokości 30 – 40 cm. Liście ma drobne, szaro- srebrno- zielonkawe. Kwiaty niebieskie z odcieniem lila zebrane w długie kłosy – przypomina na swojej stronie Polski Związek Działkowców.

Kocimiętka właściwa kwitnie latem. Ozdobi niejeden ogród lub balkon

Walory kocimiętki są ogromne, dlatego dobrze zmienić myślenie o tej roślinie i zasadzić ją w ogrodzie. Przez lato będzie kwitła i kusiła zapachem, a zebrana we wrześniu na susz może być wykorzystywana przez kolejne chłodniejsze miesiące. Najlepiej wygląda na rabatach lub skalnych ogródkach. Nasiona lub sadzonki dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym lub markecie. Z myślą o pupilach w sprzedaży można dostać formę suszoną.

- Rozmnażanie przez podział kęp w kwietniu-czerwcu lub przez sadzonki wierzchołkowe ukorzeniane wiosną (marzec-kwiecień) albo późnym latem (sierpień-wrzesień) – dodaje PZD.

Moc listków kocimiętki. Remedium na wiele dolegliwości

Szczególnie cenne są listki. Wydzielają intensywny zapach, który przyciąga koty, ale działają też jako odstraszacz na niektóre osobniki, np. komary i szczury. Co ciekawe, roślina może być wabikiem na pszczoły. W pasiekach często naciera się ule, aby przyciągnąć rój owadów. Kocimiętka posiada nie tylko olejki eteryczne, ale także składniki wspierające m.in. eliminowanie zarazków oraz procesy uspokajające. Dla człowieka stanowi więc cenne zioło. Garbniki i gorycze mogą być pomocne przy:

  • gorączce,
  • nerwicy,
  • infekcjach oddechowych,
  • bólach brzucha,
  • menstruacji,
  • problemach trawiennych.

Napar z kocimiętki może działać napotnie, moczopędnie, rozkurczająco lub uspokajająco. Na wsiach parzy się również herbatki, robi nalewki i wykorzystuje susz.

Zobacz, jak przygotować cenne napoje z kocimiętki:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna