Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolej połączy Białystok z Ostrołęką. Na razie pilotażowo

OPRAC.: dd
Blisko 25 lat mija od czasu, gdy ostatni pasażerowie przejechali pociągiem trasę Białystok-Ostrołęka. Od 18 marca br. to połączenie zostanie przywrócone. O realizacji przedsięwzięcia wicemarszałek Marek Olbryś poinformował w środę, 7 lutego, w Ostrołęce starostę powiatu ostrołęckiego Stanisława Kubła i prezydenta miasta Łukasza Kulika.

– Samorząd Województwa Podlaskiego zdecydował o przywróceniu połączenia Białystok - Łapy - Sokoły - Śniadowo -Ostrołęka już w marcu. W nieco odleglejszej przyszłości – w roku 2028 – powinien się zakończyć gruntowny remont odnogi tej linii Śniadowo - Łomża, co po ponad 30 latach przerwy przywróci pasażerskie połączenia Łomży z Białymstokiem i Ostrołęką oraz Warszawą. To wielkie wydarzenie dla powiązań gospodarczych, społecznych, edukacyjnych, związanych z ochroną zdrowia, a nawet rodzinnych wszystkich ośrodków na trasie oraz województw – podlaskiego i mazowieckiego. Rewitalizacja linii Ostrołęka - Łapy z łomżyńskim odgałęzieniem to przemyślane i ważne przedsięwzięcie także w kontekście obronności kraju– powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Połączenie będzie miało w pierwszym okresie charakter pilotażowy.

– Będą to dwie pary pociągów, jedna rano, druga w godzinach popołudniowo-wieczornych. Operatorem połączenie będzie POLREGIO, a do końca roku koszty – około 4 milionów – ponosić będzie samorząd województwa. Będziemy się starali o udział finansowy zainteresowanych samorządów gmin i powiatów oraz województwa mazowieckiego. To także oznaczać będzie – mam nadzieję – ich większy poziom zaangażowania w powodzenia tego przedsięwzięcia – wyjaśniał Zbigniew Piotrowski, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu UMWP, który także wziął udział w rozmowach w Ostrołęce.

Jak dodał, na szlaku Białystok-Ostrołęka już po uruchomieniu połączeń szynobusami będą trwały prace modernizacyjne z programu Kolej+ (np. wymiana podkładów czy zmiany konstrukcji peronów), aby zapewnić bezpieczeństwo i odpowiednią szybkość przejazdów. Jego elementem będzie także całkowita i przez to dłużej trwająca przebudowa linii Śniadowo-Łomża.

Starosta ostrołęcki Stanisław Kubeł z radością przyjął informację.

– Bardzo pozytywnie oceniam tę inicjatywę,bo zależy nam na inwestycjach z zakresu infrastruktury transportowej, drogowej i kolejowej– stwierdził.

Stanisław Kubeł zadeklarował też udział w rozmowie o współpracy wicemarszałka Marka Olbrysia z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem. Spotkanie miałoby się odbyć jeszcze w lutym. Z zainteresowaniem przyjęli także informacje o inicjatywie kolejowej prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik i jego zastępczyni Marta Głosek.

– Myślę, że współpraca będzie się układać – podkreślił Łukasz Kulik.

Trudno na razie określić, jakie zainteresowanie wzbudzi nowe połączenie. Według danych, na jakie powołał się wicemarszałek Marek Olbryś, każdego dnia między Białymstokiem a Łomżą i Ostrołęką podróżuje co najmniej 1500 osób, do pracy, szkół, lekarzy, centrów handlowych...

Z kolei dyrektor Zbigniew Piotrowski zaznaczył, że rewitalizacja linii z Białegostoku do Ostrołęki będzie miała także dodatkowe znaczenie. Na czas budowy kolejnego etapu Rail Baltica między Białymstokiem a Ełkiem, ta trasa będzie mogła przejąć ruch między Białymstokiem a Olsztynem i dalej Trójmiastem.

Staroście i prezydentowi wicemarszałek Marek Olbryś przekazał zaproszenie na specjalny „samorządowy przejazd” z Białegostoku do Ostrołęki 15 marca.

Na zakończenie wizyty w Ostrołęce wicemarszałek Marek Olbryś i dyrektor Zbigniew Piotrowski obejrzeli kolejowe muzeum utworzone przez byłego radnego Ostrołęki Jerzego Grabowskiego w budynku ostrołęckiego dworca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna